Co nás učí vlci?

3. února 2017 v 19:31 | Lúmenn |  Úvahy a zamyšlení
Po vlnách internetu ke mě doplul velice zajímavý článek, který zcela mění náhled na ustálenou představu o fungování vlčích smeček, zejména o roli tzv. alfa samce, což je termín, který rádi přejímají i lidé a představují si pod ním agresivního, dominantního muže. Že to u vlků (a tím pádem i u lidí) ale může být úplně jinak dokazují dvacetiletá pozorování vlčích smeček. Původní článek vyšel na webu Reader's Digest, český překlad pak pochází z webu Mužský kruh, který mimochodem doporučuji k dalšímu studiu:)


(zdroj následujícího textu)

Vlci z Yellowstone nabízí překvapivé lekce o tom, jak být mužem

Když pozorujete vlky, nelze uniknout závěru, že z hlediska chování neexistují jiné dva druhy, které by si byly blíže než vlci a lidé. Vzhledem k tomu, že žijeme v rodinách, můžeme snadno rozpoznat sociální struktury a boje o postavení ve vlčích smečkách. Není divu, že původní obyvatelé Ameriky ve vlcích viděli příbuzného ducha. A není ani divu, že člověčí samci často čelí tlaku, aby se "vzmužili" a stali se z nich "alfa samci", jak se dominantním vlkům říkává. Pojem alfa samec evokuje představu muže, který každou chvíli demonstruje, že je doma pánem a mimo domov umí vrčet a být agresivní.
Tato ustálená představa o alfa samcích pochází z nepochopení reality.

Když jsem v Národním parku Yellowstone pozoroval volně žijící smečky vlků, viděl jsem, že způsob vedení hlavního samce nespočívá ve vynucování, dominaci, ani v agresi vůči ostatním členům jeho skupiny.

Zkušený výzkumník vlků Rick McIntyre mi při pozorování vlků řekl:"Hlavní charakteristikou vlčích alfa samců je tichá sebedůvěra, tiché sebe-ujištění. Víš, co musíš udělat. Víš, co je pro tvou smečku nejlepší. Vedeš příkladem. Cítíš se v tom velmi dobře. Svým chováním ostatní uklidňuješ."
Poentou je, že alfa samci nejsou agresivní. Nepotřebují to. "Zamysli se nad emočně jistým mužem nebo skvělým šampiónem. Co potřeboval dokázat, to už dokázal," řekl mi. Je v tom kus evoluční logiky.


"Představ si dvě vlčí smečky, anebo dva lidské kmeny," povídal McIntyre. "Který z nich má vyšší pravděpodobnost přežití a rozmnožování: ten, jehož členové spolu více spolupracují, více spolu sdílí, jsou méně násilní k ostatním členům, anebo ta skupina, jejíž členové se navzájem napadají a konkurují si?"
Takže alfa samec může být hlavním hráčem při úspěšném lovu, ale po skolení kořisti klidně poodstoupí a prospí se, zatímco jeho smečka se nasytí.

McIntyre strávil 20 let pozorováním a studiem vlků pro Správu národního parku v Yellowstonu. Vstává časně, používá radiovou telemetrii k určení místa výskytu smečky díky jednomu z jejích členů, který má obojek s vysílačkou, a poté se s dalekohledem vydává vlky pozorovat. Jejich aktivity pečlivě zapisuje. Za celou tu dobu viděl alfa samce chovat se vůči jiným členům smečky agresivně jen velmi vzácně. Jsou jeho rodina - jeho družka, mláďata (jak biologická, tak adoptovaná) a možná sourozenci.

To neznamená, že by alfa samci nebyli drsní, když to potřebují. Jeden slavný yellowstonský vlk, který získal své jméno podle čísla jeho rádiového obojku - 21 - byl lidmi, kteří příběh jeho života pozorovali zblízka, považován za "super vlka". Při obraně své rodiny byl nelítostný a nikdy v zápase s konkurenční smečkou neprohrál. A přitom v rámci jeho vlastní smečky byla jeho nejoblíbenější aktivita zápasit s mláďaty.
"A co si opravdu užíval bylo předstírání, že prohrál. To ho prostě náramně bavilo," zavzpomínal McIntyre.
Jeden rok bylo jedno mládě trochu neduživé. Zdálo se, že ostatní mláďata se ho obávala a nechtěla si s ním hrát. Jednou, kdy Jednadvacítka přinesl mladým potravu, zůstal stát a po něčem se poohlížel. Brzy začal vrtět ocasem. To hledal to neduživé mládě. Zašel k němu a chvíli si hrál jen s ním. Ze všech příběhů o "super vlkovi" má McIntyre nejraději právě tuhle. Před silou cítíme respekt, ale na co vzpomínáme nejraději je laskavost.


Biologové dříve považovali alfa samce za nezpochybnitelně nadřazené. Nyní však u vlčích smeček rozeznávají paralelní hierarchie - jednu pro samce a druhou pro samice. Biolog Doug Smith, který vede projekt pro obnovení populace vlků obecných v Yellowstonu, řekl, že samice "dělají většinu rozhodnutí" ve smečce, včetně toho, kam se půjde, kdy se bude odpočívat a kdy lovit. Také dodal, že osobnost vládnoucí samice dokáže určit charakter celé smečky.
McIntyre totéž říká jinými slovy:"Ve skutečnosti celou tu šou řídí alfa samice."

Je očividné, že naše zajetá představa alfa samce by si zasloužila opravit. Muži se mohou od vlků naučit pár užitečných lekcí: méně vrčet, více klidné sebedůvěry, vést příkladem, věrnou oddanost péči a obraně rodiny, respektu vůči ženám a sdílení odpovědnosti. A to vše by mělo být obsaženo v pojmu "vzmužit se".

Carl Safina je zakladatel Safina Center ve Stony Brook Univerzity a autorem knihy Beyond Words: What Animals Think and Feel (Za hranicí slov: Co si zvířata myslí a cítí)

 


Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 5. února 2017 v 13:52 | Reagovat

To je velmi poučné. Takhle jsem o vlcích nikdy nepřemýšlela.

2 lunda lunda | 5. února 2017 v 16:10 | Reagovat

Ano, muži, nebo vlci, kteří už dosáhli nějakého úspěchu si nepotřebují už nic dokazovat.  A takoví vlci dělají to, co je potřeba pro blaho smečky. U lidí pro blaho společnosti a rodiny v základu celé komunity.

3 lunda lunda | 5. února 2017 v 16:14 | Reagovat

Vlčice s tou smečkou hýbou. Ženy hýbou komunitou emočně. Když se ve smečce najde dobrá alfa samice a alfa samec, kde to neskřípe, tak smečka má velkou šanci na dobrý základ.

4 Položka "Jméno" nesmí být prázdná. Položka "Jméno" nesmí být prázdná. | 5. února 2017 v 21:24 | Reagovat

Pole "Text" nesmí být prázdné.

5 LOL LOL | 5. února 2017 v 21:25 | Reagovat

Lunda a Raja smrdí XD

6 LEL LEL | 5. února 2017 v 21:26 | Reagovat

[5]: hahahaha

7 Jsem frajer Jsem frajer | 5. února 2017 v 21:26 | Reagovat

Vlci jsou židle

8 lunda lunda | 5. února 2017 v 23:01 | Reagovat

Co je to XD? A kdy se lidi odnaučí říkat profláknutý výraz, že někdo smrdí.
LOL, pokud se budeš stravovat zdravě jako já a dodržovat další hygienu,      ( netvrdím, že to neděláš ), všimneš si, že každý opravdu nesmrdí. Tedy pokud definuješ slovo smrdí, jak je asi obvykle zvykem.

Možná že nesmrdíš, ale neříkej, že někdo smrdí, je to profláklé tvrzení, jako když někdo řekne, že někde v parku na zemi bylo smítko.

Takové hrátky se říkají účelově protože se nedají v ten moment ani potvrdit ani vyvrátit a protože jsou nesmyslné. Hloupý na to možná skočí. Většina obyvatel planety zas tak hloupých doufám není.

9 lunda lunda | 5. února 2017 v 23:11 | Reagovat

Už chápu xD je zubící se smajlík.
Chraňte si zdraví před alkoholem,buďte pořád střízliví jako já.Jen preventivní rada.

10 Lif Lif | 6. února 2017 v 22:12 | Reagovat

Nechť se velký vlk opět vrátí do lesů a svobodně je obývá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama