Dokumenty, videa a filmy

Jak se slaví Beltane ve Skotsku?

1. května 2017 v 11:30 | Lúmenn
Včera se konal svátek Beltane, jeden z nejvýznamějších svátků pohanského Kola roku, který se i u nás začíná objevovat stále častěji, jak lidé víc a víc touží navazovat na tradice svých předků. Přesto jste u nás často považování za podivíny, když neslavíte obvyklé "Pálení čarodějnic" s maskami a spoustou alkoholu, ale chcete prožít více spirituální Beltane, ať už sami doma nebo třeba v kruhu podobně smýšlejících přátel někde v lesích.
Zato ve Skotsku, kde se pohanské tradice udržely silné až do dnešních dní, tam se slaví pravý pohanský svátek Ohně se vším všudy dokonce v hlavním městě - a je to nádherná podívaná. V ulicích jsou tisíce lidí, kteří se přijeli podívat na představení jako z jiného světa. Moderní zástavbou tančí spoře oděné postavy, před nimiž v čele průvodu kráčí Bohyně v pestrém alegorickém šatu, znějí bubny, píšťaly, planou ohně. Je to nádhera a je v tom cítit velká úcta ke starých bohům, k tradicím, k zemi jako takové. A je to natočené na video, takže se na to můžeme podívat i my tady u nás:)

B.Reeves: Milujme ženskost!

23. února 2017 v 14:04 | Lúmenn
Naše společnost je velmi zaměřená na maskulinní chování a jednání - oceňuje rozhodnost, akčnost, nekompromisnost, zatímco citlivost a empatie jsou utlačovány do pozadí a to jak u mužů, tak u žen samotných. Alespoň to říká Bryan Reeves, vztahový poradce a bloger. V jeho krátké přednášce se dozvíte mnoho zajímavých myšlenek. Jak může naši společnost obohatit, když se ženskoust naučíme nejen přijímat, ale hlavně milovat? A nemohlo by receptem na šťastné vztahy být, aby se muži přestali snažit ženy chápat a začali je milovat? Žena by pro muže neměla být problémem, který je třeba vyřešit, ale studnicí lásky ve své úplnosti. Více si můžete poslechnout ve velmi inspirativní přednášce opatřené českými titulky.

Andělé, vozík a přátelství - příběh Káči a Lindy

8. února 2017 v 20:53 | Lúmenn
Při práci často něco poslouchám - ať už muziku nebo třeba audioknihy a rozhlasové pořady. Takhle jsem při projíždění zajímavých novinek od Českého rozhlasu objevila rozhlasový dokument Stále spolu, který pojednává o nevšedním přátelství dvou mladých žen, které společně podnikly mimo jiné pouť do Santiaga de Compostella, známého poutního města ve Španělsku. Na tom by možná nebylo nic divného, kdyby jedna z nich, Linda, nebyla kvadruparetička na mechanickém vozíku. Kvadruparetie je jedno z nejtěžších postižení hybnosti, člověk nejenže nemůže chodit, ale neovládá téměř vůbec ani svalstvo trupu a rukou. Přesto se Linda se svou kamarádkou Káčou na tuto cestu vydala a v dokumentu čte mimo jiné i zápisky ze svého cestovního deníku. Na dokumentu ale není zajímavé jen tohle, je tam mnohem víc zajímavých poselství, která od člověka, co se skoro vůbec nemůže hýbat, znějí jako pořádné rány do žaludku:)

Život bez odpadu

31. ledna 2017 v 12:41 | Lúmenn
Průměrný Čech ročně vyprodukuje 320 kg odpadků. Bea Johnson a její čtyřčlenná rodina jednu malou skleněnou lahev o váze pár kilo. Což zní úplně neuvěřitelně:) Tahle Američanka pocházející z Francie, která se před lety rozhodla s celou svojí rodinou minimalizovat produkci odpadu, může být velkým vzorem nám všem - a nejenom vzorem. O životě bez odpadků píše web, vydává o tom knihy a radí lidem, jak méně vyhazovat, více recyklovat a tím ušetřit planetě Zemi i svému rozpočtu. Po celém světě i díky její snaze vznikají obchody, které prodávají jídlo bez obalových materiálů, společnosti, které vyrábějí běžné produkty jako kartáčky na zuby nebo kuchyňské potřeby z obnovitelných a přírodních surovin nebo se objevují lidé, kteří se nechají touto cestou inspirovat a pořídí si komposty, rozložitelné sáčky do košů a další ekologické doplňky do domácnosti. Podívejte se na její krátkou a velmi zajímavou přednášku, v níž shrnuje vše podstatné, co byste se chtěli dozvědět o životě bez odpadu.

J.Dušek: O síle domněnek

23. září 2016 v 22:03 | Lúmenn
Pokud někdy někdo skutečně zpopularizoval a širokým davům přiblížil nějaké duchovní učení, pak to byl Jaroslav Dušek - protože jeho představení Čtyř dohod podle dona Miguela Ruize je tak nádherně lidové, jednoduché a přitom hluboké, že jsem vždycky úplně dojatá, když z něj vidím videa (a ještě mnohem víc jsem byla dojatá, když jsem se na něj šla podívat do divadla:)). Poslední dobou jsou to právě domněnky, které mi dávají zabrat - už jsme se několikrát s přítelem smáli absurdní situaci, kdy jsme se zvládli půl hodiny hádat kvůli domněnkám. Určitě to sami znáte - vy si myslíte, že on si myslí A a on si zase myslí, že vy si myslíte B. Jenomže ve skutečnosti si oba myslíte úplně to stejné C a tak strávíte minuty (a v některých případech i hodiny či dny) tím, že si spíláte pro něco, co vůbec není pravda.
Pokud i vás někdy sžírají tyhle domněnkové hádky a pokud se chcete od nich na chvíli uvolnit, poslechněte si tohle krátké vyprávění Jaroslava Duška o tom, jak mohou domněnky třeba i zbořit dům, tak moc jsou mocné.

Jaroslav Dušek: O uzdravování a napojení

4. července 2016 v 19:28 | Lúmenn
Mám strašně ráda povídání Jaroslava Duška - ať už na jakékoli téma. Ono koneckonců kdykoli s ním člověk slyší nějaký rozhovor, stejně se tematicky nakonec stočí k duchovnu, rozjímání, meditacím a jeho vřelý uklidňující hlas skoro nutí člověka lehnout si teď hned na záda a trošku si zameditovat:) Výjimkou nebyl ani nedávný rozhovor na Radiožurnálu, který se sice navenek tváří jako povídání o herectví, divadle a novém mini-seriálu HBO Pustina, ale proniká jím to podivuhodné Duškovo charisma a klidné alfa vlny "Galaktického vědomí", z něhož prý všichni pocházíme. Pokud si chcete zarelaxovat a ještě se dozvědět mnoho zajímavého (třeba o divadelním ztvárnění zázračného uzdravení Clemense Kuby, o němž mám v plánu brzy napsat), pusťte si rozhovor, který najdete níže - a v článku najdete i pár zajímavých citací k zamyšlení;).

Video: Jak naučit dítě zodpovědnosti?

6. června 2016 v 9:30 | Lúmenn
Ačkoli ještě sama děti nemám, hrozně ráda čtu a sleduji vše, co se kolem výchovy dětí šustne. Není to koneckonců tak dávno, co jsem sama odrostla z dětských botiček (no dobře, už je to přes 20 let, co jsem začala chodit do školy, ale pořád si to všechno živě pamatuju:)) a je pro mě velkým přínosem moci se na to podívat s odstupem "velkého dítěte"a vidět, jaký vliv na mě tradiční výchovné postupy měly a co na mě naopak fungovalo velmi dobře. Také ze srdce věřím, že mi to pomůže ve výchově mých vlastních dětí, protože bych si přála, aby z nich byli moudří a dobří lidé.
Velkou inspirací je pro mě v tomto ohledu web Nevýchova, kde popisují přesně to, na čem já sama rezonuji a s čím z hloubi své, stále alespoň trošinku dětské duše, rezonuji. Nedávno se mi do rukou dostalo video o tom, jak naučit děti zodpovědnosti a tak jej posílám dál, protože je v něm spousta velmi moudrých myšlenek.

Filozofie Poslů světla - moje přednáška

9. března 2016 v 17:53 | Lúmenn
V lednu jsem vás zvala na esoterický festival Astrovíkend, který se konal v Brně, mimo jiné i proto, že jsem tam přednášela. Ačkoli jsem vytrvale protestovala, můj drahý Alwin přednášku natočil, abych ji mohla předat i lidem, kteří ji nemohli navštívit. Nechápejte mě špatně - neprotestovala jsem rozhodně proti šíření mých myšlenek, ale i když poměrně často vystupuji na veřejnosti i před kamerami, dosud jsem si nezvykla se na sebe dívat a poslouchat se. Připadám si v lepším případě směšně, v tom horším jako úplný blbec:) Hlavně když jde o v podstatě spatra odříkávanou přednášku bez větší přípravy po několika letech, co jsem nic podobného nepředváděla. Improvizaci si prostě ještě musím procvičit:D Každopádně proto, že věřím, že i tak je v tom zmateném Lúmennčím hemžení pár zajímavých myšlenek, dávám vám záznam z přednášky k dispozici.

J.Dušek: Jak být svobodný v nesvobodném světě?

15. února 2016 v 17:14 | Lúmenn
Videa a vlastně povídání Jaroslava Duška obecně mám strašně ráda a vždycky mě příjemně pohladí po duši a ukáže mi svět z trochu jiného úhlu pohledu, než jakým se dívá většina lidí kolem. Už několikrát jsem si všimla, že pan Dušek vyvádí tazatele z míry neobvyklostí svých odpovědí a ti se ho marně snaží nacpat zpátky do svých připravených škatulek, narvat ho do mantinelů běžného přemýšlení - a on se nenechá a nenechá, až moderátory uvádí svým mírným úsměvem do rozpaků:) Hrozně mě to baví sledovat:)
Ve videu, které najdete níže, je ale Jaroslav Dušek sám a patrně se jedná o část divadelního představení Čtyři dohody (resp. Pátá dohoda), které jsem mimochodem také navštívila na divadle a moc se mi líbilo:) Krásným a vtipným způsobem mluví o svobodě v dnešním světě a o tom, kolik věcí není skutečným problémem, ale je to probém vlastně jen v naší hlavě, v myšlenkových konstruktech, do nichž jsme se my lidé uvrhli. Doporučuji těch 15 minut prožít s šálkem dobrého teplého čaje a úsměvem na rtech tak, jako já a nechat se inspirovat hravými a přitom hlubokými slovy v něm obsaženými:)

Video: Problémy prvního světa

11. října 2015 v 14:15 | Lúmenn
Včera jsem viděla moc zajímavé video, které v deseti minutách shrnuje problémy naší civilizované společnosti, tzv. prvního světa. Ukazuje, že peníze nejsou univerzálním receptem na štěstí a ačkoli je naše západní euroamerická společnost nejlépe hmotně zajištěná, míra štěstí není tak vysoká, jak by se mohlo zdát. S velkým blahobytem se pojí jiná trápení - nefunkční sociální vazby, pocit osamělosti, stres, deprese, pocit vyhoření, hledání smyslu života. Poznáváte se v tom? Video ale nejen tyto problémy, o nichž se koneckonců píše v kdejakém lifestylovém magazínu, vyjmenovává, ale navrhuje i jejich řešení. Rozhodně doporučuji:)
 
 

Reklama