Divizna velkokvětá (verbascum densiflorum)

4. února 2012 v 13:20 | Lúmenn |  Bylinky - herbář
Divizna velkokvětá (lat. verbascum densiflorum) je dvouletá bylina, dorůstající až výšky dvou metrů. V prvním roce života divizny vyrůstá růžice listů, která na podzim odumře, v druhém roce pak vykvetou žluté květy. Celá rostlina je plstnatě ochlupená. Roste na kamenitých stráních obrácených k jihu, podél cest, na rumištích a hojně také na zahradách.
Její žluté květy kvetou velice krátce, často ráno vykvetou a večer opadávají, a to v době od června do září. Právě v nich je ukrytá léčivá síla divizny. Její semena jsou oproti tomu jedovatá. Dříve se pro svoji žlutou barvu užívala divizna k barvení vlasů i oděvů.
Na diviznu si všichni snad pamatujeme z dětství, kdy ji omylem vypěstovali Křemílek a Vochomůrka z večerníčku a zpívali si u toho známou píseň "vstávej semínko holala":)

Použití:

Co sbíráme: květ
Kdy: za slunného počasí od června do září
Jak: sušíme rychle, květy snadno zhnědnou a ztratí účinnost, a to na přímém slunci
Co obsahuje: hlavně saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů.
K čemu se užívá: zejména při nachlazení a onemocněnich horních cest dýchacích, také je vhodná při astmatu, protože usnadňuje vykašlávání a rozpouští hleny. Mimo to působí protizánětlivě, močopudně a uvolňuje křeče.
Na co si dávat pozor: Semena jsou jedovatá.
Recepty:

Čaj při nachlazení
Smícháme květy divizny, květy černého bezu a květy lípy v poměru 1:1:1. Dvě lžičky zalejeme horkou vodou a necháme deset minut odstát. Podáváme při nachlazení či zánětu průdušek na podporu vykašlávání.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama