Meditace sahadža jógy

11. října 2011 v 18:04 | Lúmenn |  Meditace a vizualizace
Nedávno jsem byla na veletrhu zdravého životního stylu a u té příležitosti jsem si vyzkoušela meditační techniku sahadža jógy, která na mě velice zapůsobila. Už jsem v životě zkoušela desítky typů meditací, ale tahle na mě zapůsobila díky tomu, že její účinky jsou takřka okamžité a i laik ihned pocítí změnu ve svém těle a duši.
Tato meditace je velice rychlá a snadná, stačí ji provádět deset minut každý den a její účinky se záhy dostaví.


Sedneme si, pokud nás něco bolí nebo jsme unavení můžeme si i lehnout. Pokud sedíme, posadíme se do tureckého sedu na zem nebo na židli tak, abychom se dotýkali oběma nohama podlahy a nekřížili končetiny. Pravou ruku položíme na koleno dlaní nahoru, levou ruku postupně přikládáme na své tělo.
Nejprve položíme ruku na podbřišek a požádáme mateřskou sílu, spící v tom místě, aby se probudila. Levá ruka spočívá na podbřišku a v duchu (nebo i nahlas) několikrát proneseme: Mateřská sílo, spící v mé kŕížové kosti, prosím, probuď se vystu až na vrchol mé hlavy. Prosím, dej mi vnímání sebe sama.
Můžeme mít zavřené oči nebo zapálenou svíčku, do jejíhož plamene hledíme. Cítíme teplo, které se rozlévá od křížové kosti nahoru.
Pak položíme ruku o něco výše a proneseme: Mateřská sílo, Matko, vyčisti prosím má přání, přeji si čisté vědění.
Pak položíme ruku na břicho, do místa solar plexu a proneseme: Dej mi, prosím, rovnováhu, dej klid i dynamiku mé bytosti.
Pokračujeme položením ruky na srdce: Matko, dej mi prosím poznat čistou jemnost mé bytosti. Jsem čistou duchovní bytostí plnou lásky.
Dále položíme ruku na krk: Matko, mateřská sílo, nauč mne, prosím, dívat se na věci jako svědek a stále nereagovat.
Přesuneme ruku na čelo a požádáme: Uklidni prosím moji mysl. A nyní, odpouštím, odpouštím všem a odpouštím také sám sobě.
A nakonec dáme ruku na vrcholek hlavy, střed dlaně máme na temeni tam, kde je korunní čakra, v místě, kde se spojují všechny lebeční kosti a chvíli toto místo masírujeme. Nakonec proneseme: Upevni Matko, prosím, mé vnímání vlastní skutečnosti, mé vnitřní síly.
Pomalu zvedáme ruku nahoru a cítíme, jak z hlavy stoupá proud energie, která vychází z hlubin naší bytosti, od spodu, od křížové kosti až nahoru ke korunní čakře a výš, směrem k Vesmíru, se kterým se spojuje. Chvíli vydržíme nehnutě vychutnávat ten proud čiré energie a pak pomalu otevřeme oči.

Zajímá-li vás více o této metodě meditace, podívejte se na stránky www.nirmala.cz.
 


Komentáře

1 Krasivija Krasivija | Web | 11. října 2011 v 20:14 | Reagovat

Tohle je dobrá meditace, akorátsi asi nikdy nezapamatuji všechny ty věty.

2 Míša Míša | Web | 11. října 2011 v 22:19 | Reagovat

To se dotekem a pronesením pár vět mohou aktivovat čakry? Jasný, jógou se čarky aktivují, ale když nad tím tak dumám, nemělo by to být i o očištění mysli, kromě těch vět a tak? A když pokládáme ruce zepředu, neměli bychom i vzadu (což ale asi moc nepůjde)? No, každopádně to ale vyzkouším ;)

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 12. října 2011 v 19:30 | Reagovat

[2]: čakry fungují na principu vibrací, takže pokud věta rezonuje s danou čakrou, probudí ji. Zepředu to stačí, protože čakra je jak zepředu, tak zezadu:)

4 Míša Míša | Web | 12. října 2011 v 20:26 | Reagovat

Díky za odpověď ;)

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:30 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

6 michal michal | 14. června 2014 v 22:49 | Reagovat

Tak co jsem zjistil?
Většina jogínů sahadža jógy si myslí že paní z fotky kterou uctívají (což mi v 21. století a k tomu v "západní společnosti" přijde neuvěřitelné) je matkou Ježíška (co to jako má být???). Teda ještě že vstal z mrtvých už před cca 2000 roky, jinak se v hrobě už umlátil tou drzostí.

Lidi nehloupněte.

Máme nádhernou tolerantní společnost ctící lidská práva, nechápu proč se upínat k samozvaným "bohům" přicházejících ze zemí, kde většina společnosti neumí "bohu žel" do pěti počítat a kriminalita je v jejich domovině na k politování vysoké úrovni (opravdu stojí za to se tím zabývat?).

Možná paní chtěla zlepšit poměry v Indii (každodenní znásilňování školaček, loupeže, vraždy ...) připoutáním lidí v sedě ke své fotce, což mi přijde jako dosti zvláštní způsob. Myslím že angažováním ve věcech veřejných by dokázala víc (soudím tak dle řečnického „nadání“).

Také prohlásila "BOŽSKÁ MATKA" že jsme její děti (tím nemyslela jen oddané). Když si uvědomím že sjednává oddaným sňatky s cizími lidmi , její učení odlučuje děti od rodičů, vytváří v oddaných předsudky vůči okolí, atd atd.
Působí na mě jako nenáviděná macecha, která předstírá pochopení ke svým dětem.

Lidi věřte čemu chcete, ale hlavně nehloupněte a neuctívejte samozvané. Já osobně věřím v lidskou společnost a její vývoj, nevěřím v nadpřirozeno (první úvahy nadpřirozeného dění pochází z popisu událostí, které člověk neuměl vysvětlit a většinou se jednalo o klimatické jevy).
Lidé ve společnosti jsou dobří i špatní a vždy budou, nic to nezmění. Ani přijímání energie z obrázku postarší dámy, která slibuje zázraky a odkazuje se na náboženské základy jako každý jiný před ní i po ní. Vše co zažíváte při meditaci je autosugesce, ale pokud vám to pomáhá, či jinak uspokojuje pokračujte v tom, ale nenechte se tím ovlivnit a zničit si život.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama