Večerní poděkování

9. ledna 2015 v 5:45 | Lúmenn |  Každodenní duchovno
O tom, o čem pojednává rubrika "každodenní duchovno" se dočtete v tomto článku. Teď se ale podívejme na další z technik, která vám může zpříjemnit běžný den a nezabere mnoho času.
Někde jsem četla, že velká část lidí před spaním přemýšlí nad tím, co je čeká následující den a je prý dokázáno, že při myšlenkách na budoucnost lidé usínají déle, než když si vybavují vzpomínky z minulosti. Určitě to všichni známe sami - o to více, když nás další den čeká nějaká nepříjemnost, třeba náročná zkouška nebo nepříjemné setkání. Když se ale těšíme na zajímavý výlet nebo shledání s někým milým, taky jak se říká nemůžeme dospat a myšlenky víří jedna za druhou, napnuté směrem k budoucnosti, jako by přítomnost ani minulost nikdy neexistovaly.
Tato technika vám možná nepomůže k okamžitému usnutí (k tomu mimochodem používám tuhle meditaci), ale alespoň na okamžik odpoutá myšlenky od budoucnosti, se kterou stejně přikrytí peřinou nijak nehnete a pomůže zklidnit mysl.Kromě toho, že často napínáme svou mysl k budoucnosti, ačkoli víme, že k ničemu nebude, si posté přehrát situaci, která nás čeká, tak také máme tendenci přehrávat zážitky z minulosti a nevybíráme si vždy jen ty milé, ale stále znovu týráme svoji mysl drobnými trapasy a neúspěchy. Při tom i na tom nejčernějším dni se dá najít něco dobrého - minimálně jen to, že skončil a že máme kde spát:)

Večerní poděkování je takovým kratičkým ohlédnutím za celým uplynulým dnem a také nás nutí trochu přemýšlet a cvičit se v pozitivním přístupu k životu.
Večer, když ulehnete do postele a zavřete oči, ještě než se oddáte snění, vzpomeňte si, co všechno vás ten den potěšilo. Klidně maličkosti. Mohl to být něčí úsměv, malý dárek, příjemný zážitek s někým blízkým nebo jen okamžik, kdy jste se zadívali z okna a listí se třpytilo zlatěji než jindy. Vybavte si všechny tyhle chvíle a vyšlete za ně dík. Komu? Záleží na vás. Já se obracím na anděly a děkuji jim, že mě provázeli, děkuji všem milým lidem ve svém životě, děkuji Bohu a děkuji sama sobě za to, že jsem uplynulý den zvládla. Komu vzdáte díky vy, to je jen na vás:)

Příklad mého osobního večerního poděkování (můžete se jím inspirovat, ale také si najít vlastní):
Mí milovaní andělé, děkuji vám, že jste mě chránili a byli mi nablízku, děkuji za vaši lásku a podporu. Děkuji ti, Stvořiteli, že jsem mohla prožít další den s lidmi, které miluji, že jsem stále zdravá a že mohu cítit, prožívat a milovat. Děkuji sobě, že jsem prožila další den, v němž jsem zažila mnoho pěkného.

Nemusíte se to učit, jako básničku a vlastně nemusíte v duchu ani nahlas odříkávat vůbec nic. Bohatě stačí, že si vzpomenete na uplynulý den a vyšlete někam mimo své tělo tiché "díky". Ono už doputuje, kam má:)
 


Komentáře

1 Vanimaré Vanimaré | Web | 9. ledna 2015 v 10:45 | Reagovat

Pěkný článek. Já děkuji Bohu modlitbou hodinek a Panně Marii desátkem růžence. Když jsem víc zoufalá, tak někdy i celým růžencem. Úžasně to uklidňuje a někdo by řekl, že u dokonale uspává. Dlouho jsem hledala nějakou vhodnou večerní modlitbu a hodinky jsem si moc oblíbila, že bez nich už neusnu.

2 Vojta Vojta | 9. ledna 2015 v 18:56 | Reagovat

Omlouvám se, pokud to sem nepatří, jen bych se tě chtěl zeptat, jestli neplánuješ mazat z komentářů spamy a podobné věci. Vím jaký máš názor na moderování diskuzí apod, proto bych chtěl říct, že mluvím pouze o spamech. Čtu si takhle tvůj článek a pod tím na mně vybafne capslocková obludnost s dost nelichotivým obsahem o Alue. Myslím, že by bylo tohle dobré udělat pro kohokoli, kdo se stane obětí těchhle idiotů, co to šíří.
Děkuji

3 Lukáš Lukáš | Web | 10. ledna 2015 v 16:10 | Reagovat

[2]: tyto věci mají jednu dosti nepříjemnou nevýhodu a sice - jsou dosti pracné na zajištění

[1]: každý děkujeme něčemu či někomu jinému, ale jádro věci je vždy stejné

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. ledna 2015 v 18:12 | Reagovat

[2]: už jsem toho člověka zablokovala, ale rozepsal se pod asi 100 článků a v administraci to smazání chvíli zabere, takže když na něco narazím, tak to smažu, ale zbavit se ho úplně bude na delší práci, na což zatím nebyl čas, ale průběžně na tom pracuju;) Kdyby se vyjádřil jednou a slušně, ale takhle spamovat, to máš pravdu, že je moc i na mou benevolenci a bránění svobody slova;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama