Kameny, které je dobré mít - I. křišťál

17. srpna 2011 v 22:55 | Lúmenn |  Magie kamenů
Rozhodla jsem se stvořit takový malý seriál o léčivých kamenech, které by rozhodně neměly chybět ve výbavě každého správného "mága" či "čarodějky". Existuje hned několik kamenů, které patří k základní výbavě a pokud jste se právě teď rozhodli s kameny pracovat, určitě začněte právě těmi, o kterých se dočtete v tomto seriálu.
Prvním z nich bude křišťál, kámen tak důležitý a všestranný, že na něj jistě budete narážet v magické praxi den co den. Může se využít na tisíc a jeden způsob a pokud vám mezi kamínky doma chybí, už byste měli být na cestě do obchodu pro tento překrásný zdroj světla, síly a uzdravení.


Základní informace:
Znamení zvěrokruhu: lev
Planeta: Slunce
Živel: oheň
Čakra: temenní, ale vzhledem k tomu, že křišťál láme světlo do všech barev duhy, léčí všechny čakry
Kde ho koupit: očištěné křišťály prodávám na svém e-shopu v různých formách - broušené, přírodní i ve formě drúz

Křišťál je kámen čiré, průzračné barvy a z mineralogického hlediska se jedná o odrůdu křemene. Sám název křišťál pochází z řeckého slova krystallos (čistý led), podle báje, v níž křišťál seslali na zem bohové jako své zmrzlé slzy, které nikdy neroztají.
A jako slzy bohů tento kámen vskutku působí - jeho správně zbroušené hrany mohou lámat sluneční světlo tak, že se paprsek čirého světla rozláme na jednotlivé barvy a ukáže celé spektrum duhy. Magické, krásné, kouzelné. Ale také prakticky využitelné v magii - díky tomu, že křišťál obsahuje všechny barvy, může také léčit všechny čakry, narozdíl od ostatních kamenů, které jsou svojí barevnou vibrací svázány jen s jedinou. Křišťál stačí mít položený na břiše nebo na hrudi a sám harmonizuje čakry.
Pokud chcete křišťál využít na harmonizaci čaker, vřele doporučuji si na chvilku lehnout, položit si křišťál na hruď a na něm nechat volně ležet ruce. Při tom proveďte nějakou meditaci k očištění čaker, třeba tuhle a vnímejte, jak vás při tom křišťál podporuje a pomáhá vám.


Ale léčebné účinky křišťálu zdaleka nekončí u harmonizace čaker. Je to univerzální léčebný prostředek při jakémkoli neduhu a to hlavně díky své vlastnosti, že negativní energie převádí na pozitivní - saje destrukci jako houba a sám pak vysílá konstruktivní paprsky světla a lásky. Díky tomu je dobré jej dávat k lůžku nemocného, nechat jej držet kámen v ruce a nebo mu ho prostě a jednoduše zavěsit na krk. Držení křišťálu v dlaních pak pomáhá od bolesti, která se do něj automaticky svádí z těla a zpět se vysílá úleva.
Ideálním tvarem na léčení je ovšem křišťálový hranol se špicí. Čím méně je průmyslově opracovaný, tím je silnější. Hrot křišťálu nasměrujte směrem od těla, palec podél hrany a držte jej tak dlouho, dokud vás v dlani nezačne nesnesitelně pálit, vibrovat, brnět apod. Křišťál spodní stranou nasává destrukci a postupně ji přetváří, takže by hrotem měla unikat jen neutrální energie, člověk však nikdy neví a tak se raději špice během léčení nedotýkejte, ani jí na nikoho nemiřte.
Pokud nemáte takto tvarovaný křišťál, nezoufejte. I "obyčejné" surové kusy kamene mají léčivou moc, stačí je přiložit k bolavému místu a nechat je působit. Na léčení raději nepoužívejte obroušené křišťálové oblázky, jejich síla je mizivá a tím, jak málo energie dokáží vstřebat a převést je můžete spíš zničit, než jimi pořádne ulevit.


Zatímco tedy k léčení využíváme surový, neopracovaný křišťál, ideálně ve tvaru hranolů, k ostatním magickým praktikám můžeme využít de facto jakýkoli, ať už je vyhlazený do oblázku nebo vytvarovaný do podoby andílka. Ale k andílkům se ještě taky dostaneme, takže popořadě.
Základní využití křišťálu v magii je ochrana. Jako ochranný amulet je velice silný, pohlcuje de facto veškeré druhy negace, od zlých myšlenek lidí až po útoky démonů. Více o využití křišťálu k ochraně čtěte v článku Základní ochranné amulety.
Kromě ochrany je to ale také předávání a čerpání energie. Necháme-li tento kámen pořádně očistit a pak nabít na slunci, může nám v těkých chvílích posloužit jako zásobárna energie. Sluneční energii v sobě ještě znásobí a když ho budete nosit u sebe a v těké chvilce stisknete, ucítíte, jak se do vás síla přelévá. Hodí se to při zkouškách, trémě, návštěvě lékaře, ale také při výše zmiňované léčbě nemoci, kdy křišťál dodává sílu.
Tento kámen je také dobrým vodičem a pokud chcete někomu dát dárek nabitý energií, je křišťál výborná volba - více o vkládání energie do předmětů se dozvíte v tomto článku.
Křišťál vás také může ochránit při různých rituálech, kdy do sebe svede případné negativní energie, které se vám nepovedeným zásahem mohou podařit vyvolat. Při meditacích zase položený u hlavy chrání před útoky a špatnými vizemi, nošený ve váčku s runami nebo kartami zase čistí vaše věštecké nástroje od nashromážděných energií.
Prostě a jednoduše - chcete-li něco ochránit nebo vyčistit, použijte křišťál, křišťál a zase jenom křišťál.

O pár řádek výše jsem zmínila anděly. A jak vás možná napadlo, křišťál je přímo korunním kamenem andělů. Je čirý, ale láme světlo do všech barev, čistí, napravuje, chrání. Tak jako andělé - jsou esencí boí bytosti, ale každý je jednotlivý, sám za sebe, jsou tu od toho, aby nás léčili a dbali o naše štěstí. Pokud máte potíže s navázáním komunikace s anděly, kupte si křišťál a při každém pokusu o komunikaci jej svírejte v dlaních.
Jako vodič energií křišťál usnadňuje komunikaci s každou bytostí, takže ho můžete umístit na svůj wiccanský oltář, užívat ho při evokacích nebo při vizualizačních meditacích. Zase jako jsem zmínila výše - potřebujete-li zlepšit vedení energie, ať už mentální, léčivé nebo jakékoli jiné, křišťál vám pomůže.

Specifickou formou využití potenciálu křišťálu je tzv. křišťálová voda. Do láhve nebo jakékoli jiné nádoby s vodou (ne kovové!) vložíme nejlépe surové úlomky křišťálu, nejsou-li, pak klidně opracované, malinké nebo jeden velký, je to jedno. Vodu můžeme převařit i s kameny uvnitř a nebo ji necháme odestát několik hodin na přímém slunečním světle (a pak ji můžeme dát do ledničky:)). Voda se nabije konstruktivně a je pak vysoce léčivá, harmonizující a posilující.
Pokud denně vypijete dva litry křišťálové vody, děláte pro své zdraví a duševní pohodu to nejlepší. Voda se ale nemusí jen pít, můžete ji využít k magickým účelům, rituálům, omývání předmětů, k vaření bylinných směsí nebo jí třeba zalévat květiny.


Řekli jsme si, co křišťál umí - léčit, chránit, vést a uchovávat energii, měnit destrukci v konstrukci, přinášet světlo, sílu a uzdravení. Spoustu použití tohoto zázračného kamene jsem tu nezmínila a spoustu ani sama neznám. Každopádně je to ale velice mocný nástroj, o který je třeba se správně starat. Pokud křišťál nečistíme, začnou se v něm časem vytvářet prasklinky a zakaleniny a pomalu ale jistě přestává fungovat.
Křišťál čistíme nejlépe pod tekoucí studenou vodou, několik minut, podle potřeby (tedy podle toho, jak moc jsme ho namáhali), případně jej můžeme nechat přes noc v misce s vodou (ne kovové, ideální je skleněná). Pak jej nabíjíme na slunci tak dlouho, dokud cítíme, že kámen "bere". Podaří-li se vám křišťál zničit tak, že na něm budou rýhy, praskliny a ucítíte, že místo léčení vysílá už jen destrukci a nebo prostě "mlčí", vezměte jej a vraťte ho zemi, zahrabte jej na nějakém místě daleko od kořenů stromů a nechte zemi, ať si svůj výtvor očistí. V žádném případě tento kámen nepoužívejte ani ho nenechávejte v místnosti kde se pohybujete nebo dokonce v blízkosti hlavy při spánku.

Tolik ke křišťálu - napadají mě ještě další řádky a řádky, ale bylo by toho už příliš, takže zkoušejte a objevujte magickou sílu tohoto průzračného nositele světla sami. Čtěte i další díly seriálu o kamenech se podíváme na turmalín a na kameny v barvách čaker. S láskou, světlem a úsměvem Lúmennka

 


Anketa

Využíváš k magické práci kameny?

Ano, velmi často 29.3% (108)
Ano, občas 15.5% (57)
Moc ne, ale tu a tam nějaký použiju 12% (44)
Neumím to, ale chci se to naučit 35.3% (130)
Ne, nepoužívám 7.9% (29)

Komentáře

1 Lady Hestia Lady Hestia | Web | 18. srpna 2011 v 11:05 | Reagovat

nenechávat při spánku u hlavy? no, teda, nějakou dobu jsem měla na nočním stolku malý křišťál, ale pak jsem si ho přendala jinam. Jinak obecně ke kamenům - mám zkušenost, že kameny opravdu "odsávají" negace, když jsem dostala pořádný vztek, stiskla jsem jeden kámen a za chvilinku byl vztek pryč (nepamatuji si, co to bylo za kámen, na kameny moc paměť nemám).

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 18. srpna 2011 v 14:15 | Reagovat

[1]: obyčejný "zdravý" křišťál klidně ano, ale ne ten "rozbitý"

3 Krasivija Krasivija | Web | 18. srpna 2011 v 14:29 | Reagovat

No a jak často se má křišťál čistit?

4 Kain Kain | E-mail | 19. srpna 2011 v 10:41 | Reagovat

Podle předposleního odstavce pod tekoucí studenou vodou a pak nechat znovu nabít energií na slunci. Klidně tomu můžeš ještě pomoci vizualizací, když si představíš, že voda odnáší destrukci apod.
Udělěj to tak, jak si myslíš, že je to správně! :o)

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. srpna 2011 v 11:06 | Reagovat

[3]: jakmile cítíš,že je něco v nepořádku a že nefunguje jak má, ale jinak ho můžeš čistit klidně po každém použití, to je vůbec nejlepší:)

6 Petr Pan Petr Pan | 22. srpna 2011 v 20:48 | Reagovat

Jó křišťál, nemít doma křišťál je jako nemít doma záchod :)

7 Bublina Bublina | 23. srpna 2011 v 20:45 | Reagovat

Myslíš že takové ty kameny z obchodu (opracované) nejsou vůbec vhodné? Neo jako jenom na to léčení?

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 28. srpna 2011 v 21:03 | Reagovat

[7]: na léčení nejsou vhodné vůbec, na ostatní účely se použít dají:)

9 Bublina Bublina | 29. srpna 2011 v 11:10 | Reagovat

[8]: Děkuji :)

10 marryangel marryangel | Web | 8. září 2011 v 16:27 | Reagovat

Takže pokud má praskliny a rýhy tak je k ničemu?

11 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. září 2011 v 18:05 | Reagovat

[10]: to ne, ale je slabší, čím víc prasklin, tím slabší kámen to je

12 malina malina | 25. února 2012 v 15:52 | Reagovat

Moc pěkný článek :) Jinak mám dotaz,když ho nabíjíme pod tekoucí vodou může se při tom držet v ruce?

13 malina malina | 25. února 2012 v 15:54 | Reagovat

myslela sem čistíme ne nabíjíme :)

14 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. března 2012 v 13:35 | Reagovat

[12]: může

15 Karel Karel | 21. září 2012 v 22:17 | Reagovat

Koupil jsem si křištálovou pyramidku.dá se použít na lečení nebo k něčemu jinému?Můžu jí tedy mít u postele že ano? Napadlo mi ji mít při meditaci na temeni když je křištál spojen s temenní čakrou..nebo je to blobst? Děkuji

16 Lúmenn Lúmenn | Web | 29. září 2012 v 20:57 | Reagovat

[15]: to s tím temenem je dobrý nápad

17 Ivons Ivons | E-mail | 29. října 2012 v 14:12 | Reagovat

může být křištál i pod polštářem ?pusobí i přesto?děkuji Ivona

18 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. listopadu 2012 v 16:56 | Reagovat

[17]: ano:)

19 Metro Metro | E-mail | 1. prosince 2012 v 19:50 | Reagovat

Dobrý den, asi před týdnem jsem si zakoupil křišťál. Byl bez prasklin. Nyní je to jedna velká pavučina. Kámen jsem po použití čistil. Nevíte proč se to stalo? Je pravda že jsem ten kámen dost zatěžoval.

20 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. prosince 2012 v 0:48 | Reagovat

[19]: pokud je tolik zničený, nevydržel zatížení. Zahrabat do země, koupit nový.

21 Luke Luke | 14. prosince 2012 v 14:53 | Reagovat

Ahooj může používat i křištál s drobnými prasklinky ale jinak průhledný a celkem v dobrém stavu nebo je už taky nezdravý??

22 Lúmenn Lúmenn | Web | 17. prosince 2012 v 17:17 | Reagovat

[21]: drobné prasklinky nevadí, ty má skoro každý křišťál

23 okpj okpj | E-mail | 3. prosince 2013 v 0:04 | Reagovat

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

24 Vanesa Vanesa | E-mail | 26. února 2014 v 16:47 | Reagovat

A nevíte náhodou, kde se dají křišťály koupit, nebo i výrobnky z nich? Děkuji moc za rady Vaneska

25 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. března 2014 v 17:49 | Reagovat

[24]: třeba na mém eshopu v rubrice kameny: http://obchod.angelumlucis.cz :)

26 rnd rnd | 30. listopadu 2015 v 22:19 | Reagovat

ahoj, jak vypadají takové prasklinky? koupil jsem si surový křišťál, který je sice čirý, ale uvnitř jsou různé zlomy, takže to působí trochu zabordeleně.
povrch je hrubě opracovaný, ale vypadá neporušeně.

27 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. prosince 2015 v 15:06 | Reagovat

[26]: prasklinky bude mít v sobě kámen vždycky, ale neměly by příliš zakalovat výhled skrz ten křišťál a být hodně jakoby z povrchu dovnitř, takový už je hodně zanesený

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama