Krůček po krůčku za štěstím

21. července 2014 v 5:44 | Lúmenn |  Úvahy a zamyšlení
Mnoho lidí by chtělo být šťastných hned, okamžitě, na druhou stranu jim v tom ale stále něco brání - říkají si, že mohou být šťastní dostudují, najdou práci, budou mít tohle a támhleto.
Jenomže ono je to trochu jinak. Představte si dosahování cílů jako cestu po schodech - kdybyste chtěli s nejnižší podesty vyskočit až nahoru, asi by na vás lidé koukali jako na blázny a také byste se moc daleko nedostali. Jediná cesta, jak dojít do dalšího patra, je projít stupínek po stupínku.
A stejné je to i se štěstím. Jeden moudrý člověk řekl, že malý je ten, kdo má malý cíl. Jenomže to není úplně přesné - velké cíle totiž vedou k velkému zklamání, pokud jich člověk nedosáhne. Je to jako pokus přeskočit naráz celé patro, který pravděpodobně skončí pádem. Ke každému velkému cíli se ale dá dobrat - krok za krokem, supeň po stupni, přes množství menších dílčích cílů, jejichž překonání nám přinese onen kýžený pocit štěstí.Někde jsem četla, že štěstí je vlastně radost z překonání překážky. Proto lidé, kteří jsou velmi bohatí a nemají již v životě co dokázat, propadají do smutku a depresí. Stejně jako lidé, kteří si své cíle vytyčili příliš vysoko a jejich nedosažení jim přináší pocit vyhoření.
Cesta ke štěstí je prostá - mrakodrap také nevyjdete jedním skokem. Pokud se vaše štěstí skrývá kupříkladu na podestě "vysokoškolský titul" není proč odkládat radost na dobu, až budete mít po státnicích. Každý schůdek je malým úspěchem - za každou úspěšně složenou zkouškou, každou napsanou seminárkou, se tak skrývá kupička štěstí, kterou můžete sklízet.

A tak je to se vším. Pokud v dáli vidítě svůj cíl - ať je to úspěch duševní či hmotný - naklaďte si k němu jednotlivé dílčí kroky, za jejichž splnění se odměňte pocitem štěstí. Každá vydělaná koruna na vysněnou věc, každá pochvala od šéfa, každé povedené odpoledne se sympatickým protějškem je jeden stupínek na cestě ke štěstí.
Nezapomeňte ale, že to platí i obráceně. Není nutné hned padat ze schodů až na samé dno. Když se nevydaří jeden z dílčích úspěchů, neskákejte po hlavě dolů, nechávaje za sebou vše, co jste dokázali. Někdy schodiště zajímavě zatáčí, jindy vede do úplně jiného patra, než jste čekali, ale vždy vede vzhůru.

S láskou a úsměvem vaše Lúmenn
 


Komentáře

1 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 21. července 2014 v 7:53 | Reagovat

Krásně napsaný článek, pravdivý. Ano, člověk by chtěl všechno hned, ale ono má vše svůj význam, proč je to déle, než bychom my chtěli :-)

2 Lukáš Lukáš | Web | 21. července 2014 v 10:00 | Reagovat

Zdravím,

[1]: ano výše uvedený článek nepřímo (a možná i nevědomě) poukazuje na přístup politiků ke státnímu rozpočtu (také nechtějí čekat a tak nás všechny dále zadlužují). Celý stát je o to víc zadlužený, o co víc si chtějí dopřávat politici (ti stejní politici, zodpovědní za rozkrádání tohoto státu).

S pozdravem, Lukáš.

3 Andrea Andrea | Web | 23. července 2014 v 15:28 | Reagovat

Zdravím,

já osobně jsem změnil svůj přístup, slovíčko "až" už nepoužívám a je mi mnohem lépe :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama