Každodenní duchovno

Chůze naboso

21. května 2017 v 19:29 | Lúmenn
Chodíte bosky? Ne? Tak začněte:) Je to totiž super. A taky zdravé:)
Letos mi hrozně dlouho trvalo, než jsem konečně přepnula ze zimního módu do jarního a vyrazila někam do přírody. A tak ačkoli každý rok sundávám boty už někdy v průběhu dubna, letos jsem poprvé běhala na boso až dnes, v druhé polovině května. A musím říct, že to nožičkám pořádně chybělo. Vy, co chodíte bosí, to určitě znáte - jak jsou nohy po zimě změklé a zhýčkané z bot a první kroky ještě trošku píchají, zvlášť, když jdete po nízké suché trávě nebo štěrkové lesní cestičce tu a tam posypané jehličím. Ale i přes mírné nepohodlí je to krásné, osvobozující. Jako by najednou moje nohy získaly svobodu a s nimi i celá moje bytost. Miluju ten pocit, kdy se nohy poprvé na jaře dotknou země a proudy energie se vám vlijí do těla. To spojení je nádherné. Ale dost superlativů a rozplývání se. Pojďme si říci, proč je vlastně chůze bosky tak skvělá?

Jaro - výzvy a příležitosti

19. dubna 2017 v 15:00 | Lúmenn
Jaro je všude kolem nás - příroda pučí, bzučí, roste, kvete, je v pohybu, v růstu. A tak, jako příroda, i my lidé se dostáváme do aktivnější fáze našeho ročního cyklu. O cykličnosti života, kterou můžeme pozorovat na střídání ročních období, na fázích měsíce nebo na ženském menstruačním cyklu, píšu podrobně v článku Výzvy a příležitosti podle ročních období.
Žádné roční období není méně důležité, než jiné - v každém se děje něco nezastupitelného a důležitého pro přírodu jako takovou i pro lidský život. A zatímco zima (o které se můžete dočíst v článku Zima - výzvy a příležitosti) nás vybízí k odpočinku a nabrání sil, jaro je probuzením po tomto odpočinku, novým začátkem, hybnou silou plnou plánování a rozhodnutí. Když se sladíme s rytmem přírody a budeme poslouchat pradávný řád věcí, hodně činností nám půjde snadněji. Jaké výzvy a příležitosti nám tedy přináší jarní období pro náš duchovní růst a vnitřní obohacení?

Zima - výzvy a příležitosti

12. ledna 2017 v 11:00 | Lúmenn
Zimní období, které právě venku panuje, nepatří u lidí obvykle mezi ty oblíbené, naopak, zima je pro mnohé z nás obdobím, které bychom nejraději přeskočili a po listopadu hned přivítali březen. Taky zimu zrovna nezbožňuju a medvědům závidím jejich schopnost zimního spánku:)
Jenomže pro přírodu je zimní období stejně důležité, jako krásné bující jaro, plodné léto i deštivý podzim. Zima je pro přírodu obdobím odpočinku, regenerace sil. Nebýt tohoto odpočinku, nemohlo by pak přijít jaro plné nových listů a květů, protože by na něj rostliny neměly dostatek sil. Nelze pořád jen růst, někdy je třeba se zastavit a vydechnout. A pro nás lidi může v tomto být příroda velikou inspirací. Co nám tedy chladné zimní období přináší za příležitosti k duchovnímu růstu a vnitřnímu obohacení? Pojďme se inspirovat právě k přírodě:)

Výzvy a příležitosti podle ročních období

11. ledna 2017 v 20:50 | Lúmenn
Každé roční období má svůj význam - zimní období je pro přírodu stejně důležité, jako krásné bující jaro, plodné léto i deštivý podzim. Zima je zase obdobím odpočinku, regenerace sil. Nebýt tohoto odpočinku, nemohlo by pak přijít jaro plné nových listů a květů, protože by na něj rostliny neměly dostatek sil. I my se můžeme v těcho pradávných přírodních cyklech inspirovat a v každém ročním období se pokusit zaměřit na ty aspekty, které v něm nejsilněji rezonují a které nám mohou v tento čas nejvíce prospět a obohatit nás. Postupně se seznámíme se všemi ročními obdobími a jejich výzvami a to co nejpraktičtěji, jak to bude možné. Na začátek si ale pojďme projít trochu teorie - v čem vlastně cykličnost ročních dob a dalších přírodních jevů může být pro nás inspirativní?

Minimeditace: Zpřítomnění

6. července 2016 v 19:30 | Lúmenn
Jednou jsem četla krátký příběh o nějakém buddhistickém mnichovi, jehož pointa byla, že onen mnich meditoval uprostřed přeplněného kupé v jedoucím vlaku a lidé kolem něj nechápali, jak je to možné, že tam přeci nemůže mít klid. A on odvětil, že meditovat v klidu je strašně snadné a dokáže to každý, zato obklopen lidmi a vzruchy, to je ta pravá meditace a cesta z rozbouřeného oceánu reality do klidného jezera svého nitra.
Já nedávno začala používat meditační techniku, která je vlastně až směšně jednoduchá a přesto velmi uvolňující a zajímavá. Nazvala jsem si ji zpřítomnění, protože jde skutečně jen a pouze o uvědomění si přítomného okamžiku, o jasné a zřetelné tady a teď.

Tažení andělské/vílí/tarotové karty na každý den

29. února 2016 v 20:35 | Lúmenn
V rubrice každodenní duchovno najdete krátké návody na činnosti, které je možné provádět každý den i v napjatém rozvrhu a udržet si tak kontakt se svým Vyšším Já i psychickou pohodu.
Tažení karty na každý den byl náš rituál s maminkou a sestrou, když jsem byla mladší a ještě žila u rodičů. Než jsem ráno vyrazila do školy, táhla jsem si vílí kartu a večer jsme se pak s mámou a sestrou bavili o tom, jak moc se věštba na daný den naplnila - a většinou se vždy dalo najít poselství, které nám chtěly bytosti světla sdělit:)
Pokud si i vy chcete udělat den zajímavější a dodat mu nějaký hlubší smysl, i když vás čeká jen nudná pracovní rutina, čtěte celý článek.

Dotek přírody

9. března 2015 v 16:18 | Lúmenn
V rubrice každodenní duchovno najdete krátké návody na činnosti, které je možné provádět každý den i v napjatém rozvrhu a udržet si tak kontakt se svým Vyšším Já i psychickou pohodu.
Stále častěji slýcháme, jak se lidstvo odtrhlo od Matky Přírody a ztrácí s ní kontakt. Když se rozhlédneme kolem sebe, jen těžko tomu můžeme nevěnovat pozornost. Chodíme po hlíně, zakryté neprodyšnou skořápkou z dlažby a asfaltu a dotek přírody zažíváme jen díky malým stromkům, které živoří na okrajích rušných městských ulic. Lidé, kteří žijí na vesnici, jsou na tom o něco lépe, ale i tak - jak často přírodě skutečně věnujete svou plnou pozornost a není pro vás jen součístí okolí, po které bezmyšlenkovitě přejedete očima?

Pití křišťálové vody

2. března 2015 v 19:16 | Lúmenn
V rubrice každodenní duchovno najdete krátké návody na činnosti, které je možné provádět každý den i v napjatém rozvrhu a udržet si tak kontakt se svým Vyšším Já i psychickou pohodu.
Že pití vody je léčivé a blahodárné pro tělo i duši, je známý fakt - více o tom koneckonců píšu i v rubrice Léčivá moc vody. Můžete si ale každodenní pitný režim obohatit o duchovní rozměr. Průměrný Evropan prý denně vyloučí močí a potem zhruba 2,4 litru vody a stejné množství by tedy měl i přijmout. Značné množství vody je v potravě, ale podle nejrůznějších výzkumů si s takovou vodou naše tělo neumí dokonale poradit a zbytečně velké procento jí vyloučí. Nejlepším lékem proti dehydrataci, jež se pomalu stává civilizační chorobou, je prostě pít čistou vodu. A nebo...

Očista při mytí rukou

17. ledna 2015 v 5:55 | Lúmenn
Více informací o rubrice každodenní duchovno si přečtěte, prosím, v tomto úvodním článku.
Každý den se na nás nalepují miliony neviditelných částeček, zrnky prachu počínaje a bakteriemi a viry konče. Když jedeme veřejnou dopravou, saháme na regály v obchodě nebo jen jdeme po ulici, na našem těle se zachytává spousta nečistot a už od mala nás rodiče učili, abychom si vždy po příchodu domů umývali ruce a těchto nečistot se tak zbavovali.
A tak ačkoli bakterie a prach nevidíme, poctivě si ruce myjeme a chráníme tak své zdraví. Na co ale zapomínáme jsou jiné neviditelné nečistoty, které ale neodhalí ani ten nejlepší mikroskop.

Večerní poděkování

9. ledna 2015 v 5:45 | Lúmenn
O tom, o čem pojednává rubrika "každodenní duchovno" se dočtete v tomto článku. Teď se ale podívejme na další z technik, která vám může zpříjemnit běžný den a nezabere mnoho času.
Někde jsem četla, že velká část lidí před spaním přemýšlí nad tím, co je čeká následující den a je prý dokázáno, že při myšlenkách na budoucnost lidé usínají déle, než když si vybavují vzpomínky z minulosti. Určitě to všichni známe sami - o to více, když nás další den čeká nějaká nepříjemnost, třeba náročná zkouška nebo nepříjemné setkání. Když se ale těšíme na zajímavý výlet nebo shledání s někým milým, taky jak se říká nemůžeme dospat a myšlenky víří jedna za druhou, napnuté směrem k budoucnosti, jako by přítomnost ani minulost nikdy neexistovaly.
Tato technika vám možná nepomůže k okamžitému usnutí (k tomu mimochodem používám tuhle meditaci), ale alespoň na okamžik odpoutá myšlenky od budoucnosti, se kterou stejně přikrytí peřinou nijak nehnete a pomůže zklidnit mysl.
 
 

Reklama