Magie barev

Přehledné významy jednotlivých barev

21. května 2010 v 20:30 | Lúmenn
Tomuto tématu se obšírněji věnuje článek "Tajemství významu barev", následující článek je jen shrnutím poznatků do tabulky bez hlubšího vysvětlování. Autorem tabulky nejsem já, ale kdysi dávno jsem ji kdesi vzala (to zní zajímavě:D) a nedávno jsem ji objevila v počítači. Zná-li někdo původního autora, nechť mě informuje:)

Tajemství významu barev

1. října 2009 v 16:31 | Lúmenn
Pod článkem o auře se objevil dotaz, proč mají barvy zrovna takové významy, jaké uvádím. Dnes jsem si na něj vzpomněla a rozhodla se, že svou odpověď trochu rozvedu, protože možná je mezi vám víc takových, kterým to vrtá hlavou.

Tak tedy - barvy vznikají díky odrazu světla, podle toho, jaké světlo se od předmětu odrazí, vidí naše oči jeho barvu. Světelný paprsek se sám o sobě láme na 6 barev - červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová. Pokud nějaký předmět odrazí většinu světla, jež na něj dopadne, vidíme ho bíle, pohltí-li většinu světla, vidíme, že je černý.
Všech šest základních barev světla vidíme nejlépe na duze. Až nějakou zahlédnete, podívejte se, že na jedné straně je červená a na druhé zase fialová. Je to kvůli frenkvenci "vibrací" světla, nejníže vibruje červená a nejvyšší frekvenci má fialová. A tímto jsme práve odhalili tajemství, proč jedna barva znamená to a druhá zase ono.
Jak to?

 
 

Reklama