Dobro a zlo

1. října 2009 v 16:44 | Lúmenn |  Úvahy a zamyšlení
Dobro a zlo. Všichni ta slova známe, všichni je používáme. Známe dobré lidi, dobrá místa, dobré energie, ale taky zlé lidi, zlá místa a zlé energie. Někdy to nahradíme slovem pozitivní, prospěšný nebo negativní, škodlivý. Už odmalička víme, že to, co je zlé (negativní, škodlivé) musíme zničit - ať už je to satan, myšlenka na vraždu, nemoc, deprese, černá skvrna na bílých šatech nebo plevel. A taky víme, že to, co je dobré se musí podporovat.
Jenomže už zde nastává první háček:
Co, je špatné pro mě, nemusí být špatné pro tebe a naopak. Třeba taková nemoc není jen špatná - nebýt nemocí, doktor by neměl práci, pro doktora je tedy nemoc vlastně dobrem, příležitostí k obživě. A analogicky můžeme pokračovat.
Můžeme si říct, že tedy budeme hodnotit svět subjektivně - nemoc je pro mě špatná a zdraví je dobré, to by šlo, ne? U některých věcí jistě, ale v celkovém důsledku bychom s tím moc nepochodili. Tak jsme si my, lidé vymysleli zákony, které relativně objektivně určují, co je dobré a co je zlé. Když děláš zlé věci, budeš potrestán, když děláš dobré věci, budeš si v pohodě žít. To už by šlo?
Ne, zklamu vás. Nešlo. Jde totiž o to, že ve své podstatě nic dobrého ani zlého, nic negativního ani pozitivního neexistuje. Na světě nenajdete věc, vlastnost, místo, časový úsek ani člověka, který by byl jenom dobrý, ani člověka který by byl jenom zlý. Zákon duality nám říká, že všechno obsahuje dobro i zlo, bílou i černou, jin i jang. A teď se podívejte na tuhle analogii - dobro = bílá = jang, zlo = černá = jin. Podle toho, co máme naučené by tedy bylo nejlepší všechno černé a jinové, všechno to zlé zničit. A to je právě ta největší chyba.
Ono totiž dobro a zlo jsou tak zavádějící termíny s tak neurčitými definicemi, že prosté pěstovat versus zničit tady nikdy nemůže fungovat. A co když si dobro a zlo nahradíme slovy "konstruktivní" a "destruktivní", popřípadě "energii dávající" a "energii beroucí"?
Ovlivněni vsugerovaným myšlenkovým konstruktem o ničení zla vás jistě jako první napadne, že to, co ničí a je destruktivní je přece samozřejmě špatné a nemělo by to existovat. Ale vůbec ne. Když nic nezanikne, nebude místo pro to, aby vzniklo nové. Když nic nebude energii brát a budou jen entity, které ji dávají, bude energie narůstat a narůstat až nám celý Vesmír exploduje. Když nebudou lidé umírat, noví lidé se nebudou moci narodit. A tak dále a tak dále. Stejně tak, nebude-li nic energii vydávat a každý bude jenom brát, všichni zanedlouho umřeme v chladném mrtvém místě, které se kdysi nazývalo Vesmírem.
Je vám to jasné? Pak gratuluju, právě jste pochopili smysl obrázku, který si dnes lidé tetují na záda, věší si ho na krk a na zdi domů, aniž by chápali co znamená - pochopili jste, proč je tak důležitý jin a jang a proč celá povaha Vesmíru je duální - a taky, proč ve své podstatě neexistuje nic dobrého a nic zlého. A jestli to ještě jasné není, zkusím to velmi snadno na závěr shrnout.
Zlý člověk je většinou takový, který vám vezme energii, majetek nebo dokonce život. Ale kdyby vám nevzal vaši energii, neměli byste důvod si ji dobít na příjemném místě. Kdyby vám nevzal majetek, neuvědomili byste si, jak moc na něm lpíte a zda je to opravdu nutné. Kdyby vám nevzal život, nemohli byste pokračovat dál v reinkarnačním koloběhu, ale lpěli byste na životě a dál si naplňovali karmickou nádobu.
Nejsou zlí lidé, jen lidé co berou, ti destruktivní a lidé, co dávají, ti konstruktivní. Totéž platí s místy, věcmi, pocity, myšlenkami, se vším, co na této planetě potkáte. Ten, kdo je konstruktivní, takový není vždy, i ti, kteří by se pro svět rozdali, občas potřebují někde brát a i ti nejdestruktivnější lidé ve svém životě někomu něco dali. Být konstruktivní nebo destruktivní není nadávka, není to ani trvalý stav, který je s vámi po celý život. V každé vteřině svých životů dáváte nebo berete a díky obému udržujete věčnou rovnováhu ve Vesmíru.
Nahraďte aspoň pro jeden den slovo "zlý" slovem "destruktivní" nebo "ten, co bere" a slovo dobrý zase slovem "konstruktivní" nebo "ten, co dává". Možná si díky tomu uvědomíte zajímavé souvislosti, které jste před tím neviděli. Přemýšlejte nad tím, co by se stalo, kdyby nikdo nebral a každý jenom dával, i nad tím, kdyby každý jen bral a nikdo nic nedával. Važte si křehké rovnováhy a vnímejte štěstí z toho, že je všechno přesně takové, jaké to má být. A věřte mi, že díky jednomu jedinému dnu s podobným smýšlením, budete lehčí, než ve stavu bez tíže:)
 


Komentáře

1 GVKB GVKB | E-mail | Web | 24. května 2012 v 8:58 | Reagovat

Když Adam a Eva v ráji snědli ovoce ze zakázaného stromu, poznali co je dobré a co je zlé a tak se začali stydět že jsou nazí a stvořitel ráje je vyhnal do civilizace, kde se začali lidi rozmnožovat a nechodili zde nazí. Tento pohádkový mýtus zná mnoho lidí na světě, ale kdo zná co je dobré a co je zlé? Podle mě je to relativní a není možné říci zde co je dobré a co je zde zlé, je jenom stav aktivity a stav pasivity, nic jiného zde v nás a okolo nás není, každý soud vychází z informací které jsou nám dostupné, ale není možné mít dokonalé informace a dokonale jim i porozumět, naše poznání času a prostoru je velmi ubohé a primitivní protože jsme pod vlivem mnoha ubohých závislostí které s námi snadno manipulují. Dokud zde budou lidi do té doby zde budou i jejich veliké chyby ze kterých se lidi někdy poučí a někdy se nepoučí! Největší lidskou chybou je vznik otroctví které z nás dělá ubožáky pro které život nemá zde smysl! Ve snaze se zde mít dobře jsme zlí k přírodě a cizím lidem, následkem je to že jsme se ocitli v kleci závislostí a nedokážeme už z této klece uniknout, peníze, drogy, sex, to je Bůh moderní doby a jaký je zde Bůh takový je zde i ten kdo v něj věří! Když Bůh moderní doby řekne musíte být aktivní jsme aktivní a když on řekne musíte být pasivní jsme i pasivní, jenže to je chyba máme se rozhodovat podle situace ve které se nacházíme a nemáme se nechat ovlivnit vírou v; peníze, drogy, sex.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama