Existuje zlo?

27. září 2015 v 15:00 | Lúmenn |  Zajímavé myšlenky
Po internetu se všude potuluje tento příběh, který je připisován slavnému německému fyzikovi Albertu Einsteinovi. Zda je skutečně hlavním protagonistou netuším, ale i bez dovětku o tomto slavném vědci by zamyšlení o existenci nebo spíše neexistenci zla bylo velmi zajímavé a podnětné.
Chvíli jsem přemýšlela, kam ho zařadit a pak jsem si řekla, že to není typické pohlazení po duši ani má vlastní úvaha, takže tento krátký text řadím mezi zajímavosti a doufám, že vás inspiruje:)
A protože se text potuluje všude možně po webu, nejsem s to dodat původní zdroj.


Pan profesor na univerzitě položil svým studentům otázku: "Je všechno, co existuje, stvořené Bohem?"
Jeden ze studentů nesměle odpověděl: "Ano, všechno je stvořené Bohem."
"Stvořil Bůh všechno?" ptal se dál profesor.
"Ano, pane," odpověděl student.
Profesor pak pokračoval: "Jestli Bůh stvořil všechno, tak to znamená, že Bůh stvořil i zlo, které existuje. A díky principu, že naše činnost určuje nás samotné, by tedy mělo platit, že Bůh je zlo."
Když toto student vyslechl, ztichl. Profesor byl sám se sebou spokojený. Najednou zvedl ruku jiný student.

"Pane profesore, mohu vám položit otázku?"
"Samozřejmě," odpověděl profesor.
Student se postavil a zeptal se: "Existuje chlad?"
"Co je to za otázku, samozřejmě že ano, tobě nikdy nebylo chladno?"
Studenti se zasmáli otázce spolužáka, ale ten pokračoval: "Ve skutečnosti, pane, chlad neexistuje, v souladu se zákony fyziky je chlad pouze nepřítomností tepla. Člověka a předměty můžeme popsat a určit jejich energii na základě přítomnosti anebo vytvoření tepla, ale nikdy ne na základě přítomnosti či vytvoření chladu. Chlad nemá svoji jednotku, kterou ho můžeme měřit. Slovo chlad jsme si vytvořili my lidé, abychom mohli popsat to, co cítíme v nepřítomnosti tepla."

Student pokračoval: "Pane profesore, existuje tma?"
"Samozřejmě že existuje", odpověděl profesor.
"Znovu nemáte pravdu, tma stejně tak neexistuje. Ve skutečnosti je tma díky tomu, že není přítomno světlo. Můžeme zkoumat světlo, ale ne tmu. Světlo se dá rozložit. Můžeme zkoumat paprsek za paprskem, ale tma se změřit nedá. Tma nemá svoji jednotku, ve které bychom ji mohli měřit. Tma je jen pojem, který si vytvořili lidé, aby pojmenovali nepřítomnost světla."

Následně se mladík zeptal: "Pane, existuje zlo?"
Tentokrát profesor nejistě odpověděl: "Samozřejmě, vidíme to každý den, brutalita ve vztazích mezi lidmi, trestné činy, násilí, všechno toto není nic jiného než projev zla."
Na to student odpověděl: "Zlo neexistuje, pane. Zlo je jen nepřítomnost dobra, tedy nepřítomnost Boha. Zlo je výsledek nepřítomnosti lásky v srdci člověka. Zlo přichází tak, jako když přichází tma, nebo chlad - tedy v nepřítomnosti světla, tepla a lásky."
Profesor si sedl.
Ten student se jmenoval Albert Einstein.

 


Komentáře

1 aves passeri aves passeri | Web | 28. září 2015 v 8:53 | Reagovat

Jo, jo, velmi záleží na tom, jak se na věci díváme. A jak se říká, stačí ve tmě zapálit malé světýlko a tma zmizí. Nebo alespoň není tak velká. Když zapálí víc lidí...

2 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 28. září 2015 v 17:08 | Reagovat

Dobrý přístup. Co neexistuje, nemůže ublížit :-) .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama