Heřmánek pravý (matricaria recutita)

4. října 2011 v 20:03 | Lúmenn |  Bylinky - herbář
Heřmánek pravý (latinsky matricaria recutita nebo jsem našla též matricaria chamomilla) je jednoletá bylina z čeledi hvězdicovitých, která dorůstá 15 až 50 centimetrů. Je to skromná rostlina s malými lístky, která roste podél cest, na rumištích i jako plevel. Má bílé květy se žlutým středem, které rozkvétají od června do září. Je velice podobný rmenu, který ovšem léčivý není - rozlišit je můžeme tak, že rozloupneme žlutý střed květu. U heřmánku je lůžko květu duté, zatímco rmen je má plné. Heřmánek také krásně voní, zatímco rmen spíš zapáchá.
Heřmánek známe i z pohádky o krtečkovi, kde jím vyléčil nemocnou myšku. Obecně je heřmánek jedna z nejznámnějších léčivých bylinek u nás, která navíc krásně voní. Říká se, že zejména pro malé děti je všelékem - a zvlášť pro ně je heřmánkový čaj více než vhodný.

Použití:
Co sbíráme: květ
Kdy: Sbíráme květy rozvinuté, ale ne překvetlé kdykoli od května do září
Jak: Sušíme rychle a ve stínu.
Co obsahuje: modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, gumu, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid.
K čemu se užívá: Při nemocech zažívacího ústrojí, při žaludečních a střevních potížích, ale také při nachlazení nebo zánětu močových cest. Při zánětu spojivek jsou výborné heřmánkové obklady. Heřmánek také uklidňuje a má příznivý vliv na nervový systém. Používá se také v kosmetice - heřmánková mast udržuje kůži hebkou a vláčnou.
Na co si dávat pozor: Může zůsobovat alergickou reakci.
Recepty:

Pára z heřmánku při nachlazení
Jednu polévkovou lžíci květu zalijeme vroucí vodou, pak vdechujeme páru po ručníkem.

Heřmánkový olej
Blahodárně působí při neuralgiích a loupání v dolních končetinách, zmírňuje únavu nohou. Lahvičku naplníme až po okraj čerstvými květy, nasbíranými za slunného dne. Zalejeme je olivových olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladu.

Moje zkušenosti: Heřmánek jsem si dávala jako malá na bolení bříška, ale nejvíce se osvědčil na bolavé a unavené oči - pak stačí vychladit heřmánkový čaj a přiložit vatu namočenou v něm na oční víčka. Strašně uklidňující a příjemné.

Pořídit si heřmánkový čaj můžete třeba na eshopu Angelum Lucis ZDE.
 


Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 9. října 2013 v 15:51 | Reagovat

Heřmánek pravý, i žímský používám často jako čaj nebo jako zábal na vlasy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama