Jaký jste spánkový typ?

8. října 2015 v 13:29 | Lúmenn |  Zajímavosti, rady a informace
Možná jste jako malí slýchali, že lidé se rozdělují na tzv. sovy a skřivany. A když jste nechtěli večer jít do postele, maminka si povzdechla se slovy, že má doma malou sovu. Podle posledních vědeckých zjištění to tak skutečně je - lidé nemají totožné biorytmy a každému vyhovuje mít nastavený cyklus spánku a bdění trochu jinak.
Pokud si nejste jistí, jak to máte vy, můžete si zkusit udělat test Národního ústavu duševního zdraví a ještě tím pomoci výzkumu rozložení chronotypů (tedy právě míru sov a skřivanů) v populaci.Já jsem spíše večerní typ, tedy lidově taková polosova:) Vyhovuje mi chodit spát kolem půlnoci a vstávat kolem osmé, deváté hodiny ráno. Nejaktivnější bývám odpoledne. Oproti tomu třeba moje maminka je typický skřivan, běžně vstává před pátou a uléhá do postele nejpozději v devět hodin večer. Vrcholem aktivity je pro ni dopoledne.

Pokud si vyplníte výše uvedený test, zjistíte nejen jak jste na tom se spánkovým typem vy, ale také vám na e-mail pak přijdou rady, jak dobře a vydatně spát. A protože jsem poslední dobou na podobné rady o kvalitním spánku narazila na více místech, udělala jsem z nich svůj vlastní výcuc, kterého se dočkáte v některém z příštích článků:)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama