Zázračná (?) alternativní medicína

2. října 2009 v 21:08 | Lúmenn |  Úvahy a zamyšlení
odně lidí si myslí, že alternativní medicína je něco kouzelného, zázračného a nadpřirozeného. Prostě "Ježíš" přiloží ruce a "Lazar" povstane z mrtvých. Možná i proto je alternativní medicína tak často osočována ze šarlatánství, podfuků a marných slibů. Jenomže ono přikládání rukou je jen vršek ledovce a celá plejáda léčebných postupů je mnohem větší a také mnohem účinější.

Začněme ale zeširoka - když přijdete k doktorovi, popíšete mu svůj problém a lékař vás vyšetří. Neočekáváte, že dostanete jednu kouzelnou pilulku, která vás zbaví rýmy, chřipky, zánětu nebo zlomeniny, ale jdete k doktorovi s vědomím, že léčba nějakou dobu zabere, bude nutné i třeba ležet v posteli, brát prášky, šetřit se, cvičit, mazat mastičky, nosit sádru atd. atd. Až po sáhodlouhé proceduře zvané léčba teprve můžete říct, že jste zdraví.
No a milí zlatí, u alternativní medicíny to funguje úplně stejně. A léčba je mnohdy mnohem náročnější pro pacienta, než obyčejné ležení v posteli a taky je často úmornější a otravnější, než nošení nechodící sádry na noze.
Rozdíl mezi alternativní a klasickou medicínou je totiž hlavně v přístupu k tělu a duši - zatímco klasická medicína zastoupená doktory s nějakou duší nekalkuluje a řeší jen akutní tělesný problém, alternativní medicína se na tělo i duši dívá jako na nedělitelný celek, zkoumá nejprve psychiku a pak teprve fyziologii a zapojuje akutní problém (bolest zad kupříkladu) do celkového obrazu života člověka.
Když si tohle uvědomíme, dojde nám, že ono slavné přikládání rukou je opravdu jenom mýtus:) Je ale fakt, že alternativních léčebných praktik existuje bezpočet a některé dávají větší důraz tělu, jiné duši a je v tom pěkný maglajz i mezi lidmi, co se v tom trochu pohybují.
Původně jsem vám chtěla do tohoto článku zpracovat nejčastější praktiky alternativní medicíny, ale až pak mi došlo, že je to natolik obsáhlé, že bych u toho strávila hodiny a pořád by to nebylo všechno. A tak alespoň nabízím přehled technik, se kterými mám (já nebo mí blízcí) osobní zkušenost a podrobný rozbor alternativních léčebných postupů zpracuji snad někdy v budoucnu. Tak tedy:

