Obecně o tarotu

23. října 2009 v 10:47 | Lúmenn |  Tarotové karty a práce s nimi
Původ tarotu

Lingvisté se nemohou shodnout na původním významu slova tarot - někteří jej odvozují z egyptského slova Ta-rosh, což znamená Královská cesta, jiní v něm vidí anagram latinského slova rota - česky kolo a podle jiných teorií jde o zkomoleninu maďarského slova tar, které označuje soubor karet a jeho původ je v sanskrtu.
Stejně jako je nejasný původ slova tarot, není jisté, kde se tento nástroj pro věštění a párci s podvědomím objevil poprvé. Spekuluje se o Číně, Indii nebo Egyptě. Původní využití se tedy ztrácí v mlze času, jisté je, že první, kdo tarot dostal do obecnějšího povědomí, byla křesťanská sekta gnostiků (gnostik = zasvěcený nebo Ten, kdo ví),
která existovala souběžně s hlavním proudem křesťanského náboženství v podstatě od počátku jeho vzniku. Z gnosticismu, který byl ovlivněn egyptskými okultními naukami, se také později vyvinuly vědy jako alchymie, magie a astrologie, tak jak je známe dnes. V době renesance si obrázkové karty získali velkou oblibu mezi učenci i šlechtou, největšího rozmachu se však tarot dočkal v 18. století, kdy se začala rodit moderní magie.
Tehdy také vznikl Řád zlatého úsvitu, jehož členem byl i Alester Crowley, mág, který je autorem pravděpodobně nejslavnějšího souboru tarotových karet. Autorkou obrazů na kartách je umělkyně Lady Frieda Harrisová.

Jaké existují tarotové karty a kde je sehnat?

V Crowleyho, tzv. Thovtově tarotu (Thovt byl egyptský bůh moudrosti a vědění) se spojují egyptské, řecké, východní, křesťanské i středověké symboly a je opravdovou bránou k podvědomí, včetně toho kolektivního.
Podle psychologa Carla Gustava Junga jsou právě archetypy, jakési základní představy o všech pojmech, klíčem k opravdovému poznání Bytí a s archetypy také pracuje Thovtův tarot. Mimoto v sobě propojuje kabalu, astrologii a numerologii a snad i proto je tolika lidmi milován a stejným počtem lidí zase zatracován.
Já osobně používám Thovtův tarot nejraději. Vyhovuje mi jeho složitost a propracovanost, ale jsou lidé, kterým nesedne,ať už kvůli nechvalné pověsti mága Crowleyho nebo pro obrovské množství symbolů a jejich výkladů.
Existuje však mnohem více sad tarotových karet, za všechny zmíním jen pár: Rider-White tarot, Röhring tarot, Indiánský tarot, Marseilleský tarot, Kosmický tarot, Tarot keltských draků, nedávno jsem v obchodě zahlédla Gothic tarot. Je na každém, jaká sada mu bude sedět nejlépe, ovšem samozřejmě základní rozdělení karet bude vždy stejné, může se lišit občas jen v číslování některých symbolů Velké arkány nebo pojmenování Dvorních karet (viz dále). Jinak tarotové karty i případná literatura se dají pořídit ve většině knihkupectví, v obchodě s magickými potřebami na internetu nebo v různých obchodech zabývajících se esoterikou.

Balíček tarotových karet

Každá sada tarotových karet se skládá ze 78 karet se symboly či postavami. V různých publikacích se můžete setkat s různým překladem, ale vždy se jedná o tytéž symboly.

Celá sada se skládá z těchto dílčích uskupení:

Velká Arkána - označuje se také jako Trumfy, obsahuje 22 karet s hlavními tarotovými symboly, tyto karty jsou nejsilnější a kromě věštění nebo meditace jsou i životními symboly lidí a každý rok v naší cestě životem (od narozenin po narozeniny) je symbolizován jedním symbolem Velké arkány. Jsou to 0 - Blázen, 1- Mág, 2 - Velekněžka, 3 - Císařovna, 4 - Císař, 5 - Velekněz, 6 - Zamilovaní, 7 - Vůz, 8 - Vyrovnání, 9 - Poustevník, 10 - Kolo štěstí, 11 - Síla/Chtíč, 12 - Viselec, 13 -Smrt/Znovuzrození, 14 - Umění, 15 - Ďábel, 16 - Věž, 17 - Hvězda, 18 - Měsíc/Luna, 19 - Slunce, 20 - Aeon, 21 - Universum.
Významy jednotlivých karet Velké Arkány.

Kromě trumfů se na kartách setkáváme se čtyřmi "barvami" nebo také "symboly", stejně jako v hracích kartách máme piky, srdce, káry a kříže, tak v tarotu rozlišujeme Hole, Meče, Disky a Poháry. Každý symbol patří jednomu živlu a symbolizují druh lidské povahy:
hole - oheň, vůle
meče - vzduch, myšlenky
disky - země, materiálno
poháry - voda, city
Karty označené těmito symboly mají hodnotu od Esa po Krále, v Thovtově tarotu zvaného Rytíř.
Eso až Desítka od každého symbolu tvoří takzvanou Malou Arkánu.
Princezna, Princ, Královna a Rytíř od každého symbolu se nazývají Dvorské nebo Dvorní karty.
O jednotlivých kartách Malé Arkány i Dvorních kartách zase něco více v některém z příštích článků.

Jak pracovat s tarotem

Je mnoho možností, od výkladů, které se týkají různých situací, otázek ohledně věcí přítomných, budoucích i minulých až k práci s vlastním podvědomím a odhalování problémů ve vztazích s lidmi, v práci nebo i ve vlastní duši.
Jak už jsem nakousla u Velké Arkány, je možné také pracovat s tarotem jako s určitým "kalendářem" našeho života, dá se vypracovat tzv. mapa růstu, kde každý rok je symbolizován jednou kartou z Velké Arkány a podle toho se nám v tom roce bude dařit nebo budeme překonávat překážky na cestě k cíli. Musím říct, že pro mě byla tato mapa zatím co se týče minulosti velice přesná a co se týče budoucnosti velice prospěšná. Více o tarotu a osobnosti zde.
Další možností, jak pracovat s tarotem je meditovat nad symboly a přemýšlet co nám chtějí říct, můžeme pomocí karet odhalovat zákoutí naší duše, bojovat s nedostatky a pozvedávat svoje přednosti.
Je nepřeberné množství technik a způsobů práce s tarotem a doufám, že vám tenhle web bude v něčem nápomocen.

Já a tarot

Tarot se stal mým koníčkem v roce 2007 a od té doby jsem na sobě udělala velký kus práce a se svým balíčkem Thovtova tarotu jsem se sžila tak, že na něj nedám dopustit. Mě samotné totiž karty velice pomohly, musela jsem se však naučit v nich číst a rozumět jim. Na závěr bych jen dodala, že karty nevěští ani nijak zvlášť neodhalují budoucnost, ale mohou vám poradit s obtížnou situací nebo dát různé možnosti řešení konfliktů v životě nebo ve vztahu. Kromě toho také věrně zrcadlí vaše nitro a nemohou vás oklamat, jen vy sami si můžete jejich sdělení špatně vyložit. Pokud k nim budete přistupovat takhle, práce s nimi pro vás bude radostí a karty se záhy stanou vaším nejlepším přítelem.
 


Komentáře

1 ravena ravena | Web | 29. listopadu 2009 v 12:11 | Reagovat

Jak se asi pohybuje cena balíčku?

2 ravena ravena | Web | 29. listopadu 2009 v 12:14 | Reagovat

A ještě jedna otázka:D z jaké knihy si to ,studovala,?

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 29. listopadu 2009 v 21:44 | Reagovat

[1]: já pracuju s Thovtovým tarotem od Aleistera Crowleyho, ten stojí kolem 500 až 700 Kč, jak kde a studovala jsem z více knížek, od Angeles Arien ta se jmenuje přímo Thovtův tarot, myslím a pak je výborná kniha Tarot - zrcadlo duše, ale autora si teď nevzpomenu.

4 Neriah Neriah | 26. prosince 2009 v 23:46 | Reagovat

Jen jsem se chtěla zeptat, jedna věc mě opravdu zaujala, chtěla jsem si koupit karty, hledala jsem a co jsem nenašla, v jednom odkazu bylo tarot ke stažení ( a opravdu tam byly všechny karty naskenované a byl tam i návod), tak nevím, co si o tom mám myslet, opravdu je nutné si karty koupit, já bych se neptala, ale ty obrázky na těch kartách se mi opravdu líbili a celkově byly krásné (to ne že bych byla nějaká držgrešle). Jestli to má nějaký zvláštní význam... A jak je to s darovanými kartami, někde se píše, že jsou lepší, mám jedny doma a vůbec se mi  nelíbí, a někde se zase píše, že pokud se s kartami nezžijete, že je to problém. Už jsem přečetla takových informací, že mi hlava praská, myslím si, že už v tom mám pěkný guláš...

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 27. prosince 2009 v 9:47 | Reagovat

[4]: Takže - kašli na vše cos přečetla a důvěřuj sama sobě. Máš doma karty, co se ti nelíbí? No tak s nima nepracuj:) Karty jsou nástroj, kterým pracuješ, stejně jako kladivem, co ti nepadne do ruky nic nepřitlučeš, tak ani s kartami, co ti nesedí, nic kloudného neuděláš.
A s tím stažením - pokud se ti líbí obrázky a nechceš vydávat stovky korun na koupi balíčku, proč ne? Akorát varuju s tiskem - měkký papír je pro karty zcela nevhodný a i klasický tvrdý papír se časem ohmatá a poničí. Vytištěné karty jsou možná dobré na zkoušku, ale na stálou práci bych se přimlouvala za nákup kvalitních karet, co se ti nerozpadnou:)

6 grey grey | E-mail | 18. března 2011 v 16:58 | Reagovat

Pěkný článek na úvod :)...
Já jsem po tarotu hrozně dlouho toužil... včera jsem si koupil Tarot magie druidů (původně jsem se chtěl vyhnout všem keltským a druidským variantám tarotu, ale nakonec mi jenom tahle sada tak nějak padla do oka... na všech ostatních mi něco vadilo)... zaujalo mě tam, že karty (malou arkánu bez dvorských karet) je možné uspořádat do kruhu tak, že symbolizují rok a roční období... na každé eso pak vyjde slunovrat nebo rovnodennost, a na každou šestku nějaký keltský svátek... docela mě to zaujalo, jak je možný si s tím "pohrát"...

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. března 2011 v 19:28 | Reagovat

[6]: viděla jsem tyhle karty, jsou moc krásné;)

8 Lola Lola | 7. října 2011 v 19:51 | Reagovat

Ahoj, prosím tě Lúmmen nevíš kde sehnat nějaké dobré tarorové karty do 300 Kč?

9 Lúmenn Lúmenn | 9. října 2011 v 19:19 | Reagovat

[8]: zkus internetové obchody

10 Olivka Olivka | Web | 25. března 2012 v 19:24 | Reagovat

Chtěla jsem se zeptat, jestli vlastnoručně malované karty /ať tarotové nebo jakékoliv jiné na vykládání/ mají nějakou větší/zvláštní moc.. děkuji.

11 kartarkaNessie@seznam.cz kartarkaNessie@seznam.cz | 8. července 2014 v 12:30 | Reagovat

Jste zoufalí a nevíte jak dál? Máte problémy v
oblasti zdraví, financí, partnerství atd.? Nebojíte
se pravdy? Neváhejte a kontaktujte mě! :-)
Zabívám se astrologii a numerologii. Pomáhám
vám odpovídat prostřednictvím mariáše a tarotu.
Používám vlastni způsoby výkladu. Žádny
podvod!! Platíte částku jakou chcete až po
výkladu!

12 Mariana Mariana | E-mail | Web | 11. prosince 2014 v 11:54 | Reagovat

Už máte e-book, který vám změní život? Stažení zdarma, určitě doporučuju:
https://zmensvujzivot.eu/#ebook

13 ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!! ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!! | 1. ledna 2015 v 1:25 | Reagovat

ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

14 crevice crevice | Web | 20. června 2015 v 6:50 | Reagovat

rychla pujcka online sokolov ;-)

15 FK FK | E-mail | 15. ledna 2016 v 20:52 | Reagovat

Je tarot zrcadlo duše vhodný pro začátečníky? Jsem začátečník a chtěl bych si koupit nějaké tarotové karty, ale nemůžu se rozhodnout mezi Základním tarotem, a Tarotem zrcadlo duše.
Mě osobně se více líbí Zrcadlo duše, ale s tarotem nemám žádnou zkušenost. Tak nevím.

16 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. ledna 2016 v 17:16 | Reagovat

[15]: Tarot Zrcadlo duše je kniha od pana Zieglera, k níž je přiložen Crowleyho tarot. Ta kniha je jedna z nejlepších o tarotu co existuje. A Crowley je jediný tarot s nímž si rozumím a vykládám z něj od začátku. Nejlepší je si vybrat pocitově;)

17 Dr.Watson Dr.Watson | E-mail | 20. března 2016 v 18:52 | Reagovat

[15]:Spíš se podívejte, které se Vám budou nejvíce líbit a berte je, u většiny karet bývá knížka s výkladem. Osobně bych doporučil Rider Waite tarot, je docela levný i s knihou (Tarot v životě-dobrá kniha a tlustá ;) např. ale i Kapesní tarot) Rider-Waite se prodejností dozajista vyrovná Crowleymu-jde o to, že třeba Lúmenn se líbí právě Crowley, já ho nemusím ačkoliv jej mám, používám Rider-Waite jako klasiku, základní symboliku-většina ostatních tarotů z ní vychází-a právě pro symboliku která je na první pohled stručná tzv. "základní" je to dobré pro začátek + plus sada, která Vás pohltí jako Lúmenn Thovt-Crowley, je to opravdu velmi individuální, když se se sadou nezžijete, nebude to nikdy ono a nebude Vás to bavit... Spoustu (až zbytečně moc) se v tom ztratíte, je na webech, pro mne je základní autor H. Banzhaf-špička-ke koupi v knhkupectvích, na netu jsem našel jen asi jednu dvě, většinou  je u toho právě R-Waite, takže to budete mít jednodušší, no a oblíbené moje sady Steampunk a tarot Magického měsíce - vidíte, že moje tři oblíbené sady se od sebe docela dost vizuálně liší. Je to hodně o intuici, zvláště výklad, je lépe se naučit základní významy karet a z těch vycházet. Je to jako násobilka a sčítání s odčítáním-nezvládnete základ matematiky-nemůžete se vrhnout na integrály. Lidí, kteří jsou schopni začít z voleje, bez učení, je strašně málo. Proto je hafo slabších kartářů (stejně jako v ostatních eso. oborech)-když dáte tarot do google, vyjede Vám tolik kartářůže se zdá, že každý druhý občan je vědma či vědmák. Je to dobou. Kdo se  naučí nějaký základ nebo projde špatným kurzem se považuje za klasu a začne prodávat věštby... Snižují pak kvalitu ostatních v rámci veřejného mínění...
Stejně asi postuji pozdě a Vy už máte nakoupeno ale alespoň můžete ověřit mnou napsané...
Zdraví
J.H.W.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama