O přivolávacích rituálech - I. Evokace

18. února 2010 v 9:51 | Lúmenn |  Rituály
Když při magických rituálech, jímž je třeba i obyčejná rozmluva v meditaci s vaším andělem či jiným duchovním průvodcem, povoláváme k sobě různé bytosti, často ani netušíme, odkud se ty které síly berou a odkud k nám bytosti přicházejí. A možná ani nevíte, jaký je rozdíl mezi evokací a invokací a kdy k nám přichází celá bytost a kdy jen její "část" - tedy astrální projekce. Na všechno tohle se pokusí odpovědět následující série článků.


Evokace

Když si něco evokujeme, přivoláváme si určitý pocit či myšlenku. Podobně to funguje i s bytostmi - když provádíme evokaci, voláme k sobě anděla, vílu, božstvo, ale i démona či jakoukoli jinou (povětšinou) astrální bytost. Na tom zdánlivě není nic složitého, všechny new age nauky nás učí, že stačí jenom zavolat a ten, jehož si žádáme, je v mžiku u nás. To je ale pravda jen do jisté míry, evokací existují v zásadě tři druhy co do obtížnosti provedení a my si je teď jeden po druhém projdeme.
Přivolání projekce bytosti, která chce být přivolána

Tato evokace je nejsnazší a nejčastější, my všichni, co se zajímáme o duchovno ji provádíme dnes a denně. Archandělé a andělé, různí pomáhající bohové, víly, dobří duchové, ale i sám Nejvyšší šéf, to všechno jsou bytosti, které se zavázaly k pomoci nám, lidem a všem bytostem ve hmotě a tudíž i tady na Zemi. Oni si vyvolili cestu pomáhání, tak jako to po smrti možná učiní i někteří z vás, a jsou v každé vteřině připraveni naslouchat a pomáhat.
Protože většina z těchto bytostí není vázána ani časem, ani prostorem, jsou u vás v mžiku po zavolání. Ale "jsou" není tak úplně správný výraz. Když voláte archanděla Michaela, není to přímo Michael, kdo vás přijde povzbudit a ochránit. Je to jeho myšlenková či astrální projekce, stejně jako když člověk astrálně cestuje - to, co potkáte na astrálních pláních není on ve své přirozené (tedy hmotné) podobě, ale jen jeho obraz.
S anděly a dalšími bytostmi, které k sobě běžně voláme, je to podobné. Jsou to stvoření velmi mocná a složená z obrovského množství energie, ne nadarmo se ve starých okultních knihách píše, že pohled na anděla člověka zabije nebo přinejmenším oslepí. Je to pravda - je to prý jako se dívat do výbuchu nukleární bomby, síla pro nás prostě nepředstavitelná. Podobně jsou na tom i božstva, jako Isis, Epona nebo Ježíš, jsou to všechno bytosti nadané nepředstavitelnou mocí a energií, proto k nám posílají jen své projekce, které jsme schopni snést ve své blízkosti.
Drobnou výjimkou z tohoto pravidla jsou nízko vibrující bytosti, které chtějí na naše zavolání přijít - jako jsou víly, elementálové nebo i nižší démoni. Tyto bytosti k nám většinou přicházejí přímo ve své podobě, která je pro naše lidské smysly bez větších problémů stravitelná. Jak to ale probíhá a odkud přicházejí, o tom níže.

Přivolání projekce bytosti

Ale kolem nás se nenacházejí jen bytosti, které nám chtějí pomáhat. V astrálu existují i stvoření, která jsou nadána obrovskou temnou silou a vůlí ničit, jsou tam ale i tvorové neutrální, kteří se přidají na tu stranu, která je požádá o pomoc nebo různí zapomenutí bohové, staré ospalé bytosti, o které se nikdo nezajímá stovky let a na své jméno už téměř neslyší.
Je mnoho mágů, kteří se s takovými bytostmi chtějí spojit, ale tady už nestačí jen chtít a volat. Za prvé takoví tvorové volání stejně neslyší a za druhé i kdyby slyšeli, nezajímá je. Je to asi jako by na vás volala bakterie, jestli byste jí s něčím nepomohli. Pokud ale ta malá bakterie udělá pořádný virvál, abyste si jí všimli, možná vás zaujme a vy se kouknete do mikroskopu, co že to ta malá chce. A možná jí i vyhovíte.
S mocnými bytostmi z astrálu je to totéž. Pokud však víte, jak ten virvál provést a uděláte to správně, tedy že si vás bytost všimla, možná přijde na čaj a na sušenky a píchne vám. Možná přijde, sežere čaj i s hrnkem a zapíchne vás. To je riziko podnikání.
Jednoduše řečeno jde o přivolávací rituál, ale tento rituál není dost silný (a naštěstí ani dost nebezpečný) aby přivolal bytost jako takovou, jediné co vás navštíví je její astrální projekce, jak popisuji v předchozím odstavci. A proč se tady zmiňuji jen o bytostech silných a mocných? Protože ty ostatní se k vám samozřejmě pošlou celé a o tom je poslední druh evokace.
Přivolání bytosti

Tak a teď už se bavíme opravdu o vysoké magii. I když jak se to vezme - udělat pár symbolů a přitáhnout si z astrálu nějakou škrknu a tu poslat na neoblíbenou spolužačku dneska zvládne kdekdo (ale ne že bych mu to doporučovala, protože si to za chvíli vyžere sám…). Tohle samozřejmě spadá také pod přivolání bytosti, kdy nestačí jenom zařvat "pocem":). Ne, že by neexistovalo bezpočet bytostí, co by rády přišly, ale aby se mohla astrální bytost projevit ve hmotném světě, je k tomu třeba větší množství energie a nejrůznější mosty a přechody, k čemuž slouží právě symbolika a rituály, obojí používané mnohdy už stovky, ba i tisíce let.
Jenomže ono přivolat malinkého démona nebo zviditelnit vílu či skřítka (ano, existují rituály na zviditelnění těchto bytostí a ne, neznám bohužel žádný konkrétní postup) je něco úplně jiného, než si říct, že byste rádi měli armádu andělů s plamennými meči a šli bojovat proti zlu. A nebo naopak - zavolat si Leviathana a Beliala a s jejich pomocí ovládnout svět.
Ne, že by to nešlo. Existují přísně střežené postupy, jak provést rituály na přivolání mocných andělů a podobně mocných démonů, je k tomu většinou třeba milion speciálních věcí, hodně krve, správný čas, místo, osoba a zaříkání. A většinou se takové věci (naštěstí) dějí jen ve filmech, kde hlavní hrdina na poslední chvíli zabrání otevření transdimenzionální brány a vstupu mocností na náš svět.

Nejčastější důvody evokace:
- pomoc při magické činnosti (sem patří pohanské přivolávání božstev pro pomoc, vyvolávání různých pomocníků, egregorů, ale i pomoc andělů u různých očišťovacích technik apod.)
- získání duševní či fyzické ochrany
- požádání určité bytosti o splnění žádosti (to je to, co se dočítáme v new age literatuře a používáme k tomu nejčastěji první stupeň evokace)
- získání odpovědi na otázku
- vyjádření díků, obdivu, přizvání k rituálu, motlitba…

Toliko tedy evokace, příště nás čeká krátký článeček o invokacích a pak se dostaneme k poslední části povídání - o astrálních sférách, odkud námi volané bytosti pocházejí a o dalších věcech s tím spojených.
 


Komentáře

1 foxiss foxiss | Web | 18. února 2010 v 16:59 | Reagovat

Ja len toľko, že naj"hmotnejšie" predstavenie si evokácie je práca s počasím. Ak človek má dostatok energie a skúsenosti, dokáže evokáciou napríklad privolať dážď, zrýchliť vietor a podobne (pozor, nezamieňať s -kinézami).

Ohľadom ostatných vecí je nutné predpokladať ich existenciu, ale to už by som radšej uprednostňoval invokáciu, ktorá je na praktické veci vhodnejšia a jednoduchšia - je ľahšie seba premeniť napríklad na sukkubu s nejakým zámerom, než ju priamo evokovať.

2 foxiss foxiss | Web | 18. února 2010 v 17:03 | Reagovat

[1]: Evokácia (a hlavne invokácia) sú veci, ktoré fungujú tak, že znásobia našu koncentráciu vykonať "niečo". Pomôžu v sebe nájsť tú koncentráciu, každopádne nie každý skutočne tento rituál potrebuje. Myslím si, že čo sa týka invokácie, je to najlepší spôsob ako maximalizovať energiu na splnenie daného efektu. Ale to by som zasa odbáčal.

3 Reliés Reliés | E-mail | 8. září 2011 v 21:11 | Reagovat

Zdravím tě :) máš to tu moc hezký a navíc krásně vyprávíš, dost srozumitelně a vtipně. Byl bych moc rád, kdybych si s tebou mohl někdy popovídat. Moc se těším na tvou odpověď:)

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. září 2011 v 18:05 | Reagovat

[3]: tak proč ne, bydlím v Brně tak se někdy můžeme domluvit:)

5 Jana Jana | 28. dubna 2013 v 16:36 | Reagovat

Ahoj, tvůj blog je naprosto dokonalý... :) jak už někdo řekl, moc krásně a vtipně to vyprávíš :) chválím moc :) jen tak dál :))

6 Lord Lord | E-mail | 19. srpna 2013 v 21:19 | Reagovat

Zdravíčko
Rád bych reagoval na váš článek o evokaci. Ve zkratce jsou to jen dogmata a to ještě dogmata velmi pochybná. Článek postrádá znalost univerzálních zákonů a tím pádem i samotné stránky ritualismu.Osobně by se to ani nemělo nazývat evokace (z pohledu hermetismu), ta je na jiné úrovni a vyžaduje značnou část duchovního poznání ideálně zvládnutí první Tarotovy karty (čtyřpolového magnetu, Jod He Vav He, s celém jeho tajemstvím). Nicméně nechci zde jen kritizovat i když to tak vypadá a poskytnout alespoň některé materály pro hledající, které by pomohly pochopit problematiku evokace, jsou to knihy. František Bardon- praxe magické evokace, F.Bardon- klíč k pravému zasvěcení, Josef Veselí- Magie, příručka vysoké magie, magie pro pokročilé, pro zasvěcené je popsán zkreslený a neúplný rituál v (goetie- menší klíčky shalamounovi, či Abramelinova magie) jistě si po sléze zvládnete rituál doplnit.Jako další je dobré pročíst sefer jeciru a zohar, dobré je i studovat Bibly a psychologie a psichyatriy dle vlastního uvážení. nebudu dále rozebírat další okruhy knih nebojď jsem jich uvedl dosti (satanskou bybli take doporučiji číst). Prozatím vám přeji mnoho úspěchů ve vašem studiu a duchovním poznání.
Lord

PS: Snad jsem vám nedal klíče od Pandořiny skříňky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama