Hormonální antikoncepce? Ne, děkuji, raději zdraví

7. března 2017 v 18:48 | Lúmenn |  Zdravá výživa
Dnes jsem v rádiu poslouchala zajímavý pořad o hormonální antikoncepci a jejím vlivu na zdraví, psychiku a život žen obecně. Jeho název nezní zrovna pozitivně - Úzkosti, deprese, mrtvice a neinformovaní kluci - a popisuje příběhy žen, které po braní antikoncepce skončili v nemocnici s mrtvicí ve velmi mladém věku. Rozhodně ho doporučuji k poslechu, je to jen desetiminutová reportáž a je v ní mnoho zajímavých informací, minimálně pro ty z vás, kteří jste se o škodlivých účincích antikoncepce dosud nedozvěděli.
V reportáži vystupuje i partner jedné z těchto mladých žen, který odkazuje na svoje webové stránky pillskills.org, kde si můžete přečíst autentické zkušenosti žen s hormonální antikoncepcí (dále HA) a přidat i ty svoje, ať už vlastní nebo třeba kamarádčiny či v případě pánů partnerčiny. A z toho čtení místy běhá mráz po zádech.


Přidala jsem na web i svoji zkušenost, protože ačkoli jsem naštěstí nezažila žádné vážné zdravotní komplikace, i já si před lety na vlastní kůži zjistila, že HA není tak úžasná, jak tvrdí gynekologové. Inu, co by taky netvrdili, když je de facto živí, že:/ Ale teď už k mojí vlastní zkušenosti s HA:

Před lety jsem patřila (i díky masáži od lékařů) k velkým zastáncům hormonální antikoncepce, kterou jsem brala od svých 16 let. Přinesla mi svobodu v sexuálním životě s partnerem, zmírnila do té doby nesnesitelné menstruační bolesti a silné krvácení a jako mladá holka, která každý druhý víkend jede někam do lesa pod stan, jsem byla ráda, že můžu menstruovat jednou za čtvrt roku.
Prozřela jsem v zásadě náhodou. Po šesti letech nepřetržitého braní HA, ve 22 letech, jsem si zapomněla u doktora vyzvednout nové balení, nestihla se včas objednat a musela jsem tak na měsíc vynechat. Nové plato HA se začíná brát vždy v první den menstruace, takže jsem na ni čekala, abych se k užívání mohla vrátit. Jenomže menstruace za měsíc nepřišla. Ani za dva měsíce, ani za tři. Bylo mi jasné, že tělo se musí asi srovnat po těch hormonech, ale 3 měsíce se mi už zdály jako dost dlouho.
Navštívila jsem tedy lékaře, který mi řekl, že je to tím, že jsem hubená (vážila jsem a dodnes vážím asi 49kg) a že mi může píchnout nějakou injekci (samozřejmě hormonální) na vyvolání menzes. To mi bylo divné, protože jsem byla hodně hubená celý svůj život, mám prostě takový typ postavy a metabolismu, a v pubertně jsem menstruaci normálně měla a i při braní HA jsem pravidelně krvácela. Na můj dotaz, zda to nemůže být způsobeno tou antikoncepcí, se mi skoro vysmál, že to je nesmysl a ať hodně jím, ať přiberu a kdyby menstruace nepřišla do tří měsíců, mám se objednat na to vyvolání.
Po této návštěvě jsem se začala pídit po informacích, protože mi to bylo divné a doktorova slova ve mě nevzbuzovala důvěru. A dostaly se ke mě děsivé příběhy žen, které se po HA staly neplodnými, zjistila jsem, že jako kuřačka si s HA koleduju o trombózu mnohem více, než nekuřačky, ale nikdo mi to nikdy neřekl a hlavně a především, že měním těmi prášky nejen svoje tělo ale i svoji psychiku. A že vynechání menstruace na celé měsíce je po vysazení HA naprosto běžné a zažily to spousty žen - takže mi můj lékař lhal. Tehdy jsem u něj byla naposled.
Menstruace se mi vrátila až po 8 měsících (a s přibráním to nijak nesouviselo, vážím pořád stejných 49kg), cyklus jsem měla velice nepravidelný a trvalo asi 2 roky, než se ustálil. Všimla jsem si i jiných změn na sobě, hlavně po psychické stránce. Při braní HA jsem měla často v noci strach, spala jsem při rožnuté lampičce, bála se doma sama. Tohle po vysazení zcela zmizelo. A od kamarádky, která HA také vysadila, jsem zjistila, že se jí stalo to samé. Takže za mě už HA ani za nic na světě.

Já momentálně žiju v sociální bublině, v níž nebere antikoncepci pokud vím žádná z mých kamarádek. A můj partner poté, co jsem mu vysvětlila negativní účinky HA, okamžitě uznal, že mě nebude nutit brát takové svinstvo. Takže neznám ten sociální tlak, s kterým se potýkají některé dívky a ženy, protože v mojí realitě je normální HA nebrat a ne naopak. Ale je mi jasné, že může být silný, protože HA skýtá tolik výhod, že je těžké se jí jen tak zbavit a ještě k tomu poslouchat, že jsem divná, to asi nedokáže každý. Přesto pokud hormonální antikoncepci berete, velmi doporučuji se o tuto problematiku začít zajímat a zvážit, zda její přínosy skutečně převažují nad riziky. Prvním krokem z lákavé, ale jedovaté cesty, může být třeba tento článek:)

 


Komentáře

1 Andrea V. Andrea V. | Web | 7. března 2017 v 20:02 | Reagovat

Je otázkou, jestli je výhodnější brát HA, nebo zůstat "čistá" a brát vždycky týden v měsíci x silných prášků proti bolesti,které jsou po chemické stránce srovnatelné, protože jinak menzes nezvládneš. Medicíně vládnou chlapi, a tak jiná možnost jak se "skamarádit" s vlastním tělem jaksi není ...

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 7. března 2017 v 21:38 | Reagovat

[1]: já se začala před asi rokem věnovat "spřátelení" se svým tělem, protože menstruační bolesti pro mě vždycky byly strašné peklo a chtěla jsem zkusit, jestli je možné, aby to vůbec bylo jinak. A ono to fakt možné je. Doporučuj knížku Cyklická žena od Mirandy Grey, ta mi hodně otevřela oči a ulevila mi i od těch šílených bolestí. A ještě k tvému komentáři - řekla bych, že prášky od bolesti jsou sice svinstvo, je to zátěž pro organismus a hlavně pro játra, ale není to kompletní změna osobnosti ani neúměrná zátěž pro životní prostředí a se zdravotními následky léků od bolesti se dá zdravou životosprávou vypořádat snáz, než s následky HA, které mohou být nevratné a na celý život.

3 Dragita Dragita | Web | 8. března 2017 v 10:03 | Reagovat

Na knihu Cyklická žena se podívám.
HA neberu už čtvrtým rokem a tělo se mi ještě úplně nevzpamatovalo (ale drobné pokroky tam jsou - třeba menší bolestivost. Bohužel já brala HA na doporučení doktorky proti cystám na vaječnících - které se po vysazení zase objevily. Prý smůla, je to vrozené a na děti se budu muset hodně snažit. (ale už i tady mám pokroky, protože se snažím najít vhodné bylinky a přístup k sobě samé)
Můžu potvrdit, že po vysazení mám menší strach - třeba ze tmy, samoty. Což je divné. Jen mi po vysazení hodně prořídly vlasy a už roky mě trápí akné (které při HA neexistovalo.) Vždy mi něco pomůže jen na chvíli (krémy, byliny)
Mám za to, že antikoncepce nějak uspala mé tělo ve vývoji, protože jsem ji dostala už v 16 a v té době byla pro mě vysvobozením.

4 Lilien Lilien | Web | 8. března 2017 v 11:23 | Reagovat

Před nedávnem jsem taky psala o své zkušenosti s HA. U mě sice při vysazení nezmizela MS, ale přišly jiné suprové věci
https://liliensquirks.wordpress.com/2017/01/21/hormonalni-antikoncepce/

Nejvíc jsem asi žasla nad tím, jak slepě jsem do toho šla. A hlavně že mě za celé ty roky vůbec nenapadlo si o tom něco zjistit. Až potom to přišlo všechno najednou s Cyklickou ženou a Ženy ženám atd.

5 Sandras Sandras | 8. března 2017 v 14:46 | Reagovat

Ahoj. Přemýšlím o vysazení antikoncepce beru ji asi 3 roky od 21 s jednou přestávkou na 3 měsíce. Teď je mi 23 a chtěla bych s tím přestat a hledám alternativní antikoncepční metody, které bychom s přítelem mohli používat, kondomy bohužel nepřipadají v úvahu. Nemáš nějaké tipy co je ještě spolehlivá a pohodlná metoda? Právě pohodlnost používání se mi na HA líbila nejvíc.

6 Ely Ely | Web | 8. března 2017 v 15:15 | Reagovat

Tenhle tvůj článek nemůže být náhoda. Poslední měsíc řeším právě tohle téma. Jestli HA vysadit nebo si dál oblbovat tělo. A poslední týden "náhodou" narážím právě na samé články o tom, jak je HA špatná a vůbec. A jelikož na náhody nevěřím, tak myslím, že dilema mám vyřešené. Tedy z části. Pořád totiž hledám nějakou náhradu a zatím mě nic nepřesvědčilo. Proto taky s tím vysazením pořád otálím.

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 8. března 2017 v 16:13 | Reagovat

[3]: my o tom strachu ze samoty přemýšlely právě s tou kamarádkou a došly jsme k tomu, že HA přece funguje tak, že přesvědčí tvoje tělo hladinou hormonů, že už jsi těhotná a proto se netvoří nová vajíčka. A těhotná žena patrně bude více opatrná, mít větší strach, protože to je evolučně výhodné - když se bojí, bude se chovat opatrněji a nestane se jí ani dítě žádná újma. je to samozřejmě jen hypotéza, ale dává to smysl.

[5]: tohle jsme s partnerem taky řešili, nějaký čas jsme používali kondomy, ale pak jsme si řekli, že jsme už dost staří na to, mít dítě, kdyby se stalo a já přišla do jiného stavu, takže používáme jen přerušovanou soulož, nic víc. A zatím "úspěšně" už dva roky:) Většina kamarádek to má podobně a pak ještě vím o párech, kteří používají spermicidní gel.

8 littleone littleone | 8. března 2017 v 21:00 | Reagovat

Tak hlavně k HA existuje příbalový leták, kde se o riziku trombózy píše docela podrobně. Nepochopím lidi, co začnou zobat léky a tenhle papír si nepřečtou, kor u HA!
Ale ano, chápu tě v tom, že ideálně by ti měl lékař všechna pozitiva ale i rizika vysvětlit už před napsáním receptu, aby ses vůbec mohla informovaně rozhodnout. Ideálně ještě udělat jaterní testy, aby se něco nepodcenilo.
HA neberu a nikdy brát nebudu, stačilo mi mých hloupých 5 let. Partner je naštěstí rozumný a do ničeho mne netlačí, používám pesar se spermicidním gelem. Doufám, že až bude antiknocepce u dcer téma číslo jedna, dovedu jim vysvětlit, že s HA si zadělávají na problémy do budoucna a je mnoho jiných způsobů jak se efektivně chránit.

9 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. března 2017 v 14:33 | Reagovat

[8]: to máš pravdu, trombóza tam popsaná je, jako extrémně vzácná a v zásadě nemožná, takže když je ti 16,17, tak to nijak neřešíš, hlavně, když ti doktor řekne, že je to ok. Další rizika, jako možná budoucí neplodnost nebo změny nálad, ztráta chuti na sex, kompletní změna osobnosti atd. tam ale bohužel popsány nejsou:(

10 Kája Kája | E-mail | Web | 13. března 2017 v 21:31 | Reagovat

HA jsem nikdy nebrala a ani se na ni nechystám.
Dřív bych se ji možná nebránila, kdyby mi nebylo vyloženě blbé jít na gynekologii a žádat o ni. Navíc by mi ji musela platit mamka, se kterou jsem to nechtěla v žádném případě probírat.
Teď mi HA přijde jako totální svinstvo. Nemyslím tolik na špatné zkušenosti ostatních, přijde mi to hnusné, jen si představím její podstatu - vždyť ona se vlastně stará o to, aby mé tělo nefungovalo! Menstruačními bolestmi moc netrpím, beru maximálně jednu tabletku, někdy ani to ne. Chápu, že někdo trpí mnohem víc, ale dokud třeba neomdlévá, připadá mi jednorázové užití paralenu šetrnější, než každodenní braní HA. I s tou se přece musí tělo nějak vypořádat, ne?
Takže tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama