Kopřiva dvoudomá (urtica dioica)

10. ledna 2011 v 18:04 | Lúmenn |  Bylinky - herbář
Kopřiva dvoudomá (latinsky urtica dioica) je Statná vytrvalá bylina dorůstající výšky 50-150 cm, výjimečně až 2 metrů. Kopřiva je hojně rozšířená plevelná rostlina, královna příkopů, neudržovaných zahrad a nepřístupných míst v okolí vodních toků. Celou rostlinu pokrývají žahavé chloupky, které obsahují látky dráždící kůži (histamin na podráždění kůže, acetylcholin na vyvolání pocitu pálení a serotonin na zvýšení účinků dvou předchozích látek.). Sbírá se především list a nať, méně často květ a oddenek. Léčivé látky jsou ale obsaženy v celé rostlině. Kvete od června do října.
Kopřiva je indikátorem vyššího obsahu dusíku v půdě, proto sbíráme kopřivy raději z míst, kde jich neroste větší množství.


Od nepaměti se kopřiva užívá jako prostředek proti revmatismu - už staří Římané a později naši předkové se šlehali kopřivami, aby prohřáli údy a zabránili tak revmatismu. Protože kopřiva zlepšuje prokrvení, nějaké to spálení v lese vám rozhodně nemůže uškodit, naopak.
Kopřiva se také užívala jako obrana před čarodějnicemi a démony, proto se přidávala do píce dobytku. Kopřivy zakopané v rohu pole jej pak měly ochránit před škůdci a ptáky.
I dnes jsou mladé kopřivy vítaným zpestřením stravy pro drůbež, husy a kachny a dokonce se z nich dá dělat i salát či polévka, chutnají prý podobně jako špenát.
Dříve se také kopřivy užívali při určování, zda je člověk opravdu mrtvý. Na holou kůži se přiložily kopřivy a pokud odtyčnému vyskákaly pupínky, byl naživu, jen v hlubokém bezvědomí.

Použití:

Co sbíráme: listy nebo nať, můžeme ale i oddenek či květy
Kdy: listy sbíráme do poloviny května, pak rostlina obsahuje hodně dusičnanů, sbíráme-li mladé rostliny (ještě bez žahavých chloupků) můžeme kdykoli během roku
Jak: Nejčastěji sbíráme listy nebo srpem žneme celé rostliny, z nich později listy otrháme. Suší se ve stinných vzdušných místech nebo uměle, přičemž teplota nesmí překročit 60 ° C. Je důležité ji sušit rychle, aby si bylina zachovala původní zelenou barvu.
Co obsahuje: Listy obsahují množství chlorofylu (až 1%), asi 15% minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, již výše uvedené aminy acetylcholin (asi 1%), histamin (asi 0,5%) a serotonin (asi 0,02%), sacharidy (např. arabinózu, galaktózu, glukózu, manózu), vitamíny (např. B2 a zejména v mladých listech vitamín C), aminokyseliny, glukoniny (snižují hladinu krevního cukru), třísloviny (které "zastavují krvácení"), fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou (B6), křemičitou (která má zřejmě močopudné účinky) a další látky.
K čemu se užívá: Kopřiva má široké využití. Zlepšuje krvetvorbu, používá se tedy při chudokrevnosti, nedokrvování, křečích i jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Regeneruje pokožku, působí lehce močopudně, užívá se při trávicích obtížích i nachlazení. Kopřiva také pomáhá zmírňovat zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a zklidňovat zánětlivé klouby. Kopřiva také pomáhá při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Dále zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zmírňovat prostatické potíže. Zanedbatelný není ani poměrně vysoký obsah vitamínu C. Komplex účinných látek kopřivy zvyšuje enzymatickou činnost a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Kopřiva se používá také zevně, hlavně při problémech s padajícími a nadměrně se mastícími vlasy.
Na co si dávat pozor: Kopřiva je obecně dobře snášená a nejsou známé žádné vedlejší účinky. Je vhodná k dlouhodobému užívání i pro děti a těhotné a kojící ženy.

Moje zkušenosti: Kopřivový čaj piju pravidelně, výrazně mi zlepšil prokrvení, není mi už taková zima na konečky prstů a na špičku nosu, což se v zimních měsících docela hodí. Zlepšil mi také chuť k jídlu a zmírnil celkovou únavu, kterou jsem docela často trpěla. Kopřivu můžu jen doporučit.

Recepty:

Čaj z listů
Vrchovatou čajovou lžičku sušených drcených listů zalijeme 1/4 litru vody a krátce vyluhujeme. Pijeme dvakrát denně po doušcích. Čaj dodává energii, zlepšuje prokrvení a pomáhá proti únavě.

Koupel
Cca 200 g čertvých kopřiv dáme přes noc do vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Směs nalijeme do vany s horkou vodou a koupeme se asi dvacet minut. Koupele zmírňují křeče, pomáhají při léčbě revmatismu a křečových žil.

Olej proti padání vlasů
Čerstvě nasbírané kopřivy naplníme asi do 1/3 uzavíratelné lahve a zalijeme pokud možno panenským (za studena lisovaným) olejem - olivovým, slunečnicovým.
Láhev dobře uzavřeme a necháme 10- 14 dní stát a potom slijeme.

Odvar proti padání vlasů
100g jemně nařezané kopřivy vaříme půl hodiny v jednom litru vody okyselené octem.
Používá se k večernímu mytí vlasů jako prostředek zabraňující jejich vypadávání.
Už i lékaři vědí...:
Podle předběžné studie pomáhá kopřiva u nemocných s chorobami kloubů snížit užívání běžných analgetik a zmírnit tak některé jejich vedlejší účinky. Mezi pacienty, kteří užívali 200 mg protizánětlivého léku Diclofenacu, a těmi, kteří užívali 50 mg tohoto léku a 50 mg kopřivového listí denně, nebyl zjištěn žádný rozdíl v bolestech a ztuhlosti kloubů nebo v míře fyzického postižení. Přitom v předchozích studiích stačilo snížení dávky Diclofenacu o 25 procent, aby nemocní pocítili zhoršení účinku.

Pořídit si kopřivový čaj můžete třeba na eshopu Angelum Lucis ZDE.
 


Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 13. ledna 2011 v 13:31 | Reagovat

Kopřivový čaj si sem tam taky udělám, teď mám doma hodně nasušené kopřivy, jen ne vždy si na ni vzpomenu.
Pěkný článek! :-)

2 Eretria Eretria | 18. září 2011 v 17:24 | Reagovat

Hm... To doporučím babičce, mohlo by jí to pomoct s některými zdravotními problémy :)

3 Krasivija Krasivija | Web | 2. října 2011 v 16:22 | Reagovat

No jo, asi bych se měla sešvihat kopřivama. Nemůže mi to ublížt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama