Jak se slaví Beltane ve Skotsku?

1. května 2017 v 11:30 | Lúmenn |  Dokumenty, videa a filmy
Včera se konal svátek Beltane, jeden z nejvýznamějších svátků pohanského Kola roku, který se i u nás začíná objevovat stále častěji, jak lidé víc a víc touží navazovat na tradice svých předků. Přesto jste u nás často považování za podivíny, když neslavíte obvyklé "Pálení čarodějnic" s maskami a spoustou alkoholu, ale chcete prožít více spirituální Beltane, ať už sami doma nebo třeba v kruhu podobně smýšlejících přátel někde v lesích.
Zato ve Skotsku, kde se pohanské tradice udržely silné až do dnešních dní, tam se slaví pravý pohanský svátek Ohně se vším všudy dokonce v hlavním městě - a je to nádherná podívaná. V ulicích jsou tisíce lidí, kteří se přijeli podívat na představení jako z jiného světa. Moderní zástavbou tančí spoře oděné postavy, před nimiž v čele průvodu kráčí Bohyně v pestrém alegorickém šatu, znějí bubny, píšťaly, planou ohně. Je to nádhera a je v tom cítit velká úcta ke starých bohům, k tradicím, k zemi jako takové. A je to natočené na video, takže se na to můžeme podívat i my tady u nás:)
Krátký klip z roku 2015, který shrnuje celou kouzelnou atmosféru
(protože blog.cz poslední dobou blbne s vkládáním videí,
přidávám i přímé odkazy na youtube pod každé video:
https://www.youtube.com/watch?v=9dJDx10E30k)


Opět kratší záznam, asi dvouminutový, tentokrát z roku 2016


A tady dlouhé dvanáctiminutové video, shrnující vše podstatné z festivalu.
Je úžasné vidět, že ve Skotsku je tradice stále silná a že starým bohům země
stále někdo vzdává úctu, dodržuje pradávné zvyky. Ta symbolika je naprosto
nádherná a rituál má očividně velkou sílu:)

Od doby, co jsem ty záběry objevila, si říkám, že se na ten rituál musím zajet podívat, protože z videa to ani zdaleka nemá takovou sílu, jakou to musí být na místě. Úplně mi z toho sice naskakuje husí kůže, ale to je nic oproti tomu, jaké účinky to musí mít na přihlížející na místě.
Hodně se mi líbí to zapalování brány (3:00 v poslední videu), kdy celý ten dav jásá a tleská, jako by tou svou radostí skutečně přivolávali jaro - do světa, do Skotska, do svých srdcí. A také překrásná Bohyně, která je silná, je uctívaná a přece z ní čiší ženskost a následuje Boha na cestě plodnosti. Ono je to celé prodchnuté symbolikou, nemá cenu asi rozebírat každý detail:) Stěhovaví ptáci, nazí tanečníci, bubny, ohně...no je to něco:) Moc by se mi líbilo, kdyby se podobný festival odehrával i u nás, nu třeba jednou:)

 


Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 2. května 2017 v 18:02 | Reagovat

Tohle bych chtěla prožít!!!!

2 Lori Lori | Web | 2. května 2017 v 22:47 | Reagovat

Takú malú beltain chatovačku som si tohto roku zažila prvýkrát a bol to nádherný zážitok - plný ohňa, tanca, medoviny, vína, huslí, bubnov, masiek...och! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama