Stromová katedrála pomalu roste v Itálii

4. října 2016 v 14:00 | Lúmenn |  Magie stromů
Fascinující nápad zrealizoval umělec Giuliano Mauri a stvořil nádhernou poctu Matce Přírodě. Nedaleko města Bergamo na severu Itálie pomalu roste k nebesům katedrála stvořená jen z živých stromů. Autor se nechal inspirovat ve stavbách dávných chrámů, ať už katedrál nebo starověkých monumentů, které trvalo postavit desítky let. S jediným rozdílem - tentokrát se člověk nebude lopotit v potu tváře, ale příroda to pomalu, pomaloučku udělá sama. Na člověka zbývá jen stát opodál a žasnout.


Stromová katedrála (Cattedrale Vegetale nebo anglicky Tree cathedral) se skládá z pěti chrámových lodí a 42 sloupů, které tvoří spletené proutí z ořechu a lísky na celkem 1800 stožárech z jedle. Uvnitř každého z těchto sloupů je pak zasazen buk, který dorůstá výšky až k 50 metrům a dožívá se věku kolem 300 let. Jak postupně buky porostou, sloupy se rozpadnou a jejich kmeny pak spolu se zazelenajícím se proutím utvoří chrámové lodě a střechu katedrály.

Takhle to vypadalo na začátku - jen kostry sloupů a spící dřevo

Pak se ale listy zazelenaly a začal se dít zázrak...

...a ten zázrak růstu, zázrak života, bude desítky let pomalu růst, na jaře se zelenat a pučet a na podzim žloutnout a opadávat a přitom se měnit ve stavbu, která snad poprvé v historii skutečně spojí lidskou vynalézavnost a krásu a sílu přírody.

A kdo ví, nakonec třeba bude vypadat nějak takhle:)

První stromová katedrála vznikla pod rukama tohoto umělce jž v roce 2002 na mýtině v Malga Costa, což je přírodní park v Itálii. Tu tvoří celkem tři lodě podpírané 80 sloupy. Katedrála u Bergama byla založena v roce 2010 ku příležitosti Roku biodiverzity, vyhlášeném OSN. Sám autor Giuliano Mauri se bohužel ze vzrostlé krásy svého díla, jehož komplikovanou strukturu vymýšlel řadu let, nikdy nepotěší - zemřel již v roce 2009.
Přesto měl prý ve svém odkaze jasno - přál si, aby stromové chrámy byly co nejblíže přírodě samotné, v lesích, kopcích, horách. A proto i třetí a největší katedrála poblíž města Lodi, která byla založena letos v létě, stojí dál od města, aby příroda nebyla dočtena znečištěním města a jednalo se o skutečný chrám Přírody. Což se svými neuvěřitelnými 108 sloupy tvořenými tentokrát z dubů, dozajista bude. Krásu těchto stromových chrámů budou moci ale naplno ocenit až naši potomci. O to větší sílu pro mě tohle nádherné dílo má a jako stařenka se na jeho vzrostlé sloupy ráda pojedu podívat:)


 


Komentáře

1 Lianna Aune Ellusive Lianna Aune Ellusive | Web | 5. října 2016 v 15:32 | Reagovat

To vypadá dost dobře :)

2 Sylva Sylva | Web | 5. října 2016 v 18:02 | Reagovat

Dechberoucí, to je krásné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama