Mandaly - co, jak, proč?

12. listopadu 2009 v 16:00 | Lúmenn |  Duchovní léčení
Protože mandalám (jejich kreslení a práci s nimi) se věnuju už více než půl roku, rozhodla jsem se vám objasnit, co to mandaly jsou a k čemu všemu se dají využít. Možná už o nich víte všechno a sami je kreslíte, pak vám tento článek snad přinese aspoň inspiraci na tvorbu nebo jen některé rady, které ještě neznáte. Máte-li svůj osobní způsob na tvorbu mandal nebo na jejich využití, budu ráda, když se podělíte v komentářích a navzájem se obohatíme:)

Co je to "mandala"?
Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená kruh. Původní mandaly pocházejí z hinduistické a budhistické tradice, kdy mniši v klášterech kreslili pomocí barevných sklíček, kamínků nebo zrnek písku obrovské obrazce, které jim zabraly mnoho hodin i dní práce. Potom vykonali motlitbu a mandalu rozprášili po okolí, aby ukázali pomíjivost světa i sebe samých. A další den začali tvořit nový obrazec:)
Dnes už se mandaly nerozbíjí, ale stále slouží k tomu, aby vysílali určitý druh energie a posilovali tak to, co posílit chceme a odháněli to, co chceme odehnat. Mandala je vždy kruhová, protože kruh je základní magický symbol - stále je v pohybu, stále se otáčí, cirkuluje, žije a bije, jako lidské srdce.

Jak působí mandala?
Podle barev a tvarů v mandale můžeme vzývat a probouzet nejrůznější síly.
Něco málo o barvách se dozvíte tady (Tajemství významu barev), ale základní přehled barev se myslím bude hodit i v tomto článku.

Červená
Vitalita, síla, zdatnost, vášeň, mužská energie, fyzická činnost, silné zdraví.

Růžová Láska, něha, důvěra, něžné přátelství i partnerská láska, ženská síla, mateřství, archanděl Rafael.

Oranžová Energie, důvěra, silná vůle, vitalita, sebekontrola, síla, slunce, štěstí, archanděl Uriel.

Žlutá Přátelství, radost, energie, vůle, ušlechtilost, archanděl Gabriel.

Zelená Pocity, tvořivost, příroda, přirozenost, klid, uzdravování.

Modrá Mysl, klid, uklidnění, ochrana, plynutí, archanděl Michael.

Indigo, fialová a purpurová Duchovno, síla podvědomí, hloubka, poznání.
Hnědá Materiální svět, bohatství, pevné zakotvení, Země jako naše Matka.
Bílá Čistota, světlo, průzračnost, očista, léčení, andělé.
Kombinace barev ale není závazná, záleží na celkovém pocitu a náladě s obrázku. Na někoho působí ta stejná mandala uvolňujícím dojmem, pro jiného pulzuje energií. Vnímání mandal je individuální a intuitivní, nehledejte v příručkách, až si budete mandalu chtít nakreslit nebo koupit, prostě zapojte své pocity a intuici. Nedivte se ani, když s některé mandaly budete mít úplně jiné pocity, než je u ní napsáno. Já mám třeba v peněžence mandalu prý archanděla Michaela, ale je to mandala Rafaelova, protože ji tak vnímám a protože pomocí ní cítím lásku a něhu, jako když se bavím s Rafaelem. Takže si nic nedělejte z toho, když na vás barvy a tvary budou působit "nějak divně" - to se prostě stává, hlavně věřte sami sobě;)
Tuhle mandalu jsem "tvořila"(= vybarvovala) já.
Pro mě znamená lásku, něhu a zářivé štěstí. A taky mi připomíná něžnou krásu květin:)

Jak mandalu používat? Existuje bezpočet způsobů využití, ale jmenuju jen ty, se kterými mám osobní (a pozitivní) zkušenosti.
Ozdoba a pročištění místnosti - mandala na obrázku, na šátku nebo vlastnoručně vyrobená je úžasným doplňkem místnosti. Její energie ji bude očišťovat a zároveň vysílat ty vlny, kvůli nimž byla nakreslena. Když jsem se před nějakou dobou cítila špatně v našem pokoji, začala jsem tvořit mandaly a věšet je na zdi. Když jsem pověsila asi pátou, začalo se nám dobře spát a špatný pocit byl pryč. Teď jich máme v pokoji asi patnáct a stále přibývají a je to stále příjemnější:) Meditační pomůcka - vezměte si mandalu jakékoli velikosti a dívejte se na ni. Nechávejte odplout své myšlenky a vnímejte jen vír barev a energií, které k vám přicházejí. Je to velmi uvolňující a i když se budete soustředit na mandalu jen pár minut, přinese to kýžený výsledek - příval energie, odpočinek, zvládnutí stresu atd. atd. Snažíte-li se třeba o získání peněz, soustřeďte se na mandalu a opakujte si svou mantru (o osobních mantrách čtěte v tomto článku), myšlenky popynou lépe a rychleji.
Mini-mandala pro každodenní použití - mandala velikosti kartičky je velmi praktická. Já ji nosím v peněžence a když je třeba, vytáhnu ji a koukám na ni nebo jen držím v dlani.Z mandaly se neustále uvolňuje energie, která jí byla dána od jejího tvůrce a barvami a tvary, které ji tvoří. Můžete ji tak mít pod polštářem, ve školním pouzdře, na stole, prostě kdekoli, kde se často pohybujete nebo přímo u sebe. Kartičková mandala je také skvělá na nabíjení vody nebo jídla. Položte na mandalu sklenici s vodou a nechte nějakou dobu stát - voda se energizuje tím, co mandala vyjadřuje.
Klid mysli při tvoření - často si mandaly kreslím nebo alespoň vybarvuju sama. Pustím si pěknou hudbu a spojím se s andílky, kteří mi pomáhají nanášet ty správné barvy. Vyčistím si hlavu, uklidním se, zabavím se a ještě vytvořím něco krásného. Doporučuju všem, co kvůli stresu nemají na nic čas - vykreslení nebo nakreslení mandaly trvá klidně jen pár desítek minut a nádherně se u toho uvolníte a odpočinete si. Dárek - mám vyzkoušené, že ručně vytvořená mandala potěší každého - je v ní kus vás a přesto je vyrobená pro toho, kdo ji dostane. Je to hodně silný a osobní dárek, i když mandalu jen vyberete a koupíte.
Kde mandalu sehnat? A jak vybrat tu správnou? Tak mandalu si můžete předně nakreslit - k tomu stačí jen pastelky, papír a vyčištění mysli. Můžete kreslit konkrétně (třeba energizující nebo pro někoho) a tak se soustřeďte na to, co má mandala vyjadřovat a nechte se vést andílky a svou intuicí, která vám vždy správně poradí. Můžete ale kreslit "jen tak" kombinovat barvy a tvary, hrát si a zkoušet. Výsledný efekt vás pak možná překvapí:) Velmi zajímavé jsou i mandalové vymalovánky (ukázka na e-shopu například tady, tady nebo tady), kterým já osobně věnuju hodně času a moc mě baví (a jak to dopadá se můžete podívat tadyhle nebo tadyhle). No a poslední možností je mandalu najít na internetu (zkuste přes google nebo na deviantart.com) a nebo si ji rovnou koupit. Zajímavé mandaly mají ve všech možných esoterických obchodech, za všechny zmíním třeba atrbos, kde mají opravdu široký výběr, podívat se můžete zde.
A jak vyberete tu správnou? Soustřeďte se na svou intuici a nezklame vás:) A jestli se bojíte věřit jen intuici, pak u většiny mandal stejně najdete název nebo funkci, pro niž ji její výrobce namaloval. Možná patříte k lidem, kteří na sílu"obyčejných obrázků" nevěří. Nevadí:) I tak jsou mandaly moc pěkná umělecká díla, která když už nic víc, pak aspoň potěší oko i duši svou krásou. A ani to není k zahození:)

 


Komentáře

1 Kitt C. Kitt C. | 12. listopadu 2009 v 18:10 | Reagovat

Malování mandal je príma :) I když kvůli kreslení koní, psů, různých obrázků nebo manga postaviček mi na to nezbývá moc času. Ale je to takový oddech, vyčištění hlavy... skvělá relaxace :)

2 Šegbar Šegbar | Web | 12. listopadu 2009 v 20:00 | Reagovat

Děkuji za článek :) Už nějakou dobu kreslím mandaly a něco podobného jsem hledala.
Ty kreslíš mandaly jen na vybarvování nebo taky propracované pouze černobílé ?
A když do mandaly dáš svou špatnou energii, třeba nakreslíš ji, když máš vztek, tak ta v ní zůstane nebo se změní na pozitivní ? To asi ne, že ?

3 Lirka =o) Lirka =o) | E-mail | Web | 12. listopadu 2009 v 20:07 | Reagovat

[2]: moc hezký článek! Sama je také kreslím =o)

podle mě to zůstane ... =o)

4 Lirka =o) Lirka =o) | E-mail | Web | 12. listopadu 2009 v 20:07 | Reagovat

ta poslední mi vyrazila dech, ta je strašně krásná... =o)

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 12. listopadu 2009 v 23:34 | Reagovat

[2]: nevím, kdo by kreslil negativní mandalu, resp. kdo by si ji pak někam dával. Ale pokud namaluješ něco s negativními emocemi a negativním nábojem, pak to tam samozřejmě zůstane. Taková dílka je nejlepší pak spálit a zbavit se tím všeho špatného, co bylo v tobě:)

6 janca janca | Web | 20. listopadu 2009 v 17:00 | Reagovat

ahoj mas to tu hezke ja se zabivam vykladem z karet a maluju mandaly a ener.obrazy nechces spratelit?

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 20. listopadu 2009 v 20:25 | Reagovat

[6]: jani nechci ti do toho kecat, ale už jsme spřátelený:D viz menu;)

8 klubzvierat klubzvierat | 23. září 2011 v 20:44 | Reagovat

ma zaujíma ako si mám sama nakresliť mandalu malú ako kartičku, keď to kreslím na papier A4 ledva sa mi do nej vojde vzor ktorý chcem. Ako to urobiť v takej malej veľkosti ? :O

9 Karin Karin | 11. srpna 2012 v 17:40 | Reagovat

Ahojky moc pěkné mám doma mandalu neska pořízenou z  šiva šopu takovej butyk no a mám barvu fijalové.co tato barva obnáší??

10 Merrie Merrie | E-mail | Web | 20. ledna 2013 v 15:04 | Reagovat

Dnes som skúšala nakresliť mandalu, čo by mi dávala energiu a na to ako kreslím, sa mi podarila :) Naozaj vyžaruje tú energiu a tak ma to bavilo, že mám asi nový koníček :D

11 Marta Marta | 16. dubna 2013 v 12:26 | Reagovat

Ta poslední mandala je neuvěřitelná ...:-)

12 Inteligentní člověk narozdíl od vás-_- Inteligentní člověk narozdíl od vás-_- | 10. června 2014 v 12:16 | Reagovat

[2]:Ačkoliv jsem inteligentnější než vy tam musím sem přidát poznatek. je mi 6 let a jde vidět že jsem opravdu inteligentnější a mám mnohem vyšší IQ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama