Metody aromaterapie

26. ledna 2011 v 22:26 | Lúmenn |  Aromaterapie
vůně
Aroma znamená latinsky vůně a aromaterapie je poměrně mladý vědní obor, zabývající se léčbou vůní. Existuje bezpočet vůní, které příznivě působí na lidský organismus, na naše tělo i mysl.
Způsobů jak vůně může pomáhat léčit je hned několik, od těch nejpřirozenějších, kdy se stačí procházet po lese a čichat vůně přírody, až po ty "umělé", kdy si sami koupíme vonné oleje a pomocí různch metod si užíváme jejich vůni. Jaké metody existují shrnuji v tomto článku, který čerpám z letáčku firmy Salus, největšího českého výrobce aromatických olejů.


Inhalace (aromalampy)
aromalampa
Nejjednodušší použití esenciálních olejů je v aromalampách. Do vody nakapeme 3-8 kapek esenciálního oleje. Záleží na druhu oleje a velikosti místnosti. Plamínek svíčky ohřívá misku, ze které se jako první odpařuje esenciální olej. Někdy stačí nádobku s trochou vody a esenciálním olejem položit na ústřední topení nebo nakapat vonný olej na papírová kapesník a použít při dlouhé jízdě autem.
Je to jedno z největších kouzel aromaterapie, dál již nemusíte dělat nic. Ať už zvolíte esenciální olej pro povzbuzení či uklidnění, stačí jen dýchat.
Vůně jsou naším mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji. Čichové nervy jsou spojeny přímo s tou částí mozku, která hraje klíčovou roli při spouštění emocionálních reakcí, jako je radost, náklonnost, zlost, žal či sexuální a erotické naladění. Otisk vůní se ukládá do paměti daleko pevněji, než název rostliny.
Další část mozku, pevně spojená s čichovými nervy, je část intelektuální a analytická. Funkce čichu je zároveň i funkcí varovnou. V rostlinných vůních nalezneme vůně příjemné i nepříjemné. Spolehněte se proto při výběru esenciálních olejů na svůj nos a vybírejte to, co mu lahodí.
Mozek reaguje na vůně a může vyvolat impulsy pro naše tělo příznivé, a to i dlouhodobě. Kromě toho molekuly esenciálních olejů vstupují vdechnutím do plic a odtud pak do celého těla. Tím je účinek znásoben.

Aromatická masáž
masaz
Doteky i vůně působí na emoce. Dokáží vnést naprosté uvolnění a úlevu celém tělu. Je proto velmi důležité, aby byla při masáži uklidněná i naše mysl. Esenciální oleje vám pomohou s uvolněním a svojí vůní masáž zpříjemní. Masáž bývá odborně definována jako léčebná metoda, při níž mechanické podněty, prováděné nejčastěji rukama na povrchu těla, vyvolávají místní i vzdálené reflexní změny. Masáž stimuluje krevní oběh, uklidňuje nervový systém a uvolňuje svalové napětí.
Aromaterapeutická masáž by měla být jemná, příjemná a nesmí působit bolest. Směsi esenciálních olejů se volí podle žádaného terapeutického účinku a psychického stavu člověka. Můžete si i sami pomoci při bolesti svalů či chodidel po námaze jemným promnutím unavených míst masážním olejem.
Příprava masážního oleje: do 50ml rostlinného oleje lisovaného za studena nebo bio oleje (např. slunečnicového, mandlového či olivového) přidáme 10-25 kapek esenciálního oleje. Tam, kde je nutno dodržet nízké koncentrace, postačí 3-5 kapek. Směs důkladně promícháme a vyzkoušíme alergickou reakci na předloktí.

Esenciální oleje v sauně
sauna
Saunování jako způsob očištění, otužování a relaxace má svůj původ na severu. Jeho účinky na lidský organismus ej však rozšířily po celém světě. Teplo rozehřívá, studená voda ochlazuje, omývá a otužuje celé tělo.Při zahřívání se roztahují všechny póry a pocením se nečistoty vyplavují.
Seveřané pokládali na rozpálená kamna snítky rostlin. Jejich vůně prostupovala celm tělem a podporovala očistný proces. tento účinek mají esenciální oleje. Působí na psychiku, navozují příjemnou atmosféru a pomáhají tělu zbavit se nečistot.
Při saunování se nejčastěji používají osvěžující, čistící a podporující vonné oleje. Mohou to být jehličnany, rozmarýn, máta, kafr, šalvěj, eukalypt nebo cistrusovníky. Obvyklé množství je 10-20 kapek, záleží na velikosti sauny. Je důležité používat ty nejkvalitnější, čistě přírodní produkty, protože póry kůže jsou otevřené a organismus přijímá podněty z okolí ve zvýšené míře.

Esenciální oleje v koupelích
koupel
Koupele jsou dalším využitím vonných olejů. Přidejte koupelovou směs do vody, zavřete na chvíli oči a v lidu vnímejte vůni a teplou vodu, která objímá vaše tělo. Těplota vody by neměla být vyšší než 35-37°C.
Esenciální oleje prostupují vaším dechem a kůží do těla, uklidňují, povzbuzují a harmonizují ho. Obyčejně stačí několik kapek do koupele a patnáct minut naprostého klidu k tomu, aby se vaše tělo viditelně zklidnilo, uvolnilo a zregenerovalo nebo osvěžilo. Oleje můžete i vhodně kombinovat, není však dobré míchat více než pět druhl esenciálních olejů.
Příprava koupelové směsi: 3 - 10 kapek esenciálního oleje rozmíchejte asi v 1 dcl mléka nebo v lžičce medu. Vonný olej se tak rozpustí a dostane se do celého objemu koupele. Vždy je vhodné začít od nižších koncentrací, ať vás nebolí hlava.
 


Komentáře

1 Lili Lili | E-mail | 27. ledna 2011 v 14:56 | Reagovat

Jaký máš názor na vonné tyčinky? Někde jsem četla, že zvýšená koncentrace nebo časté používání má podobné rakovinotvorné účinky jako pasivní kouření. Mě osobně se to zdá trochu přemrštěné.
S koupelovými vůněmi mám zkušenost jen v podobě různých vonných pěn do koupele, ale je to vážně báječné :)

2 Deniii Deniii | 4. března 2012 v 12:50 | Reagovat

Já jsem někde slyšela, že ty vonné tyčinky nejsou moc zdravé, myslím, že jsou nějak škodlivé..ale nevím to jistě....

3 Jan Novák Jan Novák | E-mail | 4. června 2014 v 8:48 | Reagovat

Možná vůně způsobí dobrý pocit, ale skutečně pomoci nemůže. http://www.sysifos.cz/index.php?id=slovnik&act=zobrazit&idd=&pismeno=&vyraz=1189075063&heslo=Aromaterapie

4 Kája Kája | E-mail | Web | 14. ledna 2015 v 13:15 | Reagovat

Aromaterapie má doma větší účinky, když je optimální teplota vzduchu. Máme zvlhčovače a to je úplně něco jiného, vzduch vůbec není suchý, ale ani nechladí http://www.vzdusin.cz/zvlhcovace-vzduchu/Zvlhcovac-Stylies-ORION

5 Malik Malik | 15. června 2015 v 11:41 | Reagovat
6 Maki Maki | 23. září 2015 v 8:35 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama