Mandala - co to je?

6. prosince 2015 v 12:02 | Lúmenn |  Mandaly
Rozhodla jsem se rozšířit jeden starší článek o mandalách na celou rubriku - koneckonců kreslení, vybarvování a tvorbě mandal se věnuji už mnoho let a poslední dobou jsem se do tohoto svého koníčku ponořila vážně hluboko. A protože mandalu považuji za úžasný nástroj v duchovní práci člověka, ať už z hlediska estetického, psychologického nebo spirituálního, ráda bych jim věnovala více prostoru.
V prvním článku v nové rubrice se zaměříme na to, co to vlastně mandala je.


Samotné slovo mandala pochází z indického sanskrtu a znamená kruh, nebo také kolo či oblouk. A z Indie také patrně celá tradice tvorby mandal pochází, ačkoli nalézt podobné útvary můžeme v celých dějinách lidstva na všech kontinentech.
Protože mandala je kruhová, můžeme ji brát jako jakousi metaforu světa, kde se člověk snaží prvotní chaos proměnit v řád, v něco, co dává smysl. Už dávné civilizace pracovaly s geometrií, aby svým stavbám, zejména náboženským, vtiskli řád a oddělily tak přírodu (tedy prapůvodní chaos) od lidské civilizace (která usiluje o řád).

Mandala je něco podobného - za pomoci geometrie, symetrie a pravidelnosti, se snaží nastolit řád, uklidnit mysl, harmonizovat, vyvážit protiklady. Tvar je kvalita připisovaná mužskému principu, barva pak ženskému, spojení těchto dvou vlastností vytváří mandalu.
Větší povědomí o mandalách přinesl do naší kultury švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, který hodně pracoval s podvědomím a archetypy, tedy prapůvodními představam, které celé lidstvo sdílí. I mandala by se dala považovat za archetypální tvar, kolo života, které se neustále otáčí, ochranný kruh.

Příklady mandal z celého světa:

Tibetší buddhisté a jejich písková mandala


V tibetském buddhismu (lámaismu) je tradice tvoření mandal velmi silná - mniši tráví celé dny opatrným nanášením písku do velmi složitých obrazců, někdy je to doprovázeno i náboženskými písněmi. Po vytvoření spletitého pískového obrazu je tento obraz během chvilky zničen a písek je při rituálu vysypán, obvykle do vody. Tato činnost má připomínat pomíjivost lidského života. Zároveň tvorba pískového obrazu funguje jako meditační technika, kdy musí být mniši plně koncentrováni na přítomnost.

Indická jantra (yantra)Tento typ mandaly je patrně nejstarší ze všech a je posvátným v hinduismu, ale i ve zmiňovaném buddhismu či lámaismu. Spojuje tvar čtverce a kruhu, čtverec má ještě čtyři brány - podle tohoto modelu jsou kresleny nejen obrazy, ale také se takto stavěly chrámy, v nichž se pak uctívala božstva. O jantrách se zmiňují i staroindické texty védy. Dodnes je tradice janter velmi rozšířená a v Indii zdobí chrámy i obydlí lidí.

Kruhová rosetová okna v EvropěI v křesťanské evropské tradici můžeme nalézt mandaly - v podobě rozetových oken u gotických a později neogotických či klasicistních staveb. Roseta/rozeta vychází z francouzského pojmenování pro růži a růže je nádhernou ukázkou přírodní mandaly - tou se inspirovali architekti náboženských staveb a dali tak vzniknout nádherným mandalám. Tu na obrázku výše si můžete prohlédnout v chrámu Notre Dame v Paříži.

Indiánský lapač snů


I lapač snů bychom mohli považovat za formu mandaly - provázkový řád, který se schovává v malém kroužku, má podle indiánské tradice chránit před zlými sny, které zachytí peříčka a odvedou je do středu, kde v síťce všechno zlé, z chaous zrozené, v síťce zabloudí. Opět ten věčný boj řád versus chaos - a opět kruh, který to vše symbolizuje.

 


Komentáře

1 Myšák Myšák | E-mail | Web | 6. prosince 2015 v 14:36 | Reagovat

Když už jsme u mandal, co Pravěk a jeho asi už roční slib? ;-)

2 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 6. prosince 2015 v 16:49 | Reagovat

Mandaly mě zajímají už od té doby, co jsem si o nich poprvé přečetla na tomto blogu. Hledala jsem o nich pak na internetu víc. Pár jsem jich i nakreslila. A pak je nalepila na zeď.
V současné době mám však na zdi nad postelí jen jednu. A shodou okolností je to ta samá, co mám jako avatara u komentářů. Tak je asi nejlepší. Ne, že by byla ze všech nejkrásnější, ale mě tak nějak energeticky vyhovuje.

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. prosince 2015 v 20:54 | Reagovat

[1]: ahoj, fakt nevím, jak je to teď s Pravěkem, já z něj vypadla už před dvěma lety a Mamut už ten projekt předal kamarádovi z Prahy a vůbec na tom nedělá, takže nemám přehled

4 malé srdce malé srdce | Web | 8. prosince 2015 v 19:24 | Reagovat

Pokaždé mne neskutečně dojme, když ji mniši celé dlouhé dny tvoří, aby ji nakonec v jedné chvilce zničili. Úžasná demonstrace pomíjivosti tohoto světa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama