"31 Days Yoga Revolution" - první týden

4. března 2017 v 15:00 | Lúmenn |  Cvičení, jóga a spol.
Jak jsem psala včera (v tomto článku), pustila jsem se do jednatřicetidenní jógové "výzvy" a protože jsem z ní nadšená a moc si pravidelné cvičení jógy užívám, rozhodla jsem se o své pocity podělit i s vámi. Začít s programem Yoga Revolution můžete na youtube jogínky Adridene nebo na jejím webu. Já cvičím už týden, což (jak píšu v minulém článku) je můj osobní rekord (ano, ano, stydím se). Z tohoto pro mě vpravdě revolučního týdne si píšu pravidelné zápisky a tak se můžete spolu se mnou mrknout, jak to vypadá, když se nepohyblivá líná lama s chronicky bolavými zády (to jako já:)) pustí do každodenního cvičení jógy:) Fotky vzáceného úkazu, cvičící Lúmennky, zahrnuty:))Lúmennčí "31 Days Yoga Revolution"

21.2. - Den 0 - rozhodnutí
Vnitřně jsem byla naladěná na to, že bych se ráda pustila do nějakého pravidelného cvičení a Vesmír mě vyslyšel a poslal mi ho do cesty skrze mého kamaráda. Ten sdílel na facebooku odkaz na "31 Days Yoga Revolution" a to mi výborně padlo do noty. Bohužel jsem jeho odkaz na jógová videa objevila až pozdě večer kolem 23.hodiny a tak jsem se rozhodla začít od následujícího dne. Ale abych dostála svému závazku pustit se do cvičení, dala jsem si alespoň krátkou sekvenci "Bed Time Yoga", jógy před spaním.

22.2. - Den 1 - Je to takové, jako si to uděláte
Názvy dnů nevymýšlím já, ale autorka celého seriálu Adriene. Na první den cvičení jsem se už velice těšila, plná elánu a namotivovaná začít. Sice jsem si asi nevybrala nejvhodnější část měsíce, protože jsem se pustila do cvičení v premenstruační fázi, ale zase jsem si řekla, že když dokážu začít v tomto období, vydržet až do konce bude snazší. První cvičení bylo snadné, pro začátečníky jako jsem já a ani mne příliš neunavilo, naopak, vyplavené endorfiny mě namotivovaly a už se těším na další den:)

23.2. - Den 2 - Jeden den v čase
Dnešní cvičení bylo o pohybu se záměrem, o plném vědomí. Což je přesně něco, co právě nyní potřebuji - plně se soustředit jen na jednu věc, v tomto případě na dech a pohyb těla a vyhnat z hlavy tu hučící změť myšlenek. U dnešní praxe se mi to povedlo. Druhý den byl úžasný a jak se říká - třetí den bývá kritický, tak uvidíme, zda motivace a neuvěřitelné uvolnění po dnešní praxi vydrží do zítra.

24.2. - Den 3 - Úcta k Vesmíru
Dnešní praxe byla o úctě - a nejen k Vesmíru, ale i k nám samotným. Poprvé jsem se trošku i zapotila, ale opět ta půlhodinka uběhla neuvěřitelně rychle a cítila jsem se po ní příjemně vláčná a těším se na další den.

25.2. - Tento den jsme již ráno jeli na oslavu narozenin mojí maminky a za celý hektický den mezi přáteli a rodinou nebylo kdy věnovat se půl hodinky jen sama sobě a józe. S tímto vynecháním jsem ale dopředu počítala a nevyhodilo mě to z rytmu.

Pozice Bojovníka - v mém případě bojovníka s leností a únavou:)
26.2. - Den 4 - Pránické tělo v pozoru
Po vynechaném dni už jsem se na svoji jógovou půlhodinku vyloženě těšila. Je to neuvěřitelné, ale čtvrtý den pravidelně cvičím, to se mi ještě nikdy nepodařilo ani se sebelepším předsevzetím. Pránické cvičení mi zrovna přišlo vhod, praxe byla méně náročná a zaměřená dovnitř, což je přesně něco, co jsem potřebovala po dni stráveném obklopená lidmi.

27.2. - Den 5 - Síla rytmu
Pátý den a já se stále do cvičení nemusím nutit, naopak, těším se na něj stejně, jako na mou rituální odpolední chvilku na kávu a knihu nebo svůj pravidelný šálek bylinkového čaje před spaním. Dnešní praxe byla trošku jiná, než předchozí, měli jsme více volnosti na cítění rytmu vlastního těla, což pro mě po čtyřech přesně vedených půlhodinkách byl trošku nezvyk, ale i tak se mi velmi líbila. Dnes už na sobě účinky pravidelné jógy cítím, pobolívají mě svaly, o nichž jsem ani nevěděla, že je mám a včerejší pránická cvičení dala pěkně zabrat mým břišákům.

28.2. - Den 6 - Přátelství s tělem
Poprvé se mi za tu dobu, co cvičím, do pohybu moc nechtělo, protože už na sobě začínám pociťovat únavu, přece jen jsem se sebou velmi dlouho vůbec nic nedělala. A šestý den byl skutečně náročný, zaměřený zejména na břišní svaly, jejichž používání je velmi důležité i pro správné držení těla. Ale i tak půlhodinka uběhla velmi rychle, jen se trošku obávám následků, které zatím nejtvrdší cvičení nechalo na mých břišních svalech:)

1.3. - Den 7 - Kouzlo rovnováhy
Tak, jak se mi včera moc hýbat nechtělo, dnes jsem se na to už zase úplně třásla. Koneckonců dnešní cvičení znamenalo, že už týden pravidelně trávím půl hodinku denně s jógou! Dnes jsem dokonce přesvědčila svého přítele, aby si zkusil zajódovat se mnou a oběma se nám praxe zaměřená zejména na rovnovážné pozice líbila. Náročnost opět stoupla, většina cvičení se odehrávala ve stoje a člověk by nevěřil, jak je prachobyčejné stání unavující:) Ale na konci jsem ze sebe měla opět dobrý pocit a důvod k oslavě - týden mám za sebou a ani to nebolelo:))


Nejsem zrovna moc fotogenická a už vůbec ne, když cvičím:D
A v pozadí mi ještě svými pozicemi pomáhá můj pes,
jeho ocásek je to podivné, co mi jakoby trčí z kolena:)

Uf. A je to tady. Můžu o sobě poprvé(!) za celý život říct, že již týden pravidelně každý den cvičím. A to je něco, čemu bych ještě před týdnem nevěřila, že dokážu. Když jsem se do Yoga Revolution programu pouštěla, byla jsem smířená s tím, že to asi zase dopadne tak, jako vždycky a po dvou dnech, kdy mi zápal vydrží, upadne zase můj záměr cvičit do zapomnění. Ale on neupadl, naopak, cítím se plná energie a nadšená do dalšího pohybu, jehož efekt už se začíná pozitivně projevovat. Tak uvidíme, co napíšu za týden:) A kdo jde do jógové revoluce se mnou?:)
 


Komentáře

1 Také nadšenkyně Také nadšenkyně | 4. března 2017 v 23:46 | Reagovat

Jóga Ti moc a moc sluší Lúmenn :-)

Moje challenge začala před devíti lety a neměnila bych za nic na světě.

2 Ely Ely | Web | 5. března 2017 v 18:00 | Reagovat

Je super, že Tě to tak baví. Držím pěsti, aby to tak zůstalo celých 31 dní a ještě i potom. Já jsem se pro jógu nadchla asi před měsícem, ale cvičila jsem tak tři dny a potom už nějak nebyla schopná najít si čas. Ale plánuji se do toho zase dát. A tady ta výzva vypadá fakt dobře. Že bych hned zítra začala?^^

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 5. března 2017 v 21:44 | Reagovat

[1]: díky:) Taky bych byla ráda, kdyby to vydrželo 9 let:))

[2]: u mě byly tři dny taky vždycky hranice, tak zkus Adriene a její výzvu, třeba tě taky nakopne:)

4 l. l. | 6. března 2017 v 10:43 | Reagovat

Jé :D
prekvapilo ma to - lebo tiež práve cvičím Revolution, ale už mám 30 deň :)
A dostatok motivácie, aby som už cvičila každý deň, ja keď Revolution skončí...
Inak veľa šťastia a výdrže ;)

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. března 2017 v 11:52 | Reagovat

[4]: super, tak to jsem ráda, že v tom nejsem sama!:)) Já si právě říkám, že po těch 30 dnech to prostě vezmu celé od začátku, protože jsem vážně co se týče pohybu dost tragická a jeden měsíc jógy mi fakt stačit nebude:)

6 Lukas Lukas | Web | 6. března 2017 v 18:57 | Reagovat

tak hlavně vydržet ať je nejen spokojenost fyzická, ale i duchovní

7 mirek mirek | 10. března 2017 v 22:27 | Reagovat

Patandžali jogu-sjednocení, rozdělil do osmi úrovní:
1 JAMA – pravidla jednání a sebeovládání
2 NIJAMA – řád, sebekázeň
3  ÁSANA – jógové pozice
4 PRÁNAJAMA – dechová cvičení
5 PRATJÁHARA – vědomí a kázeň smyslů, bdění
6 DHÁRANA – relaxace, koncentrace, meditace, kontemplace, samadhi
7 DHJÁNA – jógová meditace klidu mysli-přítomnost
8 SAMADHI – osobní čistý duch atman se sjednocuje s kolektivním duchem brahman
popisuje následující čtyři stavy lidského vědomí:
* Džágruti: stav vědomí během bdění
* Swapna: stav vědomí během spánku se sny
* Sushupti: stav vědomí během hlubokého spánku, v němž mysl, ego a superego jsou zcela v klidu
* Turya: stav bezmyšlenkového vědomí (klid mysli-přítomnost), přesahující mysl -  SAMADHI
asany působí na sílu prány(pingala)
dhárana působí na  sílu many(ida)
dhjánapůsobí na sílu kundalini(šušumna)
samadhi působí na čisté vědomí(sahasrara čakra)
cvičením působíme pouze na naše jang, a kvůli rovnováze bychom také měli působit  i na jing, jinak by to bylo jednostranné a mimo osu poznání univerzality, která je cílem jogy

8 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. března 2017 v 0:28 | Reagovat

[7]: myslím, že Adriene ve svých videích dbá i na jinou stránku, než samotné fyzické cvičení, však si některé zkus pustit;) Hodně pracuje s dechem, vnímáním přítomného okamžiku, uvědomění si sebe sama, záměrem atd. takže doufám, že můj jin je spokojen:)

9 mirek mirek | 11. března 2017 v 11:56 | Reagovat

[8]: adriene to má jaksi pomotané. joga není revolution ale evolution, v tom to asi bude. hurá akce typu power, gravi, revo, gym, new, fit, nidra, pilates, pro začátečníky, pokročilé, staré mladé, zdravé nemocné, raní joga, večerní joga, joga s bárou, joga se zuzanou,s  joga ke snídani, obědu i večeři, v posteli i na pláži, v šalině i na kole, v práci, s cestovkou, po porodu, infarktu nebo taky pro jistotu integrální, hormonální, detox, sex, hubnutí, harmony, cosmic, joga prstů, ksichtu, taoistická joga, Jóga Ježíše Krista, joga atlanťanů, pro ateisty i budhisty, polyteisty, a konečně i s Lúmenn

10 Lúmenn Lúmenn | Web | 11. března 2017 v 12:37 | Reagovat

[9]: no, pomotané to máš tak akorát ty:) Tou revolucí má na mysli, že se zvedneš z gauče a najdeš si nový návyk, což je pravidelné cvičení jógy. Zbytek už je ta evoluce. A je přece fuk, jestli k józe přidáš nějaký cool přívlastek, abys k ní nalákal co nejvíc lidí, protože ta jóga je jaksi furt ta stejná, ať ji nazýváš jakkoli, ty pozice a postupy jsou stejné tisíce let a o ty přece jde především. Zase zbytečně slovíčkaříš a uniká ti pointa;)

11 mirek mirek | 11. března 2017 v 13:23 | Reagovat

já si myslím, že o ty pozice vůbec nejde. pozice totiž stimuluje sval, orgán a nervy. a jelikož tyto věci jsou napojeny na sympatický nervový systém, nemohou ovlivnit parasympatikus, nebot ten nelze ovládat vůlí-egem. je autonomní. proto ta evoluce. a evoluce působí přes parasympatik zevnitř ven. parasympatik je příčina a sympatik je následek. nemá smysl řešit následek, ale příčinu. cvičením do parasympatiku-řídícího systému nemůžeš zasahovat. řešení vnějšku musí přijít zevnitř. je to evoluční záležitost a probuzení parasympatiku-skutečného poznání se děje  jinak. spojovat a podmiňovat cvičení  asan s nějakou pointou je právě ta iluze  revoluce podvedených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama