Magie kamenů

Síla menhirů: Záhada Měsíčního kamene

28. března 2017 v 17:09 | Lúmenn
Dnes jsem poslouchala velmi zajímavou rozhlasovou reportáž o výpravě několika velmi skeptických záhadologů k menhiru v Jižních Čechách. Vzhledem k tomu, že tato reportáž bude v rozhlasovém archivu jen do dneška, 28.3.2017, rozhodla jsem se poznatky zapsat do článku, protože zjištění v reportáži jsou velice pozoruhodná. Přinejmenším pro nás všechny, kdo se silou přírodních útvarů máme své zkušenosti a jsme díky vlastním zážitkům o síle kamenů přesvědčeni - týmu záhadologů se totiž podařilo sílu menhiru změřit i fyzikálně.

Sodalit

10. března 2017 v 19:09 | Lúmenn
V další části seriálu o léčivých kamenech se podíváme na jednoho z mých oblíbenců - sodalit. Modrý žilkovaný kámen sodalit dostal své jméno podle jednoho z prvků, z něhož je složen - sodíku (latinsky sodium) a jedná se o magmatický minerál střední tvrdosti. Ačkoli nejčastěji se setkáme s jeho modrou variantou s bílým, šedým či černým žilkováním, existují i bílé až narůžovělé varianty.

Onyx

13. listopadu 2016 v 18:00 | Lúmenn
Pod tajuplně znějícím názvem této černé varianty chalcedonu se skrývá řecké slovo pro nehet a to proto, že kámen, ačkoli se zdá jednolitým, je obvykle tvořen jednotlivými vrstvami, stejně, jako lidské nehty. Aby vznikla krásná jednolitá černá plocha, je třeba větší kameny chemicky a tepelně upravit, protože v přírodě se vyskytují jen vzácně.
Onyx, stejně jako všechny černé kameny, výborně absorbuje energii - a stejně jako jeho další tmavě zabarvení společníci (např. obsidián nebo skoryl) ji nedokáže zpracovat a vyzářit mimo, takže se v něm ukládá a tak není vhodné tento kámen používat dlouhodobě. I přes časté čištění pod tekoucí vodou se kámen časem destrukcí nasytí (poznáme to buď intutivně nebo se mohou na kameni objevit prasklinky) a pak je vhodné ho vrátit zemi - tedy zakopat.

Ametyst

13. října 2015 v 22:12 | Lúmenn
Je čas na další putování světem léčivých kamenů. Dnes se podíváme na velmi silný a zajímavý kámen - ametyst. Jeho název vznikl z řeckého slovo methyó (=být opilý) a předpony a-, která značí zápor. Volně přeloženo tedy jméno tohoto fialově zbarveného kamene znamená neopíjet se. Etymologický slovník říká, že je tomu tak podle pověry, že nošení ametystu jako amuletu zabraňuje opilství nebo jej ruší. Což dává hlubší smysl, když si dáme tento kámen do souvislosti - pro své zbarvení bývá dáván do souvislosti s korunní čakrou a tedy i duchovnem a spirituálnem. Má tím velmi blízko ke křišťálu, což je stejně jako ametyst odrůda křemene (chemicky SiO2).

Citrín

26. října 2014 v 5:55 | Lúmenn
Dalším léčivým kamenem, na nějž se společně podíváme, je citrín. Jedná se o žlutou až zlatožlutou variantu křemene, jejíž zbarvení má na svědomí oxid železitý. Název je odvozen od ovoce podobné barvy:)
Přírodní citrín je ovšem velice vzácný a tak většina citrínů na pultech esoterických krámků vznikla tepelnou úpravou ametystu (který je původně fialový). Dříve se citrín užíval jako náhražku topazu, říká se mu tedy někdy "brazilský topaz", podle svého naleziště.

Hematit

5. října 2014 v 5:54 | Lúmenn
Pojďme se podívat na další z rodinky léčivých kamenů - tajuplný hematit.
Tento kámen je zvláštní svým kovovým zbarvením a leskem. Jeho název pochází z řeckého haima, což znamená krev - kvůli rudému zbarvení rudy. Starý český název je krevel, kde také cítíme původ slova v krvi. Patrně proto, že čistý hematit obsahuje až 70% železa, které je nepostradatelnou složkou krevního barviva hemoglobinu. Naši předkové to patrně nemohli tušit, ale věděli, že s nedostatkem železa se pojí chudokrevnost a tak byl od pradávna byl tento kámen využíván při léčení nemocí krve.

Růženín

18. září 2014 v 5:40 | Lúmenn
Pokračování série článků o jednotlivých léčivých kamenech, tentokrát o oblíbeném a všestranném kameni - růženínu.
Jedná se o odrůdu křemene a jeho růžovu barvu způsobuje příměs manganu. Narozdíl od jiných odrůd křemene netvoří krystaly (a pokud výjimečně ano, pak jen drobné do 1 cm) a je poměrně křehký.

Karneol

14. září 2014 v 15:08 | Lúmenn
Na webu mi stále chybí ucelená série článků, která by shrnovala významy a léčivý potenciál jednotlivých kamenů, tak jsem se to rozhodla napravit a můžete spolu se mnou procházet ty nejvýznamnější zástupce říše minerálů.
Dnes se podíváme na první z nich - karneol.
Jedná se o odrůdu chalcedonu, jehož oranžovočervené zbarvení způsobuje obsah krevelu. Podle barvy také dostal své jméno - z latinského carneus, masový.

♣ Jak správně čistit rodochrozit?

22. srpna 2013 v 5:15 | Lúmenn
Tento článek vznikl na základě dotazu čtenářů. Svůj dotaz můžete vložit sem a nebo napsat na e-mail Lumennka@centrum.cz. Poradna je zdarma. Další služby, které nabízím najdete tady. Podpořit moje stránky můžete zde.

♣ Otázka: Ahoj Lúmennko, potřebovala bych poradit ohledně rodochrozitu. Chtěla bych ho použít proti akné, ale nevím, jak dlouho ho mám čistit pod tekoucí vodou (stačí voda z kohoutku?) a taky bych potřebovala vědět, jestli je lepší ho nosit na ruce třeba jako náramek, nebo přikládat na jednotlivé pupínky. Díky moc. Lura

Kameny, které je dobré mít - III.čakrová sada

1. října 2011 v 15:15 | Lúmenn
V třídílném seriálu o ločivých kamenech jsme si jako první povídali o křišťálu, minule to byl skoryl a dnes se v závěrečné části podíváme na takzvanou čakrovou sadu. Pokud nevíte, co jsou to čakry a nebo se k nim chcete dozvědět něco více, neměla by vám uniknout rubrika aura a čakry, ve které se dozvíte vše potřebné. Pro účely článku postačí, že víte, že čakry jsou energetická centra v čele a těch základních a největších existuje celkem sedm. Každé z nich je přiřazena jedna barva a každé barvě náleží i celá plejáda kamenů, které danou čakru ovlivňují. Alespoň jeden kámen od každé by vám rozhodně neměl chybět ve vaší sbírce kamínků, protože jejich léčivého užití je dost a dost.
 
 

Reklama