10 bodů pro lepší život (a proti stárnutí)

25. září 2016 v 11:11 | Lúmenn |  Duchovní léčení
Nedávno jsem v nějakém lifestylovém časopise objevila článek o stárnutí a o tom, čím je vlastně způsobeno. Vědci jej dle jedné teorie přikládají tzv. telomerám, což jsou součásti našich chromozomů, naší DNA. Pokaždé, když se buňka dělí, telomery se o ždibíček zmenší, až jsou nakonec tak malé, že se buňka není schopna znovu dělit a odumře. Máme tedy v sobě zakódované jakési buněčné hodiny, která pomalu ukrajují z našeho času tady na zemi.
Pod tímto článkem bylo sepsáno desatero proti stárnutí, tedy rady a tipy, které zabraňují telomerám scvrkávat se příliš rychle a tím oddálit okamžik úplného ukončení buněčného dělení, smrti. Když jsem si ten seznam četla, upoutalo mě, že všech deset bodů jako by právě vypadly z nějaké esoterické či duchovně vzdělávací knížky. Vždyť všechny ty věci dnes a denně lidem doporučují různí "guruové" a "koučové" a "vědmy". Na každé stránce o vědomém žití i u mě na Poslu světla se píše pořád dokolečka o tom, jak žít naplněný šťastný život a jak být zdravý - aby totéž nakonec říkali vědci, zabývající se výzkumem stárnutí, fenoménu, jenž děsí lidstvo od nepaměti. Chcete-li stárnout pomaleji a nebo prostě jen chcete mít co nejzdravější život, mohu toto desatero s klidem doporučit:)


1) Stravou proti zánětu
Vynechte potraviny, které mohou spustit zánětlivé procesy v těle, jako je bílá mouka či bílý cukr. Naopak jezte co nejvíce ovoce, zeleniny a stravu bohatou na bílkoviny, ale chudou na tuky.

2) Antioxidanty
Ty nás chrání před nemocemi, posilují iminutu a čistí tělo. Patří k nim zejména vitaminy C a E, zelený čaj nebo beta karoten.

3) Tělo z vody, voda do těla
Naše tělo ze 70% tvoří voda, která se neustále odpařuje a spotřebovává, takže je třeba ji doplňovat. Měli bychom vypít alespoň 2 litry čisté, neperlivé vody denně. A pozor na alkohol, sklenka vína či půllitr piva za den jsou maximum.

4) Stres - zabiják buněk
Někde jsem četla, že stresový hormon kortizol, má spoustu nepříjemných účinků na zdraví a čím méně nám ho v žilách koluje, tím lépe pro naše tělo. Každopádně každý na sobě můžeme pozorovat, že stres vyčerpává a unavuje, takže je fajn se mu úplně vyhnout nebo se ho zbavovat relaxací, odpočinkem a drobnými radostmi.

5) Příroda je mocná čarodějka
Nejen plíce, ale i duše potřebuje pravidelný pobyt v přírodě, který zklidňuje, léčí a - ano, omlazuje:)

6) Spánek, půl zdraví
Když spíme, náš mozek i tělo odpočívají a regenerují. A ve snech zase náš mozek zpracovává informace a po vydatném spánku pracuje rychleji a efektivněji. Podle vědců bychom měli spát alespoň 7-8 hodin denně.

7) Člověk tvor společenský
Když se zeptáte stoletého člověka, jak je možné, že se dožil tak vysokého věku, obvykle hned po radosti ze života (mrkněte na bod 9;)) zmíní svoji rodinu a přátele. A je to tak - čím lepší sociální kontakty máme, tím lépe a déle se nám žije. Láska sdílená je prostě nejsilnější a láska je kořením života:)

8) Pohybem ku zdraví
Na co bychom měli soustavu šesti stovek svalů, kdybychom je nepoužívali? Přiměřený nezatěžující pohyb, jako je chůze, jóga či plavání posilují tělo i mysl, aby obojí lépe vydrželo svěží.

9) Optimismus
Ověřeno na stoletých - chcete-li žít dlouho, žijte šťastně. Když se budete na svět dívat z té lepší stránky a užívat si každého okamžiku, smíchu a radosti, roky jako by plynuly pomaleji:)

10) Láska a doteky
Oxytocinu se říká hormon štěstí, protože se vyplavuje v příjemných chvílích a uvolňuje nejen mysl, ale také svaly a zabraňuje třeba svalovým křečím nebo zmírňuje bolest. A kdy se vyplavuje? Třeba při milování nebo mazlení a to nejenom s partnerem, ale se vším živým, takže honem se přitulit k psovi či kočce:)
Pohyb na čestvém vzduchu, zdravé jídlo, voda, spánek, pozitivní přístup a láska, láska, láska. Že by i vědci konečně začali chápat, že život je vlastně strašlivě jednoduchý?:)

 


Komentáře

1 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. září 2016 v 12:34 | Reagovat

A proto tolik miluji kočky! :-)

2 Lianna Aune Ellusive Lianna Aune Ellusive | Web | 25. září 2016 v 18:10 | Reagovat

Taky si všímám, že se to tak nějak dostává do "normálních" časopisů.

3 Pája Pája | Web | 26. září 2016 v 16:50 | Reagovat

Pravda pravdoucí, je to lepší zastavení stárnutí než kosmetické zásahy

4 msavodi msavodi | 26. září 2016 v 22:32 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama