Domněnky a starosti - dejte jim vale!:)

3. října 2014 v 20:18 | Lúmenn |  Úvahy a zamyšlení
Nedávno jsme řešili drobnější neshodu s přítelem a ukázalo se, že celý problém je vlastně jen v našich hlavách. Já si díky tomu vzpomněla na úžasnou knihu Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize, v níž jedna z dohod říká - nevytvářejte si žádné domněnky.
Uvědomila jsem si, jak moc ji porušuji, což mě za prvé přivedlo k tomu si knihu znovu přečíst a za druhé se zamyslet právě nad tímto konkrétním poselstvím.Co o něm říká kniha? Pojďme si to přečíst:

Máme sklon vytvářet si domněnky. Problém s vytvářením domněnek je v tom, že věříme, že jsou pravdivé. Přísahali bychom na to, že jsou skutečné. Vytváříme si domněnky o tom, co jiní lidé říkají nebo dělají, bereme to osobně, a pak je obviňujeme a reagujeme tak, že svými slovy vysíláme jed. Proto kdykoliv, když si vytváříme domněnky, koledujeme si o nějaký problém. Vytvoříme si nějakou domněnku, špatně ji pochopíme, vezmeme si ji osobně a skončí to tím, že z ničeho se stane drama.

Když vznikne nějaká situace, která je nám nepříjemná, často si vytvoříme v hlavě celou škálu možností, jak k ní ostatní osoby dospěly. Například v situaci, kdy partner nechce udělat to, co chceme my, si vytvoříme v hlavě představu, proč to nechce udělat. Aniž bychom se ho zeptali, vnitřně se začneme užírat smyšleným scénářem - je to tím, že už mě nemiluje? Dělá mi to naschvál?
Přitom skutečný důvod bývá často mnohem prozaičtější, než naše hororové představy.

Vytváření domněnek stojí za obrovskou spoustou nedorozumnění, kdy jsme někdy naštvaní na člověka, kterého máme rádi z důvodu, který jsme si sami stvořili. K usmiřování pak často stačí pouhé vysvětlení - které by na začátku změnilo celou situaci a uchránilo nás od zbytečného trápení.
Jak se tedy domněnek vyvarovat? Ptejte se. Když nechápete něčí motivace, není nic snazšího, než se na ně zeptat a pokusit se je pochopit. Už Buddha říkal, že kořenem všeho zla je nedostatek poznání - a nedostatek poznání a následného pochopení v mezilidských vztazích vede ke zbytečných trápením a problémům.
Buďte otevření, s láskou a trpělivostí mluvte o svých vnitřních pochodem a naslouchejte ostatním. Je to krásná cesta k vnitřnímu klidu a pohodě:)
S láskou a úsměvem vaše Lúmenn
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama