Pohlazení po duši na (skoro) každý den

Pohlazení po duši (s Matkou Zemí) - 15.srpna 2017

Úterý v 15:00 | Lúmenn
Můj počítač je místy hodně spletité bludiště, ve kterém se ztrácím - a při tom nacházím dávno zasuté poklady, jako když brouzdáte zaprášeným archivem a na polici se najednou zatřpytí drahocenný zlatý prsten. Takhle na mě při hledání něčeho pochopitelně úplně jiného dnes vybafla písnička, kterou jsem před lety měla velice ráda a jejíž text je dodnes blízký mému srdci, i když tenhle styl muziky už skoro nevyhledávám. Vzpomínám si na svoje těžce pubertální léta, kdy jsem Within Temptation a jejich album Mother Earth poslouchala pořád dokola, toho času ještě z discmanu (kde je těmhle výkřikům techniky konec!:D) a stejnojmenná píseň mi vždycky připomněla naši lidskou malost, konečnost a neuvěřitelnou moc, krásu a moudrost naší Matky přírody. Tak si ji pojďme připomenout společně s dnešním pohlazením po duši:)

Pohlazení po duši (s liškou) - 6.srpna 2017

6. srpna 2017 v 12:00 | Lúmenn
Zbožňuju lišky. Úžasná malá stvoření, chytré šelmičky, které se tiše plíží nočním lesem oděné v zrzavém kožichu. Moje láska k liškám zesílila ještě víc v době, kdy mi jeden můj bývalý přítel začal říkat liško pro moje na červeno barvené vlasy. Od té doby již uplynulo moře času a zrodil se celý příběh. Příběh lišky se zlomeným srdcem a osamělého vlka, který ji na poslední chvíli zachránil z pasti. Příběh mě a mého drahého, kterého si letos v září budu brát za muže. Liška je součástí toho příběhu a vždycky bude jedním z mých nejmilejších zvířat. I proto jsem neodolala, když mi kamarádka poslala překrásný obrázek s liškou, abych jej neposlala dál v podobě pohlazení po duši.

Pohlazení po duši (s léčivou hudbou) - 23.července 2017

23. července 2017 v 14:59 | Lúmenn
Už jsem mnohokrát psala, že při práci ráda poslouchám hudbu. Protože ale moje práce často obsahuje psaní, nerada poslouchám muziku ve které se zpívá - a to ani cizím jazykem, kterému nerozumím, i tak mě to ruší ze soustředění. Youtube je naštěstí téměř nekonečná studnice nejrůznějších instrumentálních skladeb. Pokud mám vyloženě náladu se povznést nad každodenní starosti a u práce si tak trošku zameditovat, volím k poslechu nejrůznější meditativní a léčivé kousky. Dnes jsem objevila krásnou tříhodinovou hudbu, která má prý léčeit ženskou energii. Nevím, zda to funguje, po třech hodinách datlování do počítače jsem se cítila úplně stejně ženou, jako před tím, ale rozhodně to je hudba, která pohladí po duši. Nenáročná, klidná, houpavě se opakující - dokázala bych si představit, že při ní upadnu do transu či do hluboké meditace. Takže pokud potřebujete přeléčit svou ženskou energii nebo jen hledáte vhodný podkres k práci či relaxaci, tady jsou tři hodinky krásné hudby právě pro vás:)

Pohlazení po duši (s hurdy gurdy) - 18.června 2017

18. června 2017 v 17:24 | Lúmenn
Donedávna jsem měla slova "hurdy gurdy" spojená jen se slavným vyzváněním na Nokii 3310. To jsem ale ještě neznala vlogerku Patty Gurdy, která na tento zvláštní strunný nástroj hraje - a je to paráda. Z jejího bohatého playlistu a spousty zajímavých videí (viz její kanál na youtube) mě zatíám nejvíc za srdce chytla písnička s názvem "Gurdy's Green", která je doprovázená i moc pěkným videem z přírody. Písnička je příjemně hopkavá a pohodová a zaručuji, že si ji po jejím poslechu budete hmkat:) Pokud chcete zvednout náladu a nechat se neobvyklým hudebním zážitkem pohladit po duši, tady ji máte:))

Pohlazení po duši (s kapkami) - 11.června 2017

11. června 2017 v 11:45 | Lúmenn
Příroda je pro mě nejkrásnějším uměleckým dílem ze všech. Když se ale spojí krása přírody s šikovností lidských rukou v tom, ji zachytit, vznikají úžasné věci. Vždycky, když si říkám, že třeba na takovém focení přece nic není, vyrazí mi dech nějaká fotografie, která dokazuje, že i focení je umělecká disciplína a že záleží na úhlu, světle, okamžiku a dalším bambilionu drobných detailů, aby vznikly ty nejúžasnější záběry.
Nedávno jsem narazila na překrásné fotografie zachycující na první pohled něco velmi obyčejného - kapky vody. Jenomže při bližším pohledu zjistíme, že v každé kapičce vody se skrývá celý další svět, odražený, převrácený a poetický. Pojďte se nechat hladit po duši krásou, kterou nám přinášejí fyzikální zákony a šikovný fotograf.

Pohlazení po duši (s okarínou) - 20.května 2017

20. května 2017 v 14:41 | Lúmenn
Jsem velkým fanouškem filmových soundtracků a tento typ hudby u mě v současné době s přehledem vede v osobním žebříčku poslouchanosti. A asi nejkrásnější filmovou hudbou pro mě už navždy bude ta z Pána prstenů - k níž ještě v posledních letech přibyla neméně nádherná hudba z trojice filmů Hobit. Jenomže nejen originální orchestrální verze jsou balzámem pro duši (a uši:)). Na internetu lze naléz bezpočet nejrůznějších verzí populárních filmových melodií, od těch metalových přes nejrůznější houslové a piánové až po třeba písně hrané na jehličkovou tiskárnu (vážně!). Já třeba dnes objevila slavnou trpasličí píseň z Hobita Misty mountains cold hranou na okarínu a je skutečně překrásná. Včetně videa s okarínistkou (je to správný výraz?:)) v elfím kostýmu a krásnými záběry na přírodu. Takže tady je - elfo-trpasličí pohlazení po duši. Ať se líbí:)

Pohlazení po duši (s lesním stezkami) - 5.května 2017

5. května 2017 v 12:00 | Lúmenn
Poslední dobou na internetu sleduji hlavně fotky přírody a mandal. Neuvěříte, jak spříjemné a léčivé to je - žádný stres s politikou, děsivými událostmi, šokujícími lidskými příběhy. Prostě jen krásné tvary přírody a lidských rukou. Nejkrásnější pro mě osobně jsou různá lesní zákoutí - pokroucené starobylé stromy, jež by mohly vyprávět tisíce příběhů, divoce rostoucí květiny všech barev, jejichž vůni z fotografií skoro cítíte, stezičky vyšlapané v mechu a kapradí, s větvemi, které je kryjí před zvědavými zraky. Hodně těchto nádherných obrázků nacházím ve facebookové skupině Ancient and Sacred Trees of Great Britain, v níž je pohlazením po duši už samotná příslovečná britská zdvořilost, jež každý příspěvek provází. Pár překrásných fotografií lesních stezek posílám i k vám, nechť pohladí i vaše dušičky:)

Pohlazení po duši (s láskou) - 26.dubna 2017

26. dubna 2017 v 15:00 | Lúmenn
Snad žádný hudební nástroj nedokáže ztvárnit Lásku tak, jako klavír. Zvuk klavíru dokáže být velmi jemný, jako našlapování tlapek mláďat zajíčků březňáčků v jarní trávě, jako zvuk vlahého letního deště, jako tlukot srdce pod přikrývkou; ale také dokáže být velmi drsný a tvrdý, jako zuřící bouře s krupobitím, třískání rozbíjeného nádobí, jako potlačený vzlyk, který dusí v hrdle. A taková je i láska - drsná i jemná, dráždivá i hladivá, nekompromisní i lehounká.
Klavírní skladba od francouzského skladatele Paula de Senneville Mariage d'aour, kterou jsem vybrala pro dnešní pohlazení po duši, opěvuje právě lásku. A využívá k tomu spíše ten jemnější rejstřík piana, je to jako když dva milenci tančí po louce ozářené sluncem, jako posezení v kavárně na břehu moře při západu slunce, jako šťastný smích se zakloněnou hlavou. A já se na první dobrou do této skladby zamilovala - protože miluji klavír a protože miluji:) Snad se vám bude líbit také:)

Pohlazení po duši (se zvířecími sny) - 19.března 2017

19. března 2017 v 5:54 | Lúmenn
Narazila jsem na naprosto nádherné obrázky mladé finské umělkyně Scandy, která dle svých vlastních slov vkládá do svých děl srdce i duši. Musím říct, že je to skutečně vidět:) Krásné malby zvířat jsou jakýmsi oknem do zvířecí duše a s obrazem lišky, medvěda nebo třeba jelena se prolínají siluety stromů, hvězdy nebo květiny - jako myšlenky, vzpomínky či střípky zvířecích snů. Místy jsou obrázky hodně barevné, z určitého úhlu pohledu až trochu kýčovité, ale mě na nich nejvíce fascinuje to prolnutí dvou světů, světa fyzického, hmotného a světa idejí. Jako by někdo namaloval na plátno esenci totemových zvířat. Pojďte se nachat hladit po duši pestrými barvami a ještě pestřejším světem lesních zákoutí.

Pohlazení po duši (se starou hudbou) - 27.února 2017

27. února 2017 v 13:32 | Lúmenn
Kdo jste někdy seděli u praskajícího táborového ohně za zvuků kytary a zpěvu, těžko vás mohla minout píseň Batalion, která byla považovaná za "odrhovačku" už v době mého dětství. Jenže ne každý ví, že tato písnička je ještě mnohem starší, než jak ji znají čeští posluchači - jedná se o starofrancozskou píseň z 16.století z níž se vyvinul i tanec, nazývaný tourdion. A protože je to písnička svižná a energická, s končící zimou jsem dostala chuť si za jejích zvuků zaskotačit. Pokud ještě k tomu máte rádi zvuk středověkých nástrojů a skřípavé staré francouzštiny, lepší pohlazení po duši na dnešek už nehledejte:)
 
 

Reklama