Aura a čakry

Čakry a stresy

7. května 2011 v 5:05 | Lúmenn
Zdraví našeho těla ovlivňuje mnoho faktorů a jedním z nejsilnějších je naše psychika. Pokud je naše mysl plná stresů a strachů, zablokuje se nám přirozený chod energií a naše tělo začne stráda (více o této problematice se dočtete v rubrice "Psychické příčiny nemocí".
V předchozích článcích (viz rubrika "Aura a čakry") jste se mohli dozvědět vše potřebné o čakrách - energetických uzlech v našem těle, kterými protéká největší množství energie a tudíž jejich blokace znamená problémy se zdravím. Každá čakra "ovládá" jiné orgány, má trochu jiné vibrace a tím pádem se vztahuje i k jiným stresům, které nás mohou v životě potkat. Jaké to jsou se dozíte v následujícím článku, za jehož vznik vděčím knize Odpouštím si od Luule Viilmy.

O čakrách obecně

3. ledna 2010 v 9:23 | Lúmenn
Včera jsme se věnovali čakrám jedné po druhé, řekli jsme si co kterou ovlivňuje a zároveň jsem v témže článku odkázala na všechny starší, které se taktéž věnují čakrám. Dnes povídání o čakrách dokončíme a podíváme se, jak je ovlivnit všechny naráz a ještě něco k tomu.

Základní čakry - s čím souvisí

2. ledna 2010 v 14:18 | Lúmenn
K Vánocům jsem dostala knížku o léčení čaker a po jejím pročtení jsem se rozhodla aktualizovat informace, které tu o čakrách mám. Kromě toho, že si ještě jednou probereme jednu čakru po druhé, přidáme i dvě další, které se řadí k základním a taky si povíme něco o čakrách obecně.

Sedm základních čaker

1. října 2009 v 17:04 | Lúmenn
Více o tom co jsou to čakry se dozvíte zde. V tomto článku se budu věnovat sedmi nejsilnějším a nejdůležitějším čakrám na našem těle - každou symbolizuje jedna barva, ovládá jinou část těla a zabezpečuje chod jiného procesu. Kde se která čakra nachází můžete vidět na tomhle obrázku:


První čakra Muladhára, kořenová čakra - nachází se v oblasti stydké kosti
Barva: červená
Směr otáčení: u muže doprava, u ženy doleva
Fyzická funkce: vše pevné - kosti, zuby, páteř, nehty; vyměšování
Psychická funkce: ukotvení v realitě
Kořenová čakra je zodpovědná za náš pevný postoj v realitě a to, jak se zachováme tváří tvář problémům. Pokud je čakra "nabuzená", tzn. otáčí se příliš rychle, člověk je příliš vázán k materiálnímu světu, není schopen se vzdát hmotných statků, neumí otevřeně ani brát ani dávat. Naopak při pomalém nebo zablokovaném otáčení se vznášíme v oblacích, příliš se vzdalujeme od reality, nejsme schopni řešit každodenní problémy. Špatná funkce první čakry se navenek projevuje změnou váhy - při nabuzení tloustneme, při zpomalení funkce naopak hubneme; dále se objevují potíže s metabolismem, ztráta energie nebo nevyváženost energetických zásob.
Jak čakru ovlivnit: čakru aktivizujeme červenou barvou - obklopujeme se červenými věcmi, doporučuje se červené spodní prádlo. Pokud ale máme podezření, že čakra potřebuje uklidnit, použijeme hřebíček, který uvolňuje nahromaděnou energii, nebo achát, který působí příjemně na první čakru, uvolňuje napětí a přináší vyrovnanost.

Druhá čakra Svadhistana, sakrální čakra - její sídlo je v podbřišku
Barva: oranžová
Směr otáčení: u muže doleva, u ženy doprava
Fyzická funkce: pohlavní orgány, hýždě, močový měchýř, ledviny, vše tekuté - míza, krev, sperma, trávicí šťávy
Psychická funkce: vztahy, sexualita
Sakrální čakra je sídlem emocí v jejich primární formě, ovládá lidské pudy, zejména rozmnožovací, a sexualitu. Při zvýšení funkce této čakry se objevuje přílišná záliba v sexu, až posedlost tělesnou láskou. Pokud se čakra zablokuje, vzniká naopak frigidita, neschopnost bližšího tělesného kontaktu s jinou osobou. Problémy s druhou čakrou se projevují pohlavními chorobami, potížemi s neplodností, nemoci prostaty nebo vaječníků, u žen menstruačními bolestmi či nepravidelnou periodou.
Jak čakru ovlivnit: sakrální čakra ovládá tělesné tekutiny, harmonizujeme ji proto spojením s vodou - koupelemi, posezením u vody nebo prostým pitím čisté pramenité vody. Příjemná je vůně olejů ylang ylang, které ji harmonizují a optimalizují její funkci, santalové dřevo ji zase nabudí.

Třetí čakra Manipura, čakra pupku - leží v oblasti solar plexu
Barva: žlutá
Směr otáčení: u muže doprava, u ženy doleva
Fyzická funkce: slinivka břišní, játra, slezina, trávicí trakt, žaludek, žlučník, nervový systém
Psychická funkce: komunikace s ostatními lidmi, emoce, přijímání energie
Žlutě vibrující čakra pupku nám pomáhá přijímat energii a ovlivňuje naši vůli. Problémová funkce třetí čakry se projevuje nedostatkem vlastní vůle, pocitem poražení, strachem z překážek - každý někdy zažil nepříjemný pocit strachu a svírání kolem žaludku. Je-li čakra příliš aktivovaná, chceme, aby vše bylo po našem a vnucujeme svou vůli všem v okolí, objevují se výbuchy vzteku a podrážděnost. Mezi fyzické projevy patří zejména problémy s trávením, žaludeční vředy, žlučové kameny nebo kýla.
Jak čakru ovlivnit: Oživit funkci čakry může pobyt na slunci, přítomnost žluté barvy nebo vůně rozmarýnu a bergamotu. Ke zklidnění může pomoci levandule, harmonické funkce třetí čakru docílíme používáním kamenů tygří oko a jantaru.

Čtvrtá čakra Anaháta, srdeční čakra - nachází se v hrudníku blízko srdce
Barva: zelená
Směr otáčení: u muže doleva, u ženy doprava
Fyzická funkce: srdce, plíce, dutina hrudní, krevní oběh, kůže
Psychická funkce: dávání a přijímání lásky
Tato čakra tvoří střed energetického systému těla, její špatná funkce nejvíce ovlivňuje ostatní čakry. Je sídlem lásky, díky ní jsme schopni tento cit dávat nebo brát, rozvíjet nebo potlačovat. Přílišné nabuzení čakry nám zamezuje lásku dávat, cítíme se nadřazení ostatním a chceme, aby nás milovali, nebo naopak my sami lásku rozdáváme, ale nejsme schopni ji přijmout, cítíme, jako bychom lásku druhých ani nepotřebovali. Otáčí-li se čakra pomalu nebo vůbec, pociťujeme zklamání z nedostatku lásky, cítíme se osamělí, nemilovaní. Fyzické obtíže při špatném fungování srdeční čakry se pojí s oběhovým a dýchacím systémem - zanešené cévy, chudokrevnost, potíže s dýcháním, zápaly plic, infarkt, to vše jsou následky nesprávné funkce čtvrté čakry.
Jak čakru ovlivnit: Procházka v přírodě mezi zelení harmonizuje funkci srdeční čakry, příjemná je i růžová barva květin nebo růžový křemen, který obnovuje schopnost dávat i přijímat lásku. Z vůní je příjemný růžový olej nebo přímo vůně čerstvých růží. Kameny smaragd a turmalín zase uklidňují a přivolávají síly lásky k nám.

Pátá čakra Višuddhi, krční čakra - komunikační centrum, sídlí v hrdle
Barva: světle modrá
Směr otáčení: u muže doprava, u ženy doleva
Fyzická funkce: oblast šíje, hlasové ústrojí, hrtan, uši, paže, průdušky, štítná žláza
Psychická funkce: vyjadřování emocí, verbální komunikace, tvořivost
Krční čakra je centrem naší komunikace, je to čakra umělců, sídlí v ní totiž inspirace a schopnost sebevyjádření. Při nadměrném otáčení krční čakry máme touhu manipulovat s lidmi, naše vyjadřování je hlasité, ale plytké, nechceme působit jako slaboši a ukrýváme tak své pocity za gesty a spoustou slov. Je-li čakra oslabena, koktáme, stydíme se za své projevy, nejsme schopni se vyjádřit - známý pocit knedlíku v krku, červenání, tréma. Navenek se projevuje špatná fuknce krční čakry astmatem, záněty mandlí, špatnou funkcí štítné žlázy, potížemi se sluchem, problémy s afty, zuby, ale i mentální anorexií nebo roztroušenou sklerózou.
Jak čakru ovlivnit: Harmonizuje ji světle modrá barva oblohy, klid a duchovní inspiraci nám dodají i kameny akvamarín, tyrkys a chalcedon. K probuzení tvůrčího potenciálu pomůže i vůně šalvěje a eukalyptu.

Šestá čakra Adžna, třetí oko - nachází se uprostřed čela
Barva: indigově modrá
Směr otáčení: u muže doleva, u ženy doprava
Fyzická funkce: obličej, oči, uši, dutiny, podvěsek mozkový, centrální nervový systém
Psychická funkce: intuice
Na bod mezi očima, třetí oko, se zaměřujeme při meditacích, protože v něm podvědomě cítíme přítomnost naší intuice a fantazie. To je šestá čakra - místo, kde informace ze smyslů vyhodnocujeme nikoli rozumem, ale právě tím příslovečným šestým smyslem, naší intuicí. Při nadměrném otáčení šesté čakry máme potřebu vše analyzovat, náš život se příliš řídí rozumem a dáme jen na náš úsudek, názory jiných nebereme v potaz, dokonce se další lidi snažíme přesvědčit o našich názorech. Naopak pomalé či zablokované otáčení této čakry má za následek, že se snadno necháme strhnout davem, nejsme schopni se intelektuálně povznést nad hmotný svět, často zapomínáme. Fyzické projevy špatné funkce třetího oka jsou bolesti hlavy, oční onemocnění, potíže s horními cestami dýchacími a dutinami, dlouhotrvající nebo častá rýma.
Jak čakru ovlivnit: Tmavě modrá barva probouzí tuto čakru k životu, příjemně působí například pozorování noční oblohy poseté hvězdami nebo poslech klasické hudby. Duchovní vyrovnání přinášejí kameny safír a sodalit. Vůně jasmínu a máty otevírá naši duši novým obzorům.

Sedmá čakra Sahasrána, korunní čakra - její sídlo je na temeni hlavy
Barva: bílá a fialová
Směr otáčení: u muže doprava, u ženy doleva
Fyzická funkce: mozek, šišinka mozková - epifýza
Psychická funkce: napojení na universum, podvědomí
Sedmá čakra je sídlem dokonalosti v člověku. Je-li problém v sedmé čakře, velice brzy se to projeví i na čakrách ve zbytku těla. Nedochází u ní ale k blokádám v takové podobě jako u ostatních čaker, může být pouze více či méně vyvinutá. Poruchy sedmé čakry a její nedostatečné otevření se projevují jako deprese, schizofrenie, epilepsie, parkinsonova nemoc a další mozková onemocnění. Sedmá čakra je zodpovědná za spokojenost nás samých s naší existencí a také ukotvuje člověka v Bytí. Skrze ni se dá napojit na tzv. univerzální vědomí lidstva, neboli kolektivní nevědomí.
Jak čakru ovlivnit: Hudbou korunní čakry je ticho. V meditaci a uklidnění nám pomohou kameny křišťál a ametyst, harmonii duše podpoří vůně kadidla a lotosu.

Při psaní článku mi pomohly přednášky Zuzky Holcmanové a stránky maagie.blog.cz. Děkuji.

Čakry - co to je?

1. října 2009 v 17:01 | Lúmenn

Slovo čakra pochází ze sanskrtu a znamená kolo nebo kruh. Podle tradiční východní magie a medicíny se jedná o energetické "uzly" v našem těle, každý z nich má za úkol harmonizovat jinou část těla a charakterizuje ho jiná barva. Čakru si můžeme představit jako lotosový květ anebo (což je nám Evropanům bližší) jako dva kužely, v místě, kde se nachází čakra, spojené vrcholy. Tyto kužely se neustále otáčejí určitým směrem. Důležité je i to, jak moc je kužel otevřený - čím širší základna kuželu, tím otevřenější čakra. Přílišné otevření ani přílišné uzavření ale není dobré.
Existuje celkem 7 základních, nebo také hlavních čaker, první z nich se nachází v podbřišku a poslední na temeni hlavy. Dále však na těle můžeme nalézt asi 40 čaker vedlejších a dalších několik stovek čaker podružných, které jsou méně významné - spojuje se v nich méně energetických drah, než v čakrách hlavních. Tyto menší energetická centra však hojně využívá při léčbě akupunktura a akupresura.
U mužů se čakry otáčejí opačným směrem než u žen, což má na svědomí vyrovnávání jinové a jangové energie. Pokud se u ženy obrací otáčení čaker tak jako u muže, znamená to, že v ní převládá mužská energie a že se svým ženstvím není smířená ani spokojená. Nevyhovuje jí její pohlaví a pak je dobré si ujasnit životní priority a vyvolat problémy z dětsví a období puberty, aby se nalezla příčina nevole k ženskému principu. Totéž platí samozřejmě i u mužů, jen naopak.
Pokud se některá čakra otáčí příliš rychle, pomalu nebo se dokonce přestane otáčet úplně, ovlivní to negativně nejen zdraví člověka, ale postupně i ostatní čakry - výsledkem může být dlouhodobé onemocnění či dokonce smrt. Proto je dobré občas čakry harmonizovat - ať už o samotě pomocí meditace, jógy nebo relaxačních cvičení nebo za pomoci léčitele, který může použít již zmíněné techniky nebo další metody - například aromaterapii, rei-ki, léčbu pomocí drahých kamenů, bylin atd.

Aura a jak ji vidět

1. října 2009 v 16:48 | Lúmenn
Co je to aura?

Aura je energetické pole obklopující každého z nás lidí, ale také zvířata, rostliny i zdánlivě neživé kameny. Protože v každém organismu je velké množství energie, která neustále proudí mezi jím a okolím, je i z fyzikálního hlediska logické, že nějaká ta energie bude přesahovat. Bohužel aura není elektromagnetická (a všechny údajné fotky aury jsou jen optický klam) a tudíž nezměřitelná, ale i přesto se k fenoménu aury nestaví všichni vědci tak skepticky, jak by se mohlo zdát.
U aury můžeme rozlišovat několik základních vlastností, které hodně vypovídají o vlastnostech člověka:
První z nich je velikost - u někoho energie přesahuje jen pár centimetrů, u duchovně vyspělých jedinců to může být i přes metr.
Druhou, mediálně nejznámější vlastností aury je její barva - zde je nutno podotknout, že aura každého člověka obsahuje všechny barvy duhy, ale u naprosté většiny z nás jedna či dvě barvy převládají a tvoří tak typický nádech, který je u každého jedince jiný.
Třetí věc, kterou můžeme vidět na auře jsou její dvě složky - stálá a přechodná, náladová. Stálá se mění v průběhu let, ukazuje charakter a směřování člověka, jeho fyzické a duševní zdraví a duchovní vyspělost. Přechodná nám dává najevo současné rozpoložení dotyčného, mění se v průběhu několika hodin či dní. V energetickém obalu není její barva na jednom místě, ale probleskuje, přeskakuje, objevuje se a zase mizí nebo se různě mihotá. Naproti tomu stálá aura jen lehce vibruje a září, jinak se příliš nemění.
A jako poslední stojí za zmínku aura orgánů či tělesných součástí. Pokud je celý člověk (zvíře, rostlina…) v harmonii, jeho aura je celistvá. Má-li ale zdravotní neduhy, na místech problému se v auře objevují trhliny, zúžení aury, pruhy v jiné barvě nebo pableskování a nejasné barvy.

Jak vidět auru?

Hned na začátek podotýkám, že auru nevidíme svým fyzickým zrakem (stejně jako většinu jemnohmotných bytostí apod.). Vidíme ji tzv. třetím okem, tedy bodem uprostřed čela, kde sídlí šestá čakra. Tento bod je ale úzce spojen s očima, takže to, co vnímáte na mimosmyslové úrovni třetím okem dokážete promítnout do zrakových nervů a vnímat i na úrovni smyslové. Je nutné ale takříkajíc vypnout fyzický zrak a potlačit jeho vjemy.
Pro začáteční procvičování vidění aury si sežeňte dobrovolníka (když ho neseženete, stačíte si sami) a postavte ho před bílou zeď (popřípadě si sami stoupněte před bílou zeď a mezi ni a vaše tělo dejte svoji ruku, na kterou se zaměříte). Bílé pozadí je pro začátečníky velmi důležité, ostatní barvy odvádějí pozornost. Ideální je také, aby dotyčný (či vaše ruka) byl co nejvíce bez oděvu, stačí třeba šortky a tílko, protože oblečení vám může narušit vjem a osoby s bujnou fantazií barva oblečení ovlivňuje a považují ji často za barvu aury.
Máte tedy dobrovolníka či ruku před bílým pozadím. Zadívejte se na něj, na jeho fyzické tělo a v tu chvíli si představte, že vaše oči jsou děsně unavené a už se nemůžou dívat. Vsugerujte svým očím únavu a víčka se vám začnou sama přivírat (někdo doporučuje vědomě přivřít víčka, ale to se mi neosvědčilo, víčka nucená být přivřená mrkají a chvějí se, což ruší). Jakmile se vaše víčka přivírají jakoby únavou, zaměřte se na bod uprostřed čela asi dva centimetry nad kořenem nosu - tedy třetí oko. Jak tak unavenýma očima zíráte na kamaráda nebo na svou ruku a přitom cítíte tlak (vibrace, šimrání, teplo, chvění…) ve třetím oku, okolo jeho těla se objeví nejasný barevný oblak. Zpočátku budete rádi, že uvidíte vůbec něco - barevné šmouhy, bezbarvé světlo, šedivý kouř apod. Taky vám bude dělat problém se na auru zaměřit a zpočátku ji budete schopni vnímat jen periferně, při přímém pohledu zmizí.
Ale trénujte pravidelně a po pár týdnech se dostaví jasné výsledky - aura bude zřetelná, nebude mizet při přímém pohledu, budete schopni registrovat její barvy i další znaky. Časem měňte pozadí, nebo zkoušejte najít auru u spolužáků ve škole, lidí na ulici, rodinných příslušníků nebo vašeho u psa či pokojových květin. Prvních pár měsíců se budete muset soustředit, ale časem už můžete vnímat auru fyzickým zrakem i bez snažení. U někoho jde učení samo a za týden vidí kolem lidí barevné obláčky, někdo ani za léta cvičení nedokáže vidět víc, než barevné fleky na bílém pozadí. Záleží na otevření třetího oka i vrozených duchovních schopnostech a tak pokud se vám vidění aury nedaří nezoufejte, jste asi talent na něco jiného.
Pokud ale za každou cenu chcete taky vědět barvy aury různých lidí, existuje ještě jedno cvičení - to používám často já, zatím se mi velmi osvědčilo. Zadívejte se na člověka a pak zavřete oči a místo něj se v hlavě představte barvy. Nepřemýšlejte, neanalyzujte, neměňte prvotní obraz ve vaší mysli. První barva, která se vám ukáže je ta správná. U někoho těch barev bude víc, u někoho jen jedna. Některé barevné obrazy lidí uvidíte jako zářící postavu, jiné budou jen šmouhy, fleky, oblak či víry. Obecně platí čím ucelenější obraz a jasnější kontury a okraje, tím lépe pro zdraví a duchovno toho člověka. Toto cvičení zvládnete velmi snadno, jen je důležité si barvy nevymýšlet a nemotat tam vědomou mysl, řiďte se jen a jen intuicí a nad významem barev přemýšlejte až potom. Hodně štěstí.

Barvy aury a co znamenají?

Jak jsem zmínila výše, každý člověk má v auře všechny barvy duhy - a všechny barvy dohromady tvoří bílou, což je dokonalá aura, naprosto čistá a ta, ke které směřujeme všichni, ovšem někdo rychleji, někdo pomalu. Taková aura je ale velmi vzácná, většina z nás má ty barvy zatím dost pomíchané a některé převažují nad jinými. Podle převahy barvy můžeme určit, jaký člověk je.
Nepřevažující barva, tedy naprosto duhová aura, je charakteristická hlavně pro malé děti, které ještě nevědí, kam budou směřovat. U dospělých je to znamení nestálosti, nervozity a takový člověk je buď velmi čistý, jako dítě a nebo velmi nevyrovnaný a neví co sám se sebou.
Převaha jedné barvy je méně častá, ale objevuje se, většina lidí má v auře dvě či tři dominantní barvy. Kromě barvy pozorujte i odstín - tmavost a světlost, sytost či vybledlost nám mnohdy poví víc, než zda je to červená nebo modrá.
Přehled barev najdete níže, nejsem jeho autorem, pochází ze stránek cesty duše (odkaz), ale jeho výstižnost mě zaujala natolik, že jsem vlastní významy nesmolila - stejně by to vypadalo dosti podobně:) Tak tedy:

Červená
Červená představuje fyzický svět, život vůbec. Je znamením vitality, síly, zdatnosti. Velmi červená barva signalizuje velmi mocnou fyzickou energii (fyzická vitalita, náruživost, smyslnost, sexualita), ale také sílu ducha a vůle. Červená aura je spíše znamením materiálnosti než spirituálnosti. S odstínem do kaštanové nebo černé poznamenává egoistickou osobnost.
Krvavě červená
Láska k fyzické činnosti. Spolehlivé přátelství. Insinktivní reakce. Zdatnost, velmi dobré zdraví.
Červená se světležlutým okrajem
Barva "kavalírská", těch, kteří pomáhají svým bližním.
Červená v úrovni hrudní kosti
Nervová nemoc

Růžová
Barva lásky, nezištnosti nebo vlastnictví, podle intenzity. Růžová barva je normální u dětí. Nad dvacet let, umístěná okolo levé části hlavy, označuje nedostatek zralosti.
Růžově namodralá
Bratrsví. Všeobjímající láska. Přemíra důvěry.

Oranžová
Barva slunce, tedy energie. Oranžová aura je znakem fyzické energie (avšak menší, než u červené), ale také duševní síly, energie vůdců a vládců. Označuje také otevřenost ducha a altruismus.
Oslnivě oranžová
Důvěra v sebe. Silná vůle. Velká družnost. Značná vitalita. Sebekontrola.
Temně oranžová
Převládající pýcha. Lenost. Poruchy ledvin.

Žlutá
Barva intelektu. Žlutá aura znamená mudrování, studia, vlohy k analýze a syntéze. Signalizuje šťastnou, přátelskou, úslužnou osobnost. Je to barva těch, kteří se ve své "kůži" cítí dobře, kteří o sebe pečují, snadno se učí.
Zlatožlutá
Nezištnost ve službě nějaké věci. Moudrost. Duševní ušlechtilost.
Sytě žlutá
Intelektuální nebo vědecké bádání. Převaha levé mozkové hemisféry.
Hořčicově žlutá
Lstivost

Zelená
Zřídka dominující barva. Čím více přechází do modrého odstínu (smaragdová), tím více je subjekt užitečný a hodný důvěry. Žlutavé odstíny naznačují slabost.
Bledě zelená
Upřímnost. Diplomacie. Spolehlivá sympatie.
Smaragdově zelená
Zelená aura s modrým odstínem označuje především psychology, lékaře, ošetřovatelky, skutečné léčitele, jakož i učitele.
Citronově zelená
Podvod. Lež. Šejdířství.

Modrá
Barva modlitby, spirituality, řeholníků, rozjímatelů, ale také "inspirovaných" umělců.
Tmavě modrá
Barva řeholníků, misionářů, diplomatů. Naznačuje mohutné náboženské city.
Královská modř
Oddanost vznešené věci.
Azurová modř
Povrchní duch, ale který se snaží zlepšit. Médium, dobrý spirituální kanál.

Indigo, fialová a purpurová
Fialová, jakožto barva (dosti vyjímečná) kandidátů, zasvěcených, a ještě více mistrů, představuje "smrt ega". Aura získaná uměle je znakem deprese. S převahou purpurové a narůžovělé je znakem pýchy. S převahou indiga signalizuje srdeční poruchy, nebo bolesti žaludku.
Levandulová
Velmi vysoká spiritualita.
Orchidejová
Barva velmi dobrého média, spirituálního léčitele.
Světle fialová, slézová
Oddanost lidstvu.

Barvy náladové (přechodné) aury

Pokud některé barvičky, které vidíte přeskakují a mění se a nebo na člověka mrknete a vidíte zelenou a za hodinu už je to červená, je jasné, že vnímáte náladovou auru. Tam se barvy dají vysvětlit trochu jinak v závislosti na aktuální pocit, tak to shrnu co nejjednodušeji:

Tmavě červená - vztek, agrese
Červená - sexualita
Oranžová - energie, radost, akce
Žlutá - dobrá nálada
Tmavě žlutá - závist, potlačovaný vztek, bolest
Světle zelená - souznění s ostatními, přátelské naladění
Zelená - tvořivost, příjemné citové rozpoložení
Tmavě zelená - hněv, potlačované pocity
Světle modrá - klid, zasnění, mysl v oblacích, chlad, nepřístupnost
Modrá - zamyšlení, intuice, učení, přemýšlení
Světle fialová - spirituální otevření, útěk do snů
Tmavě fialová - deprese
Černá - špatná nálada, uzavřenost, skrývání se, bolesti
Bílá - svoboda, volnost, povznesenost
Růžová - jemnost, zranitelnost
Šedá - únava, nuda

Závěrem

Vidění aury se dá velmi dobře zužitkovat - v léčitelství, kde rozpoznáváme neduhy, v psychologii, kde pomůže odhalit onemocnění, ale i v běžném životě, kde nám barevné naladění prozradí, co se v člověku právě teď nebo dlouhodobě odehrává. Cvičením vidění aury si také procvičujeme své spirituální schopnosti, otevíráme třetí oko a tím i bránu k dalším duchovním poznáním.
A protože určitě budete zvědaví jak jsem na tom já a vidění aury, tak vám to prozradím. Vnímám ten barevný pocit, jak zmiňuji v článku, takže určit barvu okolo člověka, co je mi na blízku, není až takový problém. Vnímání aury se mi také daří, ale jen když se pekelně soustředím, zatím to nejde moc hladce, nejsnáze ji vidím okolo hlavy člověka, kde bývá vyzařování nejsilnější, jako barevné plamínky. Akorát mě potom chvíli bolí mezi očima a dost mě to unavuje. Ale cvičím ostošest:) Cvičte, zkoušejte, zírejte a samozřejmě se podělte o svoje zkušenosti.

Podvědomí, postoje a "nemocné" čakry

26. června 2009 v 12:51 | Lúmenn
Když vám řeknu, ať si představíte člověka v bojovném postoji, jistě vás napadne někdo s rukama v bok, stydlivého člověka zase automaticky vidíme s rukama překříženýma v klíně. Každá pozice našeho těla něco vyjadřuje, ale napadlo vás někdy přemýšlet proč tomu tak je? A napadlo vás někdy dávat to do souvislosti s čakrami, energetickými centry našeho těla?
Pokud ne, možná vám tenhle článek odhalí zajímavé souvislosti:)

První čakra, červená, kořenová, zajišťuje naše spojení s "pevnou zemí" tedy jakési ukotvení v realitě a průtok životodárné síly směrem od země. Nachází se pod stydkou kostí, jednoduše si představte jako byste seděli na kuželu. Tato čakra je velmi důležitá a přitom je velmi snadné si její funkci poškodit. Stačí překřížit nohy a průtok energie je zpomalen či zcela zastaven.
Sedáváte-li tedy často s překříženýma nohama nebo je křížíte i ve spánku či ve stoji, podvědomě se bráníte realitě, odháníte od sebe materiální věci, ale také životodárnou energii Matky Země.
Naproti tomu z člověka, který sedí s doširoka rozkročenýma nohama máme většinou pocit síly, to proto, že on podvědomě zesiluje průtok energie první čakrou a takový člověk bývá rozložitější, robustnější a většinou více materiálně založený.

Druhou čakru, oranžovou, sakrální, která leží v podbřišku, si můžeme představit jako dva otáčející se kužely, spojené svými vrcholy asi deset centimetrů pod pupíkem. Už její umístění nám evokuje spojitost se sexualitou.
A teď si představte stydlivého člověka až puritána jak neustále kříží ruce pod pupkem. Opět si podvědomě blokuje průtok energie druhou čakrou a potlačuje v sobě sexuální pud.
Opakem jsou lidé sedící na bobku s nohama od sebe, ti zase podvědomě zvyšují energetický proud v sakrální čakře a zvyšují svůj sexuální apetit.

Třetí čakra v oblasti solar plexu má žlutou barvu a jejím hlavním úkolem je ovlivňování vůle. V téhle souvislosti se mi hned vybaví student zkoušený před tabulí, který má propletené prsty položeny na břiše - čímž si bohužel nevědomě snižuje svlj výkon, povzbuzuje strach a zavdává pocit, že si nevěří. Když jste nervózní, většinou vás asi bolí břicho a když pak na bolavé místo přiložíte propletené ruce, je dílo zkázy dokonáno.
Lidé s nabuzenou třetí čakrou zase s oblibou dávají ruce v bok, špičky prstů jako by ukazují na břicho a energetický průtok roste. Jejich postoj dává najevo "bude po mém!" a vůle takto postaveného člověka zpravidla vítězí.

Čtvrtá srdeční čakra má zelenou barvu a sídlí v hrudníku poblíž srdce - a jak již její název napovídá, má na svědomí naše city.
Představte si člověka, který se právě s někým pohádal. Většinou má založené ruce na hrudi a mračí se. Právě ty založené ruce na hrudi zabraňují energii volně proudit skrz srdeční čakru a uzdravení rozhádané situace člověk s tímto postojem podvědomě co nejvíce oddaluje. Ti z vás, co si často zakládají ruce na hrudi tím dávají okolí najevo, že lásku nechtějí, že ji nedovedou přijímat, že z ní mají strach. Vzpomeňte si také na klasickou polohu mrtvých - ruce zkřížené na hrudi nás upozorňují, že tento člověk již není schopen dávat ani přijímat lásku.
Lidé s příliš nabuzenou srdeční čakrou jsou většinou sobečtí a dělá jim problém lásku dávat - takoví lidé odhalují při každé příležitosti hrudník. Ženy s velkými výstřihy, svalovci s rozhalenými košilemi, velká záliba v chození nahoře bez…to vše jsou příznaky nabuzenosti čtvrté čakry a neschopnosti rozdávat lásku do okolí.

Pátá čakra, krční ve světle modré barvě, sídlí v krku - stejně jako hlasivky, takže je celkem jasné, že se stará o komunikaci.
Tuto čakru je velmi snadné si zablokovat a to nejen podvědomě, ale i zcela neúmyslně. Může za to záliba v kovu, respektive v kovových náhrdelnících. Stříbrné, zlaté, ocelové řetízky nošené kolem krku, to vše zabraňuje energie volně proudit a nastávají problémy s dechem i komunikací. Absolutní nerozum je nosit na kovovém řetízku nějaký negativní zářič - kříž (jakýkoli, protože křížení zabraňuje průtoku energie), obrácený pentagram, lebku atd. Krční čakra pak chuděrka neví co by, zběsile se točí a nebo zase drhne a zastavuje se.
Podvědomý postoj s málo funkční krční čakrou je pak neustálé nošení vysokých límců, stojáčků, roláků, šátků kolem krku. Nadměrné zakrývání krku většinou znamená problém s komunikací. Naproti tomu záměrné zvýrazňování krku (velmi masivní a výrazné šperky, zajímavé výstřihy apod.) zase znamená touhu manipulovat s lidmi a povrchní komunikaci ve spoustě plytkých slov.

Šestá čakra třetího oka má barvu indigově modrou a sedí nám vprostřed čela, kde se stará o intuici.
Jistě se vzpomenete, že když přemýšlíte mnete si prostředek čela nebo spánky. Podvědomě tím probouzíte šestou čakru k životu, mnete-li si čelo, je to jako byste si protírali unavené oči (resp. unavené třetí oko) a při masáži spánků zase zvyšujete průtok v energetických drahách, které zásobují právě šestou čakru.
Možná se ale místo jemného mnutí práskáte do čela dlaní nebo se o střed čela opíráte rukou. Tím si ale podvědomě vypínáte intuici, voláte na pomoc jen racionální myšlení a mimoto si tím tak akorát přivodíte únavu a bolest hlavy a z přemýšlení nakonec není nic. Podobně intuici brání i slavné "zaboření hlavy do dlaní" kdy si dlaněmi (často i s propletenými prsty) zakryjete třetí oko a východisko ze situace se v ten okamžik vzdálí do nedohledna.
Sedmá čakra, korunní s fialovo bílým nádechem, se nachází na temeni a propojuje nás s univerzem.

Sedmá čakra nemůže být nabuzená ani unavená v tom pravém slova smyslu. Může být jen více či méně otevřená - jako by vám z temene hlavy trčel kornout. Může být uzoučký a taky širokánský, záleží na tom, jak vaše korunní čakra pracuje. Její funkci zpomaluje časté kladení hlavy na temeno nebo neustálé nošení pokrývek hlavy, i když k tomu není důvod. Taková člověk má většinou strach ze svého vyššího já, stydí se v sobě probudit dokonalost, skoro jako by chtěl ukázat vesmíru, že neexistuje. A velmi otevřená korunní čakra se projevuje velmi prozaicky a přece neuvěřitelně - bílou září okolo hlavy člověka:) Ale ne každý ji zahlédne, to je pravda:)

Možná jste se po přečtení článku zděsili, že už si nesmíte sednout s překříženýma nohama ani nosit kšiltovku. Tak to není - každá pozice je škodlivá jen ve chvíli, kdy se dělá opakovaně a pravidelně. Prostě zvyk ještě neznamená zlozvyk. Jen tak z legrace ale zkuste kontrolovat své známé či i sami sebe a porovnávat postoje jejich těla z jejich povahovými rysy. Věřím, že charakteristika podle čaker bude více než výstižná:)

 
 

Reklama

Rubriky