Co je to amulet a talisman?

30. dubna 2013 v 23:04 | Lúmenn |  Amulety a talismany
Stvořila jsem novou rubriku, která přinese informace o různých talismanech a amuletech, které můžete využít pro svoji ochranu a při různých rituálech, k posílení přinesení věcí do vašeho života. Ne každý amulet či talisman, o němž budu psát, jsem sama zkoušela, ale používám hodnověrné zdroje a vlastní praxi, abych tušila, zda ten který předmět může nebo nemusí fungovat.
Na začátek si ale musíme vymezit pojmy, co to vlastně je - protože talisman i amulet jsou dvě různé věci a mají naprosato rozdílné použití, ačkoli se při jejich výrobě postupuje podobně.
Základní popis výroby takového artefaktu naleznete v článku "Vkládání energie do předmětů" a základy ochranné magie shrnuji i v článku "Základní ochranné amulety".


Slovo amulet pochází z latinského amuletum, což znamená objekt, který ochraňuje nebo lékařský prostředek. Amulety tedy používáme ve chvíli, kdy se chceme před něčím chránit, ať už je to destrukce obecně a nebo nějaké konkrétní vlivy, jako nemoci, nenávist apod.

Oproti tomu talisman má původ v arabském talasm, rituál, které zase pochází z řeckého telos, cíl. Talisman nám má do života něco přinést, přitáhnout, nejčastěji štěstí nebo také hojnost, zdraví, lásku atd.

Oba předměty mají původ v dávných dobách a už naši předkové se přesvědčily, že fungují a jsou součástí tradiční magie po celém světě. Jako amulet či talisman může sloužit de facto jakýkoli předmět, nejčastější jsou ale:
kameny
přírodniny (větvičky, šišky...)
přívěšky v podobě symbolů (o symbolech v této rubrice)
runové přívěsky a cokoli s vyrytými runami (více o runách zde)
váčky naplněné bylinkami, kořením a dalšími předměty (ty se nazývají v lidové magii škapulíře)
předměty, které mají pro nositele zvláštní význam (dárky, nalezené předměty...)
ručně vyrobené předměty (náramky, pletené šňůrky...)

O konkrétních amuletech a talismanech se dočtete ve výše uvedené, k tomuto účelu založené, rubrice.

 


Komentáře

1 Kain Kain | E-mail | 8. května 2013 v 21:58 | Reagovat

I když si můžeš myslet své,
amulet talismanem nebude...

2 Mad Dragon Scientist Mad Dragon Scientist | E-mail | Web | 19. září 2013 v 16:50 | Reagovat

Já jsem zase slyšel od kámoše definici, že amulet je třeba mít nasazenej; většinou jde o náhrdelník, náramek a podobně; prsten,čelenka, náušnice...se slovem amulet už neoznačuje, ač takový vlastnosti mít může. Naproti tomu talisman se nenasazuje; funguje, pokud ho máš v kapse, batohu, Zavazadle a podobně. A podle týhle definice tyhle 2 druhy magickejch předmětů rozlišuju já. Liší se definice v různejch zdrojích nebo to kámoš ví blbě?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama