O cukru, přírodních antibioticích a manipulaci, jež nás ovládá

20. července 2015 v 21:23 | Lúmenn |  Dokumenty, videa a filmy
V práci hodně poslouchám rádio a protože mě skutečně nebaví stále omílané písničky, pouštím si obvykle archiv Českého rozhlasu, kde nacházím nepřeberné množství úžasných pořadů. Jedním z nich je i Kupředu do minulosti z ČRo2, kde se moderátorka pokouší nalézt staré recepty na nové problémy lidstva. Se zájmem jsem si poslechla zejména díly o přírodních antibioticích a o škodlivosti bílého rafinovaného cukru, které mě v mnoha věcech hodně nakoply a doufám, že správným směrem. Ráda bych se s vámi o tyto skvělé poznatky podělila - více najdete v celém článku.Mudr. Jiří Jonáš: Přírodní antibiotika nemohou hrát prim, protože nás ovládá obrovská, do civilizace zažraná manipulace

Cituji z pořadu:
Když v roce 1945 dostal Alexander Fleming Nobelovu cenu za objev penicilínu, (pozn. další dva vědci, kteří ji dostali, byli Howard Walter Florey a Ernst Boris Chain), tak řekl v rozhovoru pro New York Times, že se penicilín nesmí stát masovou medicínou.
V roce 1945 se ve Spojených státech vyrobilo 32 kilo penicilínu. Byl tak vzácný, že se chytala moč pacientů a z ní se pak znovu získával. Dneska se vyrobí statisíce kil. Jakmile se ho zmocnil farmaceutický průmysl, tak už to bylo nezastavitelné.

Carl Jung říkal, že historie lidstva do nás vepsala určité strachy, představy a hrůzy. Děti, i když se s hadem nikdy nesetkaly, se ho budou bát. Dítě, kterému se nikdy ve tmě nic nestalo, tak se bude bát tmy.
Historie nám říká, že epidemie vybily 10% lidstva. Kdybychom to přenesli na dnešní dobu, tak si vůbec neumíme představit, že by epidemie zabila téměř miliardu lidí. Už naříkáme, když pomře 10 tisíc.
Pod kůží je ten strach a antibiotikum slouží jako symbol jistoty, že začínáme vládnout mikroorganismům.
Jde ale o iluzi, protože mikroorganismy tady byly dávno před tím, než tu byli lidé, takže vládnout jim nezačneme nikdy. Ale člověk má pocit, že se stává vládcem mikrobů, které, i když je nevidí, vyvraždily miliardy lidí.

Celý díl naleznete zde.

Cukr si bere z našeho těla to, o co byl rafinací připravený, říká Jiří Kuchař

Cituji z pořadu:
My jsme uvedli chronologii, jak cukr postupně penetroval do našeho jídelníčku. Končí to rokem 2003, kdy WHO chtěla vydat mezinárodně platné doporučení, aby denní příjem kalorií neobsahoval víc jak 10% získaných z cukru.
V cukrovarnických svazech a u výrobců sladkých limonád se zvedla obrovská vlna odporu a došlo to tak daleko, že WHO nakonec tlaku podlehla a vydala pouze doporučení denní příjem cukru snížit.
Vynálezce inzulínu kanadský lékař Frederick Banting byl pozván do Panamy, protože tam pozorovali obrovský nárůst cukrovky. Když jel mezi plantážemi cukrové třtiny, viděl, že všichni ti dělníci na polích žvýkají čistou cukrovou třtinu, zatímco všichni plantážníci používají rafinovaný cukr.
Ten prošel procesem vysrážení, pracoval na něm kysličník uhličitý, nakonec byl vybělený kyselinou sírovou. Lékaři okamžitě došlo, v čem je problém. Řekl, že inzulín je vynikající, ale jen jako nápravný prostředek. Není to lék. Příčina je ve ztrátě výživových hodnot řepy kvůli rafinaci.
Problém rafinovaného cukru pozorovali také u Zuluů. Jakmile jim začali místo toho, na co byli zvyklí z přírody, dávat bílý cukr, tak obrovsky narostl diabetes. Mladým Eskymačkám, které začaly jíst cukr, se o dva roky posunula menstruace z patnácti na třináct let.
Od 20. let minulého století je známý Michiganský experiment, který se odehrál v dětských domovech. Děti v domovech tehdy dostávaly naprosto nejlevnější stravu, ale nebylo to průmyslové jídlo. Bylo syrové, hodně zeleniny a děti neznaly sladkosti, protože jim je neměl kdo koupit.
Vědci přišli s nápadem, že právě v Michiganu začnou dávat dávku cukru odpovídající dnešní jedné čokoládové tyčince. Během jednoho roku vzrostla kazivost zubů z jednoho procenta na 44%.

Celý díl naleznete zde.

Josef Jonáš: Síla ekonomiky, lobbingu a lidských chutí je tak obrovská, že kdo nechce, tak škodlivosti cukru neuvěří

Cituji z pořadu:
Nedávno v Polsku přišli s tím, že se bude léčit rakovina v návaznosti na cukr. Máte představu, kolik v sobě skrývá kostek cukru litr kolového nápoje? Je jich tam sedmadvacet. Cukr je v trvanlivém salámu, v tvrdém sýru, je to prostě záměr.
V suchém salámu najdete velké množství cukru. Sůl je levný konzervant, tak se hojně využívá. Ale aby ten salám byl poživatelný, tak se ta slaná chuť vyváží cukrem. Cukr je i v sýru. Celozrnné pečivo je dobarvováno karamelem. A tak můžeme pokračovat dál a dál.

Celý díl naleznete zde.

Jsem moc ráda, že i veřejnoprávní médium, jako je Český rozhlas, se věnuje takovým tématům, která byla ještě donedávna označována za alternativní nebo nevědecká. A doporučuji rozhodně více epizod tohoto skvělého pořadu, které teď se zájmem poslouchám. Snad i vám pomůže rozšířit obzory:) S láskou a úsměvem Lúmenn
 


Komentáře

1 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 21. července 2015 v 19:34 | Reagovat

Myšlenka, že rafinovaný cukr bere z těla to, o co byl ochuzen, je hodně podnětná a inspirativní, moc díky. ^^

2 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 22. července 2015 v 13:33 | Reagovat

Já jsem si nedávno koupila hnědý cukr a nechápu, proč je o tolik dražší, než ten bilý rafinovaně rafinovaný. Možná je to tím, že ten hnědý nikdo nekupuje.
Ale kdyby každý kupoval hnědý cukr, jistě by zlevnil. Nebo zdražil ještě víc? No nevím. Ale má o něco lepší vůni.

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 22. července 2015 v 21:55 | Reagovat

[2]: je to obvykle normální rafinovaný cukr, akorát nabarvený nahnědo;) Proto je dražší;) http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/zaujalo-nas/39123-hnedy-trtinovy-nebo-prirodni-jak-se-vyznat-ve-variantach-cukru

4 Fellien Fellien | Web | 28. července 2015 v 13:37 | Reagovat

Na tomhle není nic alternativního ani nevědeckého. Tohle jsou už mnoho let prověřená fakta. Akorát to většinou běžní lidé neví, pokud nestudují zdravotnické a medicínské obory, protože čím víc lidí kteří nic netuší, tím víc nemocí a problémů a tím víc peněz farmaceutickým firmám. V biochemii nám pan doktor vždy kladl na srdce, ať omezíme konzumaci cukru na minimum a ať pokud možno vždy v případě léčby sáhneme po homeopatikách a bylinkách, protože to svinstvo, které se prodává v lékárnách, nám jen ubližuje a dělá nás více nemocnými. Myslím si, že to mluví za vše. Ale tyhle informace skutečně nejsou nic nového.

5 Fellien Fellien | Web | 28. července 2015 v 13:39 | Reagovat

[2]: Je to to samé jako klasický cukr, akorát že tu hnědost způsobují nečistoty přírodního původu. Hnědý cukr obsahuje o něco více i zdravých látek, ale když to vezmeš v poměru ke škodlivosti, tak je to ve výsledku stejně úplně jedno. Tak jako tak to není zdravé.

6 Wave of Reason Wave of Reason | 2. srpna 2015 v 17:58 | Reagovat

[4]: A kde si prosím studovala? A kdo to byl? Protože jestli toto řekl Biochemik... tak to vážně nechápu. To s rafinovaným cukrem beru i ty bylinky chápu. Ale homeopatika je vetšinou předražený kus mouky ( vody ) ,,očarovaný´´ pouze placebo efektem.:D  Nekritizuji léčbu bylinkami, ale prosím, některé homeo léky jsou přehnané - viz. Lék jehož se nesmíte dotknout, protože by ztratil svůj účinek - a to jako doopravdy? :) ! Nikoho se nesnažím urazit ! :D

7 Wave of Reason Wave of Reason | 2. srpna 2015 v 18:03 | Reagovat

Cukr si bere z našeho těla to, o co byl rafinací připravený, říká Jiří Kuchař - takhle doopravdy tělo nefunguje, je to jen velmi zjednodušená myšlenka, orientovaná negativně. Cukr si z těla rozhodně nic nebere, alespoň ne přímo. Nejsem člověk podporující konzumaci rafinovaného cukru ( a lékařská společnost také ne.) ale rozhodně ne kvůli odplavu živin z těla, ale spíše kvůli chemickým sloučeninám používaným na očistu cukru. Ono cukr také vetšinou žádné živiny mimo sacharidy nemívá, proto to je cukr - ani cukr přirozený ani umělý - jakékoliv přidávaní cukru do čehokoliv dodává pouze sacharidy. Ano můžeme si koupit melasu, ale to není prosím cukr :D Je krásné říct ,,Cukr si bere z našeho těla to, o co byl rafinací připravený, říká Jiří Kuchař,, ale je to lživé! a matoucí! :)
! Nesnažím se nikoho urazit ! :)

8 Fellien Fellien | Web | 6. srpna 2015 v 13:35 | Reagovat

[6]: Já studuju obor zdravotní laborant, takže toho vím i hodně o výrobě homeopatik, protože to také musíme znát. Rozhodně to nejsou kusy mouky a podobné co ty tu vykládáš. Jenže někomu, kdo tomu nerozumí, asi jen těžko vysvětlím podstatu homeopatik jen tady přes komentáře. Homeopatika jsou docela složité téma a jen tak to vysvětlit přes internet nejde. To by první lidi nesměli věřit všemu, co se jen někde píše. Jinak co se cukru týče, klasický cukr co koupíš v obchodě je špatný od základu, ne jen kvůli chemikáliím, kterými se čistí, to už je to nejmenší. A to že cukr dodává sacharidy, to je tvrzení dost mimo a ne že bych tě chtěla nějak urazit, ale jde vidět, že těmto tématům vůbec nerozumíš, protože mezi sacharidy a cukry je dost velký rozdíl, a to ten, že cukry jsou sladké, čili glukóza, fruktóza apod, ale sacharidy jsou něco jiného, ty sladké nejsou a patří mezi ně třeba celulóza. A pokud tvým tvrzením bylo namysli to, že nám každý cukr dá ty samé látky, tak to je taky pěkný kec, každý druh cukru je naprosto jiný, mají jiné složení, jiné řetězce, a to je taky důvod, proč diabetici můžou v podstatě jen fruktózu. Taky po klasickém cukru se kazí zuby, kdežto třeba po takovém medu se zuby nekazí, protože med je přírodní sladidlo a obsahuje zároveň i spoustu látek, které kažení zubů zabraňují, takže to co tu píšeš, je silně mimo. Promiň jestli zní můj komentář útočně, ale narovinu řeknu, že nemám ráda, když rozdávají rozumy lidi, kteří tématu nerozumí, nevystudovali na to žádnou školu, nebyli ani na přednáškách, nepřečetli si ani zahraniční servery a ideálně ještě věří tomu, co kdo řekne v televizi... Nemyslím konkrétně tebe.

9 Wave of Reason Wave of Reason | 14. srpna 2015 v 11:56 | Reagovat

[8]: Omlouvám se pokud to o sacharidech vyznělo tak mateně. Nemyslel jsem přímo toto, ale to, že každý cukr dodává cukry a cukry patří mezi sacharidy - monosacharidy. Ano jsem si vědom rozídílů mezi monosacharidem a polysacharidem (celulóza).  Je pochopitelné že fruktóza a glukóza i přes stejné chemické složení (C6H12O6) mají jiné větvení a díyk tomu i jiný mechanismus. Ale! Cukr jako látka, nemá doopravdy žádnou jinou výživovou látku kromě cukru (tedy sacharid, proto ta zmínka o sacharidech). Mluvíš o medu, ale ten jak jistě víš není cukr v pravém smyslu slova, ale kombinace cukrů (Přesněji 38% Fruktózy, 31% Glukózy a cca 1% sacharózy, ale také i jiné cukry a živiny). Já mluvím o cukru (specifické chemické látce), ale ty o produktu (rafinovaný cukr, med atd..) díky tomu vzniklo toto malé nepochopení. Já nerozdávám rozumy, já jen skepticky kritizuji trochu špatně prezentovanou vědeckou myšlenku. U těch homeopatik, jistě věřím, že některé mají složitou výrobu. Ale! Víme co to je Avantgardova hranice a proto některé homeopatika neobsahují žádnou léčivou látku, protože jsou silně zředěné. Ano nejsem odborní na homeopatii, ale studuji organickou chemii, proto jsem díky možnosti práci v laboratoři zakoupil jeden homeopatický lék, jenž jsem podrobil testu a obsahoval mírné množství škrobu, růžového barviva, L-cystein a kyselinu askorbovou (Vit. C) vyšší obsah škrobu a L-cysteinu mě vedl k domněnce, že daná věc obsahuje mouku.. Omlouvám se za příliš útočný a jistě i posměšný komentář. Tak jsem to nemyslel, ale vlivem horka a podrážděnosti jsem trochu ,,ujel,,. Bohužel ( a jistě to uznáš i ty ) existují homeopatické léky, které nemají nic kromě placebo efektu. Netvrdím, že některé bylinné extrakty nejsou učiné, ale těchto homeopatik není mnoho. A na televizi doopravdy nevěřím :D Doufám, že se to trochu vyjasnilo. A také doufám, že může v klidu vyjít střední cestou - není nic zlaté, ale ani rezavé. :D Přeji pěkný den. A přeji štěstí při tvém studiu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama