Buk

1. října 2009 v 16:57 | Lúmenn |  Magie stromů
Vždy když se mě někdo zeptá, jaký je můj nejoblíbenější strom, váhám mezi dubem a bukem. Nakonec ale většinou odpovídám, že buk. K těmto stromům mě něco přitahuje už od mala, můj nejmilejší strom v lese u chaty je také právě buk, ten druhý nejoblíbenější mi už pokáceli, ale také to by stařičký buk. Prostě buky u mě vedou a v následujícím článku o magických i jiných vlastnostech buku se dozvíte proč.
Jaký je buk?
Znáte jistě přirovnání "je zdravý jako buk". A toto nevzniklo jen tak náhodou. Buky jsou opravdu velmi silné stromy, jejich kořeny jsou silné a tlusté, prorůstají hluboko do země přičemž často vyrůstají i nad zem a tvoří tak krásné pletence. Našedlá kůra buku je někdy až bělavá, jindy zahnědlá, ale přesto v lese plném jiných stromů buk nelze přehlédnout, protože září už dodaleka.
Buk nemá ženskou ani mužskou polaritu, záleží na konkrétním stromu, některé vyzařují mužsky, jiné žensky, ale všechny velmi silně. Ještě jsem nepotkala náladový buk, všechny buky jsou přátelské, rádi pomohou a svou sílu se nebojí dávat na odiv.
Božstva spojovaná s bukem jsou božstva plodnosti a přírody - Zelený muž, rohatý bůh Herne (což jsou podobné aspekty jaké má i dub), ale také lovu, jako je třeba řecká Artemis. Buk je prostě silák kypící zdravím, dokáže chránit i uzdravovat a při tom nepropustit nic škodlivého - v mohutném stínu buků totiž jen málokdy roste plevel.

Buk a magie
Buk byl odpradávna uctíván jako mocný strom. Do buku totiž málokdy uhodí blesk a staré národy si jej pro tuto vlastnost vážily a z bukového dřeva vyráběly nejrůznější ochranné amulety, magické hůlky, ale také vykládací runy.
K bukům si chodili (a dodnes chodí, i když už méně) načerpat sílu mladí i staří, věřilo se, že buk navrací plodnost a přináší štěstí. Lidé jej hojně chodili uctívat - objímat, líbat, přinášet mu dary. Buková větévka ve vašem pokoji nebo několik bukvic přinášejí štěstí a zabraňují zlým silám, aby útočily.
Buk je ale strom hrdý a většinou vám nedovolí, abyste z něj trhali větvičky, naopak, bude raději, když jej budete chodit navštěvovat do lesa. Pak vám předá svou sílu, k čemuž je nejvhodnější. Stačí se pohodlně usadit pod něj a jenom vnímat, jak energie kolem plynou. Nebo ho můžete pevně obejmout a cítit, jak do vašich dlaní posílá energii Matky Země (za což samozřejmě nezapomeňte patřičně poděkovat).
Co se týče bylinkářství, žvýkání bukového listí pomáhá od aftů a jiných ústních potíží, koupele z bukových lístků či pupenů zase pomáhají léčit všemožné vyrážky. Bukvice se zase kdysi pražily a jedly pro posílení organismu a zaručení plodnosti.
Chcete-li vykonat v lese nějaký rituál a bojíte se, že budete rušeni (ať už lidmi nebo nějakou destruktivní entitou), provádějte ho v blízkosti buku, který tyhle síly přirozeně odhání svým širokým biopolem. Častý pobyt mezi buky pak prý zlepšuje krevní oběh, působí proti stresu a posiluje toleranci.

Moje zážitky s buky
Jak jsem zmínila na začátku, buk je můj nejoblíbenější strom. A ačkoli mě přitahoval od malička, cestu k němu jsem si zcela našla až jako dospívající. Tehdy mi bylo asi třináct a hledala jsem v lese nějaký strom, který by mi mohl pomoci. Nehledala jsem nic konkrétního, jen jsem chtěla najít strom, který obejmu, přitisknu se k němu a on mi předá něco, co mi civilizace a lidé nikdy dát nemohou.
Vím, že to bylo někdy v únoru či březnu, kdy byl na zemi ještě sníh, ale už pod ním prosvítala hnědá hlína a rašící tráva. Chodila jsem po lese a bloumala místy, která jsem ještě moc neznala. A pak jsem ho uviděla. Na malé mýtince stál bělostný strom, obklopený sněhovou závějí, z níž jako by vyrůstal. Bílý strom v bílém sněhu. Krásný, mladý, štíhlý strom, do kterého jsem se v tu ránu zamilovala.
Od toho dne k němu chodím pravidelně - několikrát do roka se vždy zastavím a už z dálky mě nadšeně vítá svou zářivou barvou. Když tenhle buk objímá, cítím, že je šťastný, listy se na něm začnou lehounce chvět a jeho kmen šeptá a zpívá. Cítím se u něj v bezpečí, ochraňuje mne, hýčká a má mě rád. A já jeho. Ačkoli se vám možná zdá zvláštní, že mám takovýto vztah se stromem, mě ne. Můj bukový princ je prostě nejlepší strom na světě:)
Jednoho dne mě ale pořádně vyděsil - bylo to letos o prázdninách. On je totiž tenhle buk tak trochu potvůrka a rád se schovává, občas přejdu to místo, kde roste a musím se několikrát vracet, než ho objevím. Ale tentokrát jsme šli se sestrou a vracely jsme se už podruhé a buk nikde. A pak jsme ho uviděli. Zašedlý, energeticky téměř neviditelný, skleslý a nemocný, tráva kolem něj byla hnědá a uvadlá, mech shnilý, hlína zčernalá. Běžela jsem k němu a pak jsem si toho všimla. Někdo vedle něj zapíchl kříž s větví a vedle další a další a…napočítaly jsme s Eii celkem deset křížů, rozestavěných okolo mého buku, bylo to jako rána do srdce, jako by ho někdo chtěl proklít nebo co. Rozebraly jsme je, zahodily, místo nabily rei-ki a poházely šiškami, aby ze země vytáhly špatnou energii (a že jí tam bylo!). Druhý den jsme tam zašly a buk už vypadal docela v pořádku, vděčně se ke mně tiskl a já věděla, že kdykoli přijdu, zase tu bude pro mě, vlídný, silný a vždy plný energie, kterou mi rád nabízí. Škoda, že nemám žádnou jeho fotku, ale až tam příště půjdu, tak vám ho nafotím:)
No a můj druhý milovaný buk už není, byl starý a proschlý a pokáceli ho, ale našla jsem ve svém deníku zápis ze dne, kdy jsem chodila po lese a hledala krásné tiché místo a tehdy jsem ho objevila, tak na něj teď vzpomínám. Vzpomínejte se mnou:)
(8.března 2003) Našla jsem. Bylo tak blízko a přece daleko. Bloudila jsem neznámými cestami, až jsem oklikami došla ke Glumově tůni (pozn. my máme na chatě v lese všechno nejrůzněji pojmenované, tohle je taková blátivá tůňka u cesty). Kráčela jsem již známou cestou k chatě a náhle jsem mezi tmavými kmeny stromů za Glumovou tůní spatřila světlý záblesk. Světle šedý, usychající strom s uřezaným vrcholkem. Zatoužila jsem k němu jít, když tu jsem na něm náhle spatřila posed. Popadla mne radost a prodrala jsem se trávou a houštinami až k němu. Třásl se, když jsem na něj lezla, ale nebála jsem se. Nyní sedím nahoře a hledím na zelené vrcholky mladého lesa, který se táhne až k obzoru, tam, kde se tyčí vysoké kmeny větších a starších stromů a jejich vrcholky se snoubí s oblohou.
Tento posed je rozvrzaný a nejspíš i nebezpečný a právě proto již nejspíš nebude používaný. Vždyť jako by byl vyroben přímo pro mne. Co může myslivec ulovit za zvěř v zelených pichlavých houštinách? Co zde lze pozorovat? A navíc je tento strom tak blízko cesty, tak proč jsem si jej dosud nevšimla? Krom občasného houkání vlaku je zde také ticho, to ticho, které hledám celý den.

A do třetice k bukům - mé oblíbené místo v prostějovském parku je právě pod bukem. A tenhle strom má jednu zvláštnost a totiž, že není jeden, ale dva. Společně vyrůstají ze země, nad kterou se rozdělují a jejich obrovské větve vybíhají do stran, jako by nás, co si sedneme pod ně, objímali v obrovské náruči. Je to moc pěkné místo a oba stromky jsou taky moc milé:)

Buk s prasklinou na kmeni ve tvaru oka, který jsem potkala při pobytu v lázních
v Pasece. Další zajímavosti tamní přírody si můžete prohlédnout zde

Zajímavosti nakonec
Buky se rozmnožují díky semenům, ukrytým v bukvicích. Ovšem těžká bukvice moc daleko od stromu nedoletí a tak je potřeba, aby přišla divoká prasata, ptáci, veverky nebo jiná zvířata, zbaštila bukvice a pak na kožíšku nebo ve výkalech přenášela semínka dál. Když v lesích nebudou zvířata, vymřou i buky.
 


Komentáře

1 afrolady afrolady | E-mail | 9. ledna 2010 v 10:48 | Reagovat

Sila,rozmanitosť a zaujímavosť stromov je veľká.Naozaj kto so lesa chodí,aj keď sa stromov nedotýka,vie,že domov príde oddýchnutý a má pocit sily.Ak sa začnete stromov aj dotýkať,strávite pár minút v objatí stromu,pocítite veľkú silu.Neskôr prídete na to,že vám táto sila chýba a les,strom,vám dá to po čom túžite...-:)

2 dužnina buku dužnina buku | 16. srpna 2012 v 23:24 | Reagovat

inšpintu.......................

3 forbids forbids | Web | 7. června 2016 v 19:16 | Reagovat

nova pujcka pred vyplatou :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama