Základní dechová cvičení

3. února 2011 v 15:14 | Lúmenn |  Meditace a vizualizace
slečna v bílém
Meditační cvičení nejsou jen složité vizualizační techniky, kdy si představujeme spoustu věcí. Původní význam slova meditace totiž s představou vůbec nepracuje, naopak, cílem je si mysl ode všech obrazůl a obsahů vyprázdnit a dosáhnout tak stavu naprostého klidu a míru.
Meditovat se tak dá nejen v klidu a pohodlí domova, ale i na cestě v MHD, ve škole, v práci nebo na lavičce v parku. Stačí jediné - vyprázdnit mysl a nechat veškeré myšlenky odplout pryč. Občas to není nic jednoduchého a tak si můžeme pomoci hned několika způsoby. Vypnout mozek a myslet na nic dost dobře nejde a tak si najdeme něco, čemu budeme věnovat plnou pozornost. Může to být píseň, kterou si pustíme a soustředění se na melodii nebo třeba zpívání či přeříkávání jedné jediné věty - mantry (článek o mantrách čtěte tady).
Jednou z nejstarších a nejúčinějších technik je pak také naslouchání vlastnímu dechu, o kterém se dočtete v následujícím článku.


Nejzákladnější dechové cvičení pochází z jógy a nazývá se pránájáma. Tento úplný jógový dech se sestává ze tří částí, které si můžete nacvičit postupně - dýchání břišní, hrudní a podklíčkové.
Všechna dechová cvičení provádějte v pozici, která je vám příjemná, vsedě, vleže nebo i vestoje. Jogíni radí si tento dech vštípit také do běžného života a dýchat tak pořád, pro začátek ale bude stačit, že se tento dech naučíte jen při meditaci.

Břišní dýchání
Při výdechu vtáhněte břicho. Nadechujte pomalu nosem a přitom stlačujte bránici, vydouvejte břišní stěnu ven a naplňujte dolní část plicních laloků.
Při výdechu se břišní stěna vtahuje dovnitř, čímž vyžene vzduch nosními dírkami ven z plic. U břišního dýchání se naplňuje vzduchem pouze spodní část plic.
Břicho se pohybuje, zatímco hrudník je v klidu.
Koncentrace: zaměřte pozornost na oblast kolem pupku.

Hrudní dýchání
Po výdechu nadechujte pomalu nosem a roztahujte žebra. Při výdechu stáhněte žebra a vytlačte vzduch nosem ven.
U hrudního dýchání se naplňuje vzduchem střední část plic, přičemž břicho a ramena se nehýbou.
Koncentrace: soustřeďte pozornost na žebra.

Podklíčkové dýchání
Po výdechu nadechujte nosem, zvedejte přitom klíční kosti a ramena, naplňte vzduchem horní část plic. Při výdechu pomalu spouštějte ramena a stlačujte vzduch, aby mohl vyjít nosem ven z plic.
Při podklíčkovém dýchání zůstává břicho a střední část hrudníku nehybná.
Koncentrace: soustřeďte se na horní část plic.

Úplné jógové dýchání
Po výdechu nadechujte pomalu nosem, počítejte do osmi a do jednoho celku naráz propojte dýchání břišní, hrudní i podklíčkové.
Nejprve naplňte břicho, pak roztáhněte žebra a nakonec zvedněte klíční kosti. Potom se břišní stěna pomalu stáhne, začněte vydechovat stejně jako při nádechu, to jest: nejprve zatáhněte břišní stěnu, potom smrštěte žebra a nakonec stáhněte ramena a přitom vytlačujte vzduch nosem ven. Nádech i výdech trvá osm dob, mezi nimi dodržte pauzu na čtyři doby. Můžete začít i na menším počtu dob a postupem času můžete doby přidávat (až třeba ke dvanácti, čtrnácti).
Koncentrace: soustřeďte pozornost na příslušné části těla.
Úplné jógové dýchání je základem každého dalšího dechového cvičení. Následná cvičení jsou pouze rozšířením a variacemi těchto dýchacích metod.

Nádí šodhana (slovo nádí označuje energetické kanály rozvádějící v těle pozitivní a negativní energii, šodhana znamená úklid, očištění)
Vydechněte zlehka levou nosní dírkou, kterou zlehka uzavřete palcem. Nadechněte se pravou nosní dírkou a vydechněte levou. Pak se nadechněte levou, tu ucpěte a vydechněte pravou. Znovu nádech pravou a výdech levou. Dírku, kterou zrovna nedýcháte, nezapomeňte ucpat.
Toto dýchání provádějte zpočátku alespoň 15 vteřin ráno a večer. Každý týden deset vteřin přidejte, až se dostanete na maximum - dvě minuty.

Kapálabháti
Toto cvičení provádějte pokud možno v lotosové pozici nebo pohodlně se skříženýma nohama. Obličej musí být úplně uvolněný.
Jako při všech dechových cvičeních, i zde se začíná prudkým a rychlým výdechem, kterého docílíme stažením břišních svalů a bránice v rychlém sledu za sebou. Hlasivková štěrbina musí zůstat otevřená.
Aniž byste zadržovali dech, povolte břišní svaly tak, že dolní a střední část plic se téměř sama naplní vzduchem, a nadechujte. Poté bez zadržování dechu znovu prudce vydechněte.
během cvičení se soustřeďte na výdech a na skutečnost, že tímto cvičením očišťujete tělo od jedovatých plynů, protože mu přivádíte kyslík k regeneraci všech tělesných tkání.
Dýchejte tímto způsobem alespoň 15 vteřin ráno a večer a stejně jako u předchozího cvičení 10 vteřin každý týden přidejte, až se dostanete na maximálně dvě minuty.
Pokud cítíte únavu, chvíli si odpočiňte, dýchejte normálně a pak zase pokračujte s dechovým cvičením.
slečna v bílém
Informace jsem čerpala z knihy "Meditace" od Stefana Autieri.
 


Anketa

Cítíš se zdravý/á (i s dlouhodobého hlediska)?

Ano, naprosto 16.1% (45)
Docela ano 21.1% (59)
No jde to, ale mohlo by to být lepší 28.9% (81)
Moc ne, mám nějaké vleklé potíže 26.1% (73)
Vůbec ne, jsem na tom špatně 7.9% (22)

Komentáře

1 Alchemi Alchemi | Web | 6. února 2011 v 13:25 | Reagovat

Ten upravený design se moc povedl. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama