Magie stromů

Stromová katedrála pomalu roste v Itálii

4. října 2016 v 14:00 | Lúmenn
Fascinující nápad zrealizoval umělec Giuliano Mauri a stvořil nádhernou poctu Matce Přírodě. Nedaleko města Bergamo na severu Itálie pomalu roste k nebesům katedrála stvořená jen z živých stromů. Autor se nechal inspirovat ve stavbách dávných chrámů, ať už katedrál nebo starověkých monumentů, které trvalo postavit desítky let. S jediným rozdílem - tentokrát se člověk nebude lopotit v potu tváře, ale příroda to pomalu, pomaloučku udělá sama. Na člověka zbývá jen stát opodál a žasnout.

Komunikují a spolupracují: nové vědecké poznatky o stromech

24. srpna 2016 v 18:16 | Lúmenn
Ve škole jsme se učili, že les je hodně stromů, které rostou na jednom místě. Každý strom má svoje větve, kmen a kořeny, které jsou jenom jeho a každý strom je tedy individuální bytostí. Stromy se spolu, stejně jako lidé nebo zvířata, prý také perou o místo na slunci. Ale co když je to všechno jinak a les ve skutečnosti není jen spostou jednotlivých stromů rostoucících blízko u sebe, ale jedním velkým, neuvěřitelně složitým a komplexním organismem, propojenějším jestě tesnějšími vazbami, než lidské město? Podobné myšlenky propaguje už léta kanadská výzkumnice Suzanne Simard (o níž jsem už psala v článku Jak spolu komunikují stromy?) a podporuje je čím dál větším množstvím výzkumů, které její závěry potvrzují. Možná se už brzy přestaneme dívat na les jako součet individuálních stromů, ale jako na fascinující celek, s nímž se možná dá i na určité úrovni dorozumívat.

Jak spolu komunikují stromy?

31. března 2016 v 19:22 | Lúmenn
Stromy jsou fascinující živé bytosti a jejich fungování dodnes není přesně vědecky popsáno. Co ale již víme je, že nejde jen o "zakrnělé hloupé" rostliny, ale o složitě fungující organismy, které pomocí nejrůznějších jemných chemických změn dokáží dávat najevo svůj vnitřní stav a jsou i schopny těmito pro člověka zatím nesrozumitelnými signály komunikovat i mezi sebou.
Člověka fascinují od pradávna a my, lidé, jim připisujeme moudrost, věkovitost, uzdravující schopnosti. Opět nyní věda potvrzuje to, co naši předkové intuitivně vyzkoumali už dávno - stromy kolem sebe shromažďují negativní kyslíkové ionty, které očišťují naši dýchací soustavu a osvěžují tělo a mysl. Ve stínu stromů je vlhčí a tedy i zdravější vzduch. A celý les dokáže zadržovat nejen vlhkost, ale i cennou půdu a živiny v ní, brání lidská sídla před povodněmi a erozí. Napadlo vás ale někdy přemýšlet, jak tak spletitý ekosystém, jako je les, funguje? Jak se stromy mezi sebou dorozumívají? Zajímavé odpovědi na tyto otázky nabízí krátké fascinující video kanadské lesnice, které najdete v celém článku.

Magie stromů III. - Léčivá kouzla se stromy

4. května 2014 v 22:11 | Lúmenn
Stromy jsou mocné bytosti, pevně spojené svými kořeny s matkou zemí a jako takové nám mohou velmi pomoci při uzdravovacích "kouzlech" a rituálech.
Jejich síla spočívá právě v propojení se zemí a jsou schopné negace a destruktivní energie rychle a dovedně zpracovat a odvést je do hlíny, kde se dostanou zpět do koloběhu a znegují. Samozřejmě se tato "kouzla" musí provádět opatrně a s rozmyslem, proto pro ně vždy vybírejte jen pevné, zdravé stromy, které rostou v lese nebo na rozlehlém prostranství, kde mají dostatek slunce i živin, ne nedomrlé drobky u cesty ve městě, které samy mají starost o své přežití. Nikdy také nezapomeňte na slova díků a malou obětinu pro dévu stromu.

♣ Jak komunikovat s dévou?

4. září 2013 v 5:15 | Lúmenn
Tento článek vznikl na základě dotazu čtenářů. Svůj dotaz můžete vložit sem a nebo napsat na e-mail Lumennka@centrum.cz. Poradna je zdarma. Další služby, které nabízím najdete tady. Podpořit moje stránky můžete zde.

♣ Otázka: Jak mám komunikovat s dévou? Pořád mi to nejde. A ještě mám před tím udělat nějakou ochranu aby se na mně nic nenalepilo destruktivního? Děkuji za odpověd. Snivelin

Magie stromů II. - Jak si brát ze stromů energii

29. října 2011 v 7:30 | Lúmenn
Druhý díl seriálu o stromové magii nám poodhalí mechanismus, jakým si člověk může brát ze stromů energii. V první části jste se mohli dozvědět něco o komunkaci se stromy obecně, přečíst si ji můžete tady: Magie stromů I. - Jak komunikovat se stromy.
V této části si tedy budeme povídat o braní energie z těchto mocných a krásných bytostí, jejichž život i vnímání jsou tolik odlišné od lidského - stejně jako využívání energie, které tak mají několikanásobně více, než člověk.

Magie stromů I. - Jak komunikovat se stromy

22. října 2011 v 20:26 | Lúmenn
Často mi chodí dotazy, týkající se stromů - jak je žádat o energii, jak s nimi být v kontaktu a jaké stromy vlastně jsou. A na základě vašich častých otázek jsem se rozhodla, že je na čase vytvořit nějaký článek,v němž byste mohli najít odpovědi. O magii stromů jsem tu zatím psala jen okrajově - hlavně o vlastnostech jednotlivých stromů, o tom, jaké jsou třeba břízy nebo duby, ale co dosud chybělo, jsou nějaké univerzální návody, jak se se stromy zkontaktovat a jak využít jejich sílu.
A k tomu poslouží tato série článků - ještě nevím, kolik jich nakonec bude, protože téma stromové magie je poměrně obsáhlé. V tomto prvním díle začneme zlehka - podíváme se jak vlastně se stromy komunikovat. V dalším díle se podíváme na to, jak si se stromy vyměňovat energii a v dalších dílech by nás měla čekat některá kouzla a rituály, které se dají dělat za pomoci stromů.

Kaštan (jírovec maďal)

6. srpna 2011 v 8:00 | Lúmenn
Už dlouho nepřibyl žádný článek o magii stromů a tak jsem se nechala inspirovat nedávným článkem o samhainovém rituálu k uctění předků a rozhodla se blíže podívat na další krásnou ozdobu našich luhů a hájů, kterou bezesporu kaštan, jenž se správně nazývá jírovec maďal, je.
Tento vysoký, krásný a nesmírně houževnatý strom se k nám dostal z jižní Evropy a víc, než jiné stromy, miluje teploučko a slunce. Jak vám může pomoci v magii a jaký vlastně je tento něžný velikán, se dozvíte v tomto článku...

♣ Můžu potkat spřízněný strom?

28. března 2011 v 18:35 | Lúmenn
Tento článek vznikl na základě dotazu čtenářů. Svůj dotaz můžete vložit sem a nebo napsat na e-mail Lumennka@centrum.cz. Poradna je zdarma. Další služby, které nabízím najdete tady. Podpořit moje stránky můžete zde.

♣ Otázka: Ahoj. Nevíš, proč mám ten pocit, že jsem našla strom, který je se mnou nějak spřízněný?
Nevím, některých stromů si ani nevšimnu. Jsou pro mě nezajímavé a někdy i odpudivé. Jen ten jeden na autobusové zastávce mi připadá, že vyzařuje nějakou zvláštní energii. A ten tvar... Když se o něj opřu, docela přesně kopíruje tvar mých zad. Prostě chci vědět, jestli je toto možné, anebo začínám magořit. Krasivija

Stromy a jejich božstva

23. dubna 2010 v 18:51 | Lúmenn
Lúmennka si dnes koupila jako opožděný narozeninový dárek knížku o léčivých bylinkách a stromech a hned se do ní začetla:) V úvodu mě zaujal výčet všemožných legend a mýtů, vztahujících se ke stromům a protože magická mytologie je něco, co mě hodně zajímá, pořádně jsem si to vštípila do paměti. No a abyste z toho taky něco měli, rozhodla jsem se, že se o stromová božstav podělím i s vámi. V tomhle článku najdete přehlednou tabulku s všemožnými druhy stromů a k nim patřícími božstvy z různých mytologických systémů.
Za většinu informace děkuji knize "Léčivé stromy a keře podle bylinkáře Pavla" od Pavla Váni, zpřehledňující tabulka je moje práce - nikomu nebráním si ji přebrat, ale uvádějte potom prosím oba zdroje, jak mě, tak knihu. Děkuju:)
 
 

Reklama