Akupresura, akupunktura - je to starobylá východní metoda, která má dnes velkou oblibu, snad i proto, že funguje (mohu potvrdit). Podle čínské medicíny naším tělem vedou energetické kanály, nazývané meridiány, které se na různých místech kříží, čímž vznikají body, jejichž stlačení či napíchnutí ovlivní tok energie v té které dráze. No a s těmito body pracuje akupresura (stlačování) a akupunktura (napichování, bacha, budou vám říkat, že je to bezbolestné, ale není to pravda; píchnutí vážně nebolí, ale "nadrknutí", aby se zjistilo, že jehla je správně, bolí jako čert. A proč se říká, že je to bezbolestné? Protože čínané tu bolest, co projede celým tělem nazývají "pocit jehly":)). Nejlépe se využívá u bolestí v různých částech těla, při nervových a obehových poruchách, akupresuru často používají i maséři a fyzioterapeuti.
Bylinky - snad jediná část alternativní léčby, jejíž účinky nepopírá žádný lékař:) Bylinky obsahují spoustu látek, které našemu tělu prospívají a nejsou plné dochucovačů a chemikálií jako prášky. Existují bylinkové čaje, masti, cumlátka, vonné esence a x dalších výrobků z bylinek, které vám léčitel může předepsat.
(Více na téma bylinky versus prášky čtěte tady)
Detoxikace, dieta - při detoxikaci člověk většinou jí jen ovoce a zeleninu, jindy nějakou speciální jednu potravinu a někdy ani to ne a pije jen čistou vodu. Z těla se přitom vylučují toxiny, zbytečné minerály, škodliviny z okolí apod. Detoxikaci je ale důležité provádět pod dozorem odborníka, ať si člověk spíš neublíží. No a co je dieta ví snad každý, ale existují diety podle všeho možného, já sama si vyzkoušela dietu podle čínské medicíny (viz tu) a opravdu zabrala, přibrala jsem po roce neustálého úbytku váhy asi dvacet deka, ale trpěla jsem jak zvíře a nevydržela jsem nejíst tolik věcí, co mám ráda:)
Jóga - není jen o cvičení, jak si mnozí myslí, ale i o způsobu života, kdy člověk žije zdravě, cvičí pravidelně tělo i mysl a vyznává určité duchovní zásady (takové nelpění je moc užitečné;)). Abyste se cítili líp ale nemusíte žít jako asketický jogín, stačí aspoň jednou týdně chodit na cvičení a občas něco provést doma.
Rei-ki - také východní metoda, využívá k léčení vesmírnou energii. Tohle je právě ono přiložení rukou, které ale většina léčitelů využívá jen jako doplněk k masáži či akupresuře nebo na uklidnění.
Reflexní terapie - funguje na bázi akupresurních bodů na chodidle člověka. Podle (opět) východních nauk na chodidle všechny dráhy jakoby končí a tak na spodní straně nohy obrazně najdeme celé lidské tělo. Pomocí masáže a tlaku na některá místa se tak harmonizují energie v celém těle a člověku se uleví od bolestí a problémů. Za sebe opět můžu říct, že to funguje a je to moc příjemné a uvolňující.
Regresní terapie - podle nauky o karmě a minulých životech za naše onemocnění a problémy můžou situace, které se staly v minulosti a doteď nejsou v našem podvědomí zpracovány. Při regresní terapii se člověk vrací do raného dětství, prenatálního období nebo až do minulých životů, aby situace opět prožil a zpracoval.
Ovšem co považuji za nejdůležitější v alternativní medicíně je přístup k životu a jeho postupná úprava, což není chvilková úleva po akupresuře nebo reiki, ale běh na dlouhou trať. Ano, zdá se to nejdřív jako kravina, pak jako něco, co nejde zvládnout, následuje fáze nejistoty a pomalých krůčků a pak se do toho pustíte s vervou, občas si ještě natlučete nos a nakonec zjistíte, že žijete úplně jinak než dřív, ale jste děsně šťastní.
Takže až vám nějaký "léčitelský šarlatán" poradí na ničem nelpět, s ničím se nestresovat a nic si nebrat osobně, vezměte si jeho rady k srdci, protože to šarlatán určitě není:)
 


Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 3. října 2009 v 13:06 | Reagovat

Na bylinky nedám dopustit. To už jsem psala i v článku na lumenn.blog.cz. Je fakt, že někdy bylinky nepomůžou, ale někdy vyřeší i takové stavy, s kterými si moderní medicína nevěděla rady. Sama jsem se dostala do stavu, kdy mi zjistili vysokou sedimentaci a další věci. Zkoumali mě zezhora, zespoda a nic nenašli...tak jsem se vrhla na bylinky a....za nějaký čas bylo zase vše v normě :o)
Teď zkouším tzv. petroterapii, nebo-li terapii pomocí léčivých kamenů. Tak uvidím jak mé studium a "výzkum" :o) dopadne :o)))

2 Mesmago Mesmago | 3. října 2009 v 14:52 | Reagovat

Ano, také si myslím, že takové ty vleklejší, chronické nemoci jsou většinou o stavu naší mysli. Z kdysi přečteného článku, který se týkal především onemocnění vnitřních orgánů, si například pamatuji, že lidé neustále se stresující, choleričtí, ale třeba i závistiví mají problémy s játry a lidé, kteří se neustále něčeho bojí a dělají si ze všeho přehnané starosti mají problémy s ledvinami atd.

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 3. října 2009 v 15:18 | Reagovat

[2]: jj psychika a fyzično mají blíž, než si myslíme:) Mám taky v plánu napsat článek na tohle téma, ale ještě nenazrál ten čas:)

4 kk kk | E-mail | Web | 3. října 2009 v 15:24 | Reagovat

bych se potřebovala nějak zbavit problému s plotýnkama - mám tam skříplý nějaký nervy a z toho bolesti obou nohou + jejich mravenčení. je to hnus:-( trochu pomáhaj bioenergetický masáže, a teď uvažuju o té akupunktuře, tak díky za tip :-) Každopádně "konzervativní" neurologii se nevyhnu..

5 datlik datlik | Web | 4. listopadu 2009 v 15:22 | Reagovat

S bylinkama mám taky jednu zkušenost a v něčem to pomohlo :) Byla jsem si na regresi před půl rokem a v něčem mi to taky pomohlo. Sice bych ještě další regresi asi potřebovala, ale nejsou penízky. Taky se do toho už tolik nehrnu, pač jsem si vyzkoušela jaký je stav při tom a potom. Ale za 14 dní by se to mělo dát do normálu a mělo by nastat zlepšení. Reiki mám a na jogu taky chodím...teda byla jsem tam zatim jenom 2x...heh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama