Využití mandaly - tvorba

10. prosince 2015 v 15:45 | Lúmenn |  Mandaly
V minulém povídání o mandalách jsme si řekli, co to vlastně mandala je. Dnes bych se ráda zaměřila na využití mandal v praxi. Pokud se chceme bavit o tom, k čemu všemu lze používat mandalu, měli bychom téma rozdělit na mandaly již hotové, těm se budeme věnovat příště a na samotný proces tvorby. Vytváření nebo vybarování mandal je v poslední době stále populárnější i u lidí, kterým jinak spiritualita moc neříká a to zejména z arteterapeutických důvodů. Arteterapie, neboli terapie uměním, je poměrně stará terapeutická metoda, v níž se využívá blahodárných účinků tvorby na duši člověka. Mozek je náhle zaměstnán něčím jiným, než každodenními starostmi a věnuje se tvůrčí činnosti, na niž se plně zaměřuje, tím se člověk obrací do přítomnosti a uklidňuje se. Tvorba mandal ale nemusí být jen nástrojem v rukou terapeuta, můžete si účinky kreslení vyzkoušet sami na sobě v teple domova;)


Proč mandala?

V arteterapii se pracuje s různými technikami, kresbou, malbou, ale taky s kolážemi, vystřihováním, šitím, keramikou, aranžováním... fantazii se meze nekladou. Co ale meze má jsou lidské ruce - ne každý je tak šikovný, aby dokázal skvěle malovat nebo modelovat, takže se z terapie rázem může stát mindrák, když začne netalentovaný výtvarník své výtvory porovnávat s ostatními. Píšu o tom taky tak trochu proto, že jsem podobným mindrákem sama trpěla. Už od základky mi bylo v hodinách výtvarky vštěpováno, že jsem mazal a patlal a že neumím kreslit. Časem jsem tento názor přijala za svůj a ze svých obrázků, které vypadaly jako malované malým dítětem bez ručiček, jsem měla pramalou radost. Takže jsem prostě úplně jakékoli rukodělné činnosti vzdala.
A pak přišla mandala:)
Zní to jak z nějaké pohádky, ale u mě to fakt tak bylo. Moje maminka někde před lety koupila mandalové omalovánky a já zjistila, že co mi příroda vzala na talentu kreslit, to mi dala v míchání barev a jejich kombinacích. A z patlalky se najednou stal člověk, který celou rodinu zásoboval vymalovanými mandalami a trávil celé hodiny s pastelkami či barvičkami.
U mandaly je totiž v zásadě docela jedno, jak moc jste zruční v kreslení, jak moc umíte zachytit svět kolem sebe - já třeba vůbec:) Ale mandala je abstraktní, založená víc na pocitech než na realitě a tak se u ní může vyřádit v podstatě každý člověk, od nadaného po úplně nešikovného, od malého dítěte po starce s třesoucíma se rukama. A pro ty nejméně šikovné je na trhu nepřeberné množství omalovánek s mandalami, kdy stačí předkreslené vzory obtáhnout.

Kreslení vlastních mandal

Mandala se kreslí od středového kruhu, resp. bodu po vnější okraj a tak stačí postupně navazovat jednu vrstvu na druhou, rozšiřovat, doplňovat a celé to jde tak nějak samo. Můžete se inspirovat na internetu, třeba na youtube je celá řada videí pod heslem "how to draw mandala" (jak nakreslit mandalu). Jedna ukázka za všechny z kanálu "the ART gEEK":To, co na konci vypadá jako složitý a spletitý obrázek, je vlastně jen od středu tvořená stavba založená na pár geometrických obrazcích a přírodních vzorech. S papírem a tužkou v ruce můžete sami vyzkoušet, jak moc jednoduché to ve skutečnosti je.

Vymalovávání předloh

Ještě snazší je si koupit jednu z nepřeberného množství omálovánkových knih, které jsou nyní na trhu. Sama jich mám doma spousty, některé najdete i na mém e-shopu nebo stačí prohledat knihkupectví:) Pokud nechcete hned kupovat celé omalovánky, na webu Centrum Mandala si můžete stáhnout vybrané vzory k mandalám zdarma nebo si je nechat zaslat e-mailem.


Takhle třeba vypadá jeden z mých rozpracovaných vzorů
na mandalu.


A tady jedna z mnoha mandal, které mám v ložnici
a které jsem vymalovávala podle knižních předloh.

Proč se věnovat kreslení mandal?

Tuto otázku jsem si nechala na konec, ačkoli je nejspíš nejzásadnější. Už jsem to koneckonců naťukla na začátku. Jakákoli forma tůrčího procesu člověka přesouvá myslí k tomuto tvoření a tedy do přítomnosti. Být myšlenkami v přítomnosti je podstata meditace, takže se dá zjednodušeně říci, že když se věnujeme kreslení mandal, meditujeme.
Když s tímto myšlením na přítomnost spojíme ještě i barevné a tvarové působení mandal, získáme nádherný léčivý zážitek. Zkušenější autoři mandalových předloh věnují velkou pozornost tomu, co dělají a každá mandala má i bez vybarvení silné vyzařování - právě díky tvaru. Obvykle založený na harmonii, jak už to u kruhu bývá, doplněný o další aspekty - dají se naléz mandaly inspirované anděly, mandaly přírodní, vzývající různé přírodní síly, ale také mandaly harmonizační, léčivé, uklidňující, posilňující. Když zapojíme intuici a doplníme tvar barvami, které cítíme, že se hodí, obvykle vznikne harmonický celek, který na nás působí už v procesu jeho tvorby. Ponořujeme se hlouběji do sebe, uklidňujeme se a jak se lidově říká "vypínáme". Prostě relaxujeme. A na konci očistného relaxačního procesu nám ještě v rukou zůstane krásný výtvor, který se dá také lecjak využít - ale o tom zase v dalším článku.


Tuhle (a další) mandaly si taky můžete koupit na e-shopu Angelum Lucis.
 


Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 15. prosince 2015 v 22:32 | Reagovat

Já jsem vždycky dělala mandaly jen kružítkem a pak je vybarvovala. I to je umění. Ale zkusím to i ručně.

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 18. prosince 2015 v 14:42 | Reagovat

[1]: to je úplně v pohodě, kružítko je super pomocník;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama