Psychické příčiny nemocí

Co nám říká naše páteř?

4. března 2016 v 19:31 | Lúmenn
Pokud bych měla ze všech civilizačních chorob naší doby (diabetes, vysoký tlak, obezita, psychická onemocnění...) vybrat jedno, které je nejpříznačnější a snad i nejrozšířenější, byly by to problémy lidově řečeno se zády, tedy s páteří. Do jaké míry je to jen sedavým životním stylem u obrazovek počítačů a do jaké míry s tím souvisí i tlak moderní společnosti na výkonnost a úspěch, nechť si posoudí každý sám. Já osobně jsem se ale v životě setkala s tím, že páteř člověka je jako otevřená kniha jeho života a každý problém v jeho psychice se na páteři dřív nebo později odrazí.
Není taky divu - páteř je opěrný bod našeho těla, kterým procházejí všechny důležité nervy z mozku do zbytku těla. Poškodí-li se páteř, odnesou to většinou i nervy v ní a následky jsou mnohdy tragické a nevratné. Páteř je to, co naše tělo drží, ale také co mu umožňuje fungovat, cítit, pohybovat se, rozhodovat se. Je to zcela zásadní součást organismu a přímá souvislost s nervovým systémem umocňuje vliv psychického stavu na stav tohoto opěrného bodu nás všech.

Lékařka o psychosomatice: Programují do nás strach

2. listopadu 2015 v 18:39 | Lúmenn
Mám neuvěřitelnou radost, když do mainstreamových médií čím dál tím více pronikají zprávy o psychických příčinách nemocí a těsném spojení lidské mysli s naší fyzickou stránkou. Už jsem o tomto prosakování informací psala i v této rubrice nazvané Psychické příčiny nemocí, v níž najdete mimo jiné i další články o tomto tématu. Posledním silným příspěvkem do debaty o psychosomatice (psýché=duše; soma=tělo) je rozhovor v DVTV na aktuálně.cz, kdy novinářka Daniela Drtinová podrobila ostré zpovědi lékařku-psychosomatičku Jarmilu Klímovou, která na vědecké bázi tento stále ještě okrajově přijímaný lékařský obor zkoumá a ukazuje zajímavé vazby mezi našemi myšlenkami a pocity a mezi reakcemi buněk v našem těle. Zajímavý rozhovor rozhodně doporučuji k poslechu, odkaz najdete, když kliknete na celý článek.

Psychosomatika pohledem lékařky Klímové

13. srpna 2015 v 14:15 | Lúmenn
Před pár dny jsem s paní doktorkou Jarmilou Klímovou poslouchala velmi zajímavý rozhovor na Českém rozhlase Plus a dnes na facebooku kamarádka sdílí rozhovor s ní z magazínu Lidových novin:) Příjemná náhoda tak stvořila tento článek.
Já sama se psychosomatikou (tedy léčením nemocí nejen jako fyzických obtíží, ale také jako neduhu, který má své kořeny v psychice člověka) zabývám už celá léta, na základě mých vlastních problémů a dokázala jsem se díky ní zbavit třeba dlouholetého astmatu, takže vím, že konvenční prášky rozhodně nejsou řešením obtíží, jenom potlačují příznaky. Cesta do hlubin duše je ale často velice náročná a změnit zažité návyky je kolikrát velice těžké. Pokud vás toto téma zajímá, rozhovor najdete v celém článku:)

V nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé

27. dubna 2015 v 13:50 | Lúmenn
Dnes jsem poslouchala velmi zajímavý rozhovor s mým oblíbeným českým psychosomatickým a celostním lékařem Mudr. Janem Hnízdilem a musím ho "poslat dál", protože je v něm mnoho zajímavého a přínosného.
O psychosomatiku a příčiny nemocí se zajímám dlouhodobě (viz rubrika) a tento krásně zpracovaný rozhovor Českého rozhlasu mě jen dále utvrdil v tom, že jdu správnou cestou - ačkoli pochopitelně největším potvrzením je pro mne to, že od chvíle, co jsem se začala skutečně léčit a řešit příčiny v sobě, neberu žádné léky a téměř nenavštěvuji lékaře:)

♣ Jak vzniká schizofrenie?

20. května 2011 v 11:11 | Lúmenn
Tento článek vznikl na základě dotazu čtenářů. Svůj dotaz můžete vložit sem a nebo napsat na e-mail Lumennka@centrum.cz. Poradna je zdarma. Další služby, které nabízím najdete tady. Podpořit moje stránky můžete zde.

♣ Otázka: Promin že se tě ptám na další otázku ale právě jsem si přečetla tvůj článek o astrálních bytostech a chtěla bych něco vědět o schyzofrenii... proč vzniká? Kdo ji má na svědomí a jak se s ní vypořádat? Znám člověka s touto nemocí a tento člověk má paranoidní schyzofrenii. Marry

Chcete se léčit anebo uzdravit?

15. března 2011 v 14:37 | Lúmenn
Tento text ke mě připlul e-mailem a četla jsem ho jedním dechem. Pokud se alespoň trošku zajímáte o psychické příčiny nemocí (v čemž vám může být nápomocna rubrika, zabývající se tímto tématem), pak vás jistě zaujme i tento článek. A pokud o tom dosud nic nevíte, může být tento článek takovou první vlaštovkou, která vás do světa psychosomatiky zavede.
Jedná se o rozhovor s lékařem (!), nejde tedy o žádného pavědeckého šarlatána, ale vystudovaného lékaře Mudr. Jana Hnízdila, který opustil cestu konvenční medicíny a plně se vrhl do psychosomatiky, kde má úplně jiné výsledky. Lidé se neléčí, lidé se uzdravují. A to je něco, co moderní medicína nedokáže. Umí nás léčit, odsouvat příznaky, ale neumí nás uzdravit. O tom i o mnohém dalším z této nově se profilující oblasti medicíny, kterou já osobně velice uznávám a ctím, čtěte v rozhovoru pod perexem.

Psychické příčiny nemocí - III.část - Jak z toho ven?

13. října 2009 v 17:20 | Lúmenn
První část série o psychických příčinách nemocí najdete zde, druhou pak tady, doporučuju přečíst před tím, než se pustíte do tohoto článku, jinak patrně ztratíte souvislosti;)

V minulých částech jsme si řekli, že naši psychiku nejvíce ovládá náš pocit strachu a sebenenávisti. Vracíme se do dětství, kde nám byly napáchány nevědomé křivdy, na něž si jako dospělí ani nepamatujeme a nebo týráme své tělo i mysl, protože se nedokážeme (nechceme) pochválit a pochvaly zvenčí nám nestačí.
A tak si pořád připadáme nedokonalí, neúplní a špatní. Klíčem ke štěstí a tím i ke zdravém tělu je sebeláska. Zdá se to šílené, zdá se to nepochopitelné, ale je tomu tak. Víme už tedy, že za našimi problémy stojí:
Stres
Strach
Nenávist
Všechny tyto pocity způsobují, že se necítíme dobře po psychické a tím pádem ani po fyzické stránce. Cestou ven je:
Snížení nároků
Dělání toho, co chci já a ne toho, co chtějí druzí
Stanovení priorit
Odpuštění a zbavení se závislosti na minulosti
Láska k sobě samému
Některým z těchto kroků už se věnuju v samostatných článcích, odkazy najdete na konci celého tohoto povídání. Nechci to ale zakončit otevřeně, žádné - jste ve stresu, bojíte se a nenávidíte se, tak už to víte a teď se s tím porvěte:) Našla jsem vám seznam většiny běžných nemocí a psychických stavů, jež je způsobují, jsou řazeny podle abecedy a sami se můžete podívat, nakolik je vaše psychická diagnóza fyziologického problému pravdivá:)

Seznam nemocí, chybných mentálních návyků, jež je způsobují a nových mentálních návyků, vedoucích k uzravení

Návod k používání tohoto seznamu:
1) Tento seznam je rámcový, co pasuje na většinu lidí ještě nemusí být váš problém. Máte-li nějakou vleklou nemoc a v seznamu není nebo máte pocit, že příznaky na vás nesedí, zeptejte se svého těla v meditaci sami, zkuste automatickou kresbu, tarot, vizualizaci, cokoli co vám rozkryje skutečnou příčinu nemoci.
2) Tento seznam není žádná náboženská doktrína, podle níž máte zakázáno jít k lékaři;) Jedná-li se o krátkodobé nemoci (chřipka, angína…) vyléčte se klasicky v posteli a změnu mentálního návyku použijte na to, abyste už chřipku, angínu apod. příště nechytili. U dlouhodobých nemocí (ekzém, astma, cukrovka…) a opakovaně se vracejících obtíží (křeče, bolesti páteře, menstruační bolesti…) pokračujte v léčbě na jakou jste zvyklí, ale postupně se zbavujte starého mentálního návyku až do chvíle, kdy zjistíte, že vaše problémy odezněly. U tzv. nevyléčitelných nemocí (AIDS, rakovina…) je postup obdobný.
3) Při čtení seznamu k sobě buďte upřímní - četli-li jste pozorně předcházející části a přesto obracíte oči v sloup při představě, že byste se mohli vyléčit jen změnou myšlenek, nebudu vás přesvědčovat. Všichni víme, že nemoci způsobují genetické dispozice, viry, bakterie a další mikroskopické potvůrky, ale nikdo už nepřemýšlí nad tím, proč někoho chřipka skolí a někdo přežije podzim bez jediné známky nachlazení, proč někomu se bez zjevné příčiny zblázní ve čtyřiceti buňky a začnou rakovinně bujet a jiný, co celý život jí karcinogeny, umře v osmdesáti stářím. Známe příčinu nemoci, ale neznáme mechanismus, jakým nemoc postihne právě toho a ne toho, právě vás a ne souseda. Tajemství je v psychice a mysli, je to mysl, co vědomě a podvědomě ovlivňuje celé naše tělo, imunitní systém i veškeré pochody v buňkách a mysl můžeme kdykoli ovládnout. Stačí jen chtít.

Akné
Možná příčina: Odmítání sebe sama, štítivost vůči sobě.
Nový mentální návyk: Mám se rád a beru se takový jaký jsem právě teď.

Alergie
Možná příčina: Na koho jste alergičtí? Odmítání vlastní síly.
Nový mentální návyk: Svět je bezpečný a přátelský. Jsem v bezpečí. Jsem usmířený se životem.

Alkoholismus
Možná příčina: Pocit marnosