Mantry - co, jak, proč?

20. listopadu 2010 v 12:07 | Lúmenn |  Duchovní léčení
Před pár dny se v Poradně a odpovědně objevil dotaz od Kaina, kterého zajímá téma manter. A já se rozhodla tento dotaz zodpovědět v celém článku, který najdete zařazený v rubrice léčení a uzdravování, protože je tohle téma opravdu obsáhlé a zajímavé a možná mnoha z vás pomůže při práci s mantrami.
Kain se za vás všechny zeptal takto:
Ahoj Lumennko, chtěl bych tě s dovolením zahltit otázkami na jedno téma :o)
Už delší dobu mě zajímá, jestli bys nemohla zkusit nějakým způsobem shrnout podstatu, způsob, důvody, význam, ... manter. Stačí si je říkat, nebo je nutné je prozpěvovat? Příjde mi poněkud hloupé se je učit v tibetštině (nebo jak se to vlastně zpívá...) - nestačí si to překládat? Je pro to nějaké spešl pravido?
Nedávno se v Praze konala skupinová meditace zdarma (vím o ní, protože plakáty byly všude a jí si všiml právě nápisu "zdarma" :D) a protože jsem neměl na intru co na práci, tak jsem se tam vydal. Instruktor nám pustil video s nějakým podivně mluvícim starým pánem (s titulky) a nakonec jsme si zazpívali nějaké cizojazyčné mantry, které se nám neobtěžoval přeložit/ vysvětlit...
Nějak se mi to nepozdávalo a tak jsem tam podruhé už nešel.
Ale to, co mi vadilo byly spíš řečnické chyby.
Od tebe jsem vždy všechno pochopil (dílem i proto, že to píšeš jednoduše a přehledně). Vím, že máš spoustu práce do školy a tak, ale kdyby sis našla čas na pár z těchto odpovědí, tak bych měl moc velkou radost. Děkuju

Co je to vlastně "mantra"

Výraz mantra pochází ze sanskrtu - man znamená myslet a přípona tra označuje nástroj. Slovo mantra bychom tedy mohli přeložit jako nástroj mysli.
Princip mantry je jednoduchý - de facto jde o to, že tak dlouho něco opakujeme, až uvěříme, že je to pravda. Každé slovo, každá slabika, mají určitou vibraci, která ovlivňuje každého, kdo je vysloví nebo uslyší. Některé vibrace jsou prastaré, jiné tvoříme my, lidé, tím, jaký význam slovům a větám přisuzujeme. Pokud někomu říkáte "mám tě rád, miluji tě, jsi krásný", vysíláme k němu konstruktivní vibrace a tohoto člověka posilujeme. Naopak věty "nenávidím tě, štveš mě, jsi hnusný" mají destruktivní náboj a člověka, na něhož je adresujeme, jimi oslabujeme (a to i pokud jsou řečeny z legrace).
Náboj je prostě ukryt ve slovech a větách ať chceme nebo ne a vše, co za celý den říkáme, nás ovlivní. Slova jsou vyřčena nahlas, proto mají větší moc, než myšlenky, ale princip je stejný. Jednoduše řečeno - čím častěji na něco myslíme/něco říkáme, tím více nás to formuje, až se to nakonec stane pravdou.
Protože realitu určuje zejména naše mysl, když si tisíckrát zopakujeme, třeba že "jsem ošklivá, brýlatá chudinka, kterou nikdo nemá rád", tak naše mysl přepne na tento program a my nejenže si budeme připadat oškliví, ale budeme tak připadat i ostatním, takže nás nakonec opravdu nikdo nebude mít rád, protože od sebe všechny lidi odeženeme. A pokud přece jen někdo přijde se srdcem na dlani, stejně mu nebudeme věřit a lásku nenajdeme.
"Jsem ošklivá chudinka" je tak vlastně mantrou, naší osobní mantrou, kterou jsme si vymysleli a opakujeme ji do zblubnutí, až se stane realitou. Ale my nemusíme a hlavně asi nechceme tvořit destruktivní mantry, které z nás dělají nešťastné lidi. Naopak - mantra jakožto silný nástroj mysli nás může snadno uzdravit.
Jak používat mantry

Stejně jako to dělali budhističtí a hinduističtí myslitelé před tisíciletími, můžeme to dělat i my, v moderní době. A nemusíme sedět pod fíkovníkem a koukat do nebe:) Mantry si můžeme odříkávat kdykoli a kdekoli, potichu, nahlas, v duchu, při cestě do práce, při jídle, večer před spaním...
Jako první si musíme zvolit svoji mantru. Na jaké energie se potřebujeme vyladit? Co chceme převést z myšlenek do reality? Dám příklad z vlastního života, ale vy si můžete vymyslet, co jen budete chtít. Já jsem hodně hubená a potřebuju přibrat a na to jsem si zvolila svoji mantru: Moje krásné, zdravé tělo přibírá každým okamžikem.
Důležité je, že v mantře užijete přítomný čas, protože měníte přítomnost, v té jediné žijeme, ne v minulosti, ne v budoucnosti, ale tady a teď. A zítra touhle dobou bude taky teď a za rok a za deset let. Proto měníme přítomnost. Příklady dalších manter najdete na konci článku.
Druhou částí je odříkávání mantry. Na to existuje hned několik receptů. Pro pracujícího nebo studujícího člověka je asi nejlepší mantru odříkávat v duchu a to kdykoli má čas mít volnou mysl - při jízdě v MHD, při čekání, ve frontě na oběd, na nudné přednášce, o přestávce u svačiny, večer v posteli. Máte-li ale víc času nebo soukromí, můžete mantru odříkávat nahlas - má větší sílu. Ze začátku si asi budete připadat hloupě, i když budete úplně sami, ale časem se to poddá. Svou "kouzelnou větu" můžete i zpívat, zrýmovat si ji jako básničku, psát si ji, krásně ji výtvarně ztvárnit a při odříkávání ji číst...možností je mnoho. Máte-li čas, udělejte si denně čtvrthodinku se svou mantrou - vemte si bubínek, tamburínku, kytaru nebo jen tleskejte do rytmu a prozpěvujte si svou mantru. Vymyslete si melodii, ale měla by být při každém opakování stejná. Kývejte se nebo tančete, poskakujte nebo jen ležte a naslouchejte svému hlasu. Asi upadnete do lehkého tranzu ale to není na škodu.
Když si budete mantru opakovat dostatečně dlouho, přijde třetí fáze - její energie na vás začne působit a vše se začne zhmotňovat v realitě. Pokud něvěříte, čtěte tento článek:) Mou nevýhodou je, že jsem se na mantru vykašlala a z bůhvíjakého důvodu jsem ji přestala odříkávat. Váha se zadrhla na stejné hodnotě a já se pořád nemůžu přinutit se ke své větičce vrátit. Neudělejte moji chybu a vrhněte se na svou mantru, dokud je čas:) Na změny sice nikdy není pozdě, ale čím dříve začnete, tím méně budete mít práce.
Jak je to s cizojazyčnými mantrami?

Řeknu to rovnou na plnou hubu - vykašlete se na ně. Pokud nerozumíte řeči, ve které odříkáváte nebo zpíváte mantru, jak si můžete být jistí, že vám tato slova mají pomoci? Slova jako láska, zdraví, štěstí, znáte, víte, co znamenají a jejich vibrace je tak bezpředmětné řešit. Ale rozumíte větě óm šrí rám džaj rám džaj džaj rám? Ne? Tak ji nepoužívejte:)
Hodně lidí si myslí, že když budou zpívat mantry v sanskrtu, tak budou duchovnější, lepší, bude to mít větší cenu. Dokonce jsem se dočetla, že mantru musíte říkat denně ve stejnou dobu, přesně sto osmkrát a to po dobu čtyřiceti dní. Jednou zapomenete a jste nahraní, i kdyby byl třicátý devatý den, musíte začít odznova. Vůbec ne!
Mantra je váš nástroj, vy se jím léčíte, vy jím ovlivňujete svou mysl a svůj život a tak je jen na vás, jak mantru budete říkat, kdy a kolik dní. Je na vás, jaká slova budete užívat, jaký účel si zvolíte, co budete chtít dokázat. Je nesmysl zpívat nějaké slabiky, o kterých ani nevíte, co znamenají, když můžete stejného výsledku dosáhnout jednoduchou větou "Mám se rád". Je zbytečné prozpěvovat jméno nějakého boha, ať už je to Kršna, Ježíš nebo kdokoli jiný - on nepotřebuje slyšet své jméno, on nepotřebuje dostávat konstruktivní energie, zato vy ano a tak zpívejte pro sebe. Dělejte jen to, čemu věříte, že je správné, co cítíte, že vám pomáhá. Ten zbytek není důležitý:)
Příklady manter:

Věty, které vám mohou pomoci ve splněný vašich přání:
Jsem krásný/á, šíthlý/á, zdravý/á, šťastný/á, psychicky vyrovnaný/á...(doplňte si přídavné jméno:))
Mám dobrou práci, dobrou náladu, dost peněz, milující rodinu, milující/ho manžela/ku...(doplňte si, co chcete mít:))
Nebojím se, mí andělé mě chrání.
Všechny mé vztahy jsou v pořádku.
Vše se mi daří.
Mám se rád.

Věty a slova, která zvyšují vaše vibrace a pomáhají v uzdravení:
Láska, krása, štěstí, světlo ... (doplňte si jakékoli slovo, které ve vás probouzí příjemné pocity).
Svět je nádherný.
Miluji.
Jsem pevně ve svém středu, jsem v harmonii.

Pokud si přece jen chcete zkusit indické mantry, tady jich pár najdete. Nejznámější je asi óm mani pádme húm. V této mantře, zvané mantra soucitu, prý:
óm - odstraňuje pýchu a tendenci znovuzrozovat se mezi bohy
ma - působí na žárlivost a tendenci znovuzrozovat se mezi polobohy
ni - připoutanost, zabraňuje znovuzrozování mezi lidmi
pá - odstraňuje nevědomost a nebezpečí zrodit se jako zvíře
dme - odstraňuje chamtivost a nebezpečí zrodit se v příštím životě jako duch
húm (hung) - odstraňuje hněv a odvádí nás ze světa paranoie


Zní to docela hezky jako hudba k meditaci nebo k nějaké klidové činnosti:)

Další slavnou mantrou je "háre krišna maha mantra", která vás prý dovede k osvícení a pokud ji nebudete zpívat, nikdy nebudete šťastní. Tomu bych moc nevěřila, spíš mi přijde ne moc dobré prozpěvovat jméno božstva, ale na druhou stranu je docela pěkná, jedoduchá a dovede člověka snadno do tranzu.

Obě tyhle mantry ale nedoporučuju zpívat, spíš mi přijdou zajímavé a pěkné na poslech. Za sebe doporučuju věnovat se svým vlastním, osobním mantrám a najít si své vlastní cestičky, jak využít "nástroj mysli":) Je jich mnoho a všechny vás mohou hodně naučit a hodně vyléčit:)
 


Komentáře

1 Frise Frise | Web | 20. listopadu 2010 v 16:47 | Reagovat

Jo, já si říkám že hubnu a zatim se daří a ty věty jako že "miluji, svět je krásný, mám se ráda, láska..." říkám docela často. Třeba hledím z okna a jediná myšlenka která mi prostupuje celým tělem je "svět je tak nádherný". Plně s článkem souhlasím akorát to první video nefunguje.

2 Kain Kain | E-mail | 20. listopadu 2010 v 20:43 | Reagovat

Moc děkuju za odpověďi. Takhle obsáhle jsem ji nečekal :)
Asi už 4 roky začínám skoro každou vědu "Nevím, možná to bude tak ..." Teď vím, že s tím budu muset přestat a najít si něco konstruktivnějšího.
Jen mi nejde do hlavy, kam chtěl ten "lektor" skupinových meditací svoje ovečky odvédst? Vibrace jim nezvýší, pokud nebudou vědět, co zpívá - musel mít jiný důvod, na který nemůžu přijít.

3 Meluzína Meluzína | Web | 21. listopadu 2010 v 19:46 | Reagovat

Kvalitní článek, jako všechny od tebe. Rozhodně vyzkouším zpívat svou mantru a uvidíme, jestli se zrealizuje :-)

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 22. listopadu 2010 v 15:13 | Reagovat

[2]: možná byl jenom hloupý a myslel to dobře:)

5 Petr Pan Petr Pan | 22. listopadu 2010 v 23:30 | Reagovat

Poněkud subjektivní článek, v tomto případě mohu z vlastní zkušenosti doporučit buddhistiscké mantry či prostě ty v sanskrtu, když se vám nějaká líbí, směle do ní. Jelikož nejsem úplný dřevo, tak již když jednou (!) řeknu OM MANI PADME HUM, dostaví se mi teplo do dlaní. Když řeknu cokoliv z manter českých zde uvedených (nezpochybňuji jejich účinek), tak se mi neděje nic. Prostě síla starodávných slov je síla starodávných slov. Plivat na neznámé umí každý, používat intuici také. Zkuste to druhé upřednostnit.

6 Petr Pan Petr Pan | 22. listopadu 2010 v 23:34 | Reagovat

No a o účincích více opakování nejznámější mantry bych moh psát romány... :-)

7 Petr Pan Petr Pan | 22. listopadu 2010 v 23:36 | Reagovat

A tuhle verzi mám nejradši, někteří naopak upřednostňují zcela jiné verze :)
http://www.youtube.com/watch?v=mOwc2uv3kN4

8 Kain Kain | E-mail | 23. listopadu 2010 v 10:53 | Reagovat

[5]: Nikdo nezpochybňuje starý slova. Jde o to, že pokud nevíš, co zpíváš, nemá smysl zpívat.
Pokud tě někdo naučí cizojazyčnou mantru, tak můžeš klidně zpívat něco ve smyslu: "Jsem blbej jak poleno". A to jen proto, že nevíš, jestli tě to učil dobře nebo ne (protože předpokládám, že nerozumíš sanskrtu).

A myšlenka buddhisty by měla mít stejnou moc, jako myšlenka jiného. Mantry jsou od toho, aby myšlenky podporovaly (pokud to chápu správně). A o to přece jde :o)

9 Petr Pan Petr Pan | 23. listopadu 2010 v 12:14 | Reagovat

[8]: Jak říkám, používat intuici. Že si od někoho něco necháš nakukat je tvoje věc. Že to nemá smysl zpívat je tvůj názor a já ti ho neberu. Nejdřív jsem poznal účinek manter po jejich poslechu v písních a až pak je začal užívat, nic jsem neočekával. Kdo cítí, cítí.

10 Lúmenn Lúmenn | Web | 23. listopadu 2010 v 14:46 | Reagovat

[5]: jistěže je subjektivní, jako každý článek, který píšu, nebudu nikomu doporučovat něco, co sama neznám. Myslím si, ale , že věta: "Dělejte jen to, čemu věříte, že je správné, co cítíte, že vám pomáhá." dostatečně vybízí každého k používání intuice. Pokud ti mantra vyhovuje, zpívej ji, pokud ne, tak to nedělej. Je fakt, že zrovna mantra soucitu mi sedí, ne tak jiné mantry v sanskrtu, při kterých vskutku necítím nic. Nejsilnější je pro mě osobně mantra "miluji". Při prvním druhém opakování těhle slov cítím totéž, co popisuješ, teplo v rukou a na hrudi, které se stupňuje. Intuice napoví, přesně jak říkáš;)

11 Petr Pan Petr Pan | 23. listopadu 2010 v 16:21 | Reagovat

Tak jsme to hezky uzavřeli a jdeme se milovat. :-)

12 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. listopadu 2010 v 14:02 | Reagovat
13 zástupce UFNC zástupce UFNC | E-mail | 26. listopadu 2010 v 18:01 | Reagovat

Sic dlouze, ale příjemně sepsáno téma "mantry". Správně chápe ten, kdo si myslí, že je to něco podobného jako autosugesce (do určité míry).

14 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 9. června 2011 v 5:38 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

15 Ameline Ameline | 6. června 2013 v 1:26 | Reagovat

Procházím tyo stránky a zrovna narazím na něco, co se pojí s takovým menším osobním objevem. Mnoho anglických a francouzkých slov označujících magickou práci (řekla bych prakticky všechna) má společný základ se zpěvem či (opakovanou) recitací. Zajímavé, což?

16 Tony Tony | E-mail | 7. prosince 2016 v 1:04 | Reagovat

Děkuji

17 Tony Tony | E-mail | 7. prosince 2016 v 1:10 | Reagovat

[13]: autosugesce :-) ve spojeni s mantrou - krasa :-) clanek super :-) ale je to tak ! Opakovanim (vedoma cast nas-vedomi) se dostane k nesemu podvedomi a to uz zaridi aby se jiz "to co nam dano" dostavilo

18 VioletWhales VioletWhales | E-mail | Web | 5. února 2017 v 18:03 | Reagovat

Není třeba lidi odrazovat od cizojazyčných manter... "vykašlete se na ně" proč? Pokud nerozumíte... ano jistě, kdo ale říká, že nemůžeme porozumět? Je vůči mantrám více fér říkat "snažte se porozumnět" "zpívejte čemu rozumíte" jistě, někdy ale význam pochopíš aniž bys měla překlad.
Na jazyku vlastně nezáleží. "Pozdraven buď klenote v lotosovém květu" je totéž co "Hail to the jewel in the lotus flower"a hleďme ono to je i O (om) mani (mane) padme hum (hung). Jenže někomu "energii rozvibruje" to první někdo zase potřebuje to druhé, možná proto, že tomu rozumí a něčí osobní mantrou je to třetí. Pak nakonec zjistíš že máte všichni tři společnou osobní mantru....
Na druhou stranu mantry v sanskrtu, tibetské a buddhistické mantry jsou "konstruované" tak aby specificky vibrovaly, záleží i na slabikách, takže vlastně zjistíš že nejen význam ale i zvuk má u nich váhu.
Sice se výslovnost v sanskrtu, v Tibetu a v Indii trochu liší ale to základní vlastně zůstává.
OM MANI PADME HUM je světě dív se také totéž co "Jsem soucitný" či "Nech ať se stanu soucitným"....
Chci říct: Hlava sice nerozumí, ale srdce (mysl, duch) ano. Na začátku odstavce lidi odrazovat, aby se na "ně" vykašlali mi připadá nezlob se, prosím Tě já Tě nechci urazit, jako hloupé, protože vůbec netušíš co komu sedne, a třeba je odradíš od něčeho co právě potřebují.
Říkám to, protože se mi to přihodilo, někdo jiný smýšlel podobně jako ty a odradil mě a hledání osobní mantry tak bylokomplikované, opravdu to docela všechno zkomplikovalo.
A krom mantry soucitu, z toho vyšla jiná, se kteoru se mě osbně střídá.
Om tryambakam yajamahe
Sugandhim pushtivardhanam
Urvaarukamiva bandhanaan
Mrityormukshiya maamritat
Od té doby nedám na řeči typu "Na tohle se vykašli nemá to cenu", protože pro toho dotyčného možná ano, ale co když pro mě ne. A sám tohle druhým nedělám. Protože pro mě něco třeba cenu nemá, ale co když oni "přávě tohle" hledají.
Posel světla? Odrazováním ho shášíš. Ježiš to je zas sloh, promiň. Rozhodně jentak dál, máš dobré rešerše, určitě pomůžeš spoustě lidem.

19 Lúmenn Lúmenn | Web | 5. února 2017 v 23:06 | Reagovat

[18]: díky za poznámku, jak si můžeš všimnout tohle je dost starý článek, skoro 7 let a pravda je, že dnes už bych to napsala jinak. V době tvoření článku jsem byla pod vlivem jisté osůbky, která mě přesvědčila, že mantry, kterým nerozumíme, jsou nesmyslné a já to převzala. Dnes už se na to dívám jinak - zhruba tak, jak popisuješ ty. Každý ať si najde mantru, která mu bude vyhovovat. Zrovna samotné slůvko ÓM považuju za velmi dobré a silné a hezky vibruje v hlavě:) Jogínské mantry jsou taky velmi silné svou symbolikou slov a vibracemi. Takže děkuji za připomenutí, že se pohled může během času změnit, asi to zapracuju do některého nového článku.

20 Nápravníková R. Nápravníková R. | E-mail | 3. července 2017 v 20:35 | Reagovat

Mám prosbu, potřebuji poradit. Manželovi byl diagnostikován Parkisův syndrom,(je samozřejmě pod lékařským vedení) protože má potíže s chůzí, tak jsem si usmyslela, že na jeho uzdravení nebo alespoň zlepšení nebo zastavení choroby bych šla právě přes mantry a meditace.
Pouštím mu uzdravující meditace SHREEM BRZEE, je hodinová, ale dost obtížná, mohu vybrat jinou samozřejmě.2x denně říká tu slavnou :"Každý den se cítím Lépe a lepe ve všech směrech.
Mohla bych dostat radu jestli jsme na správné cestě nebo co více udělat.
Děkuji předem. R.N.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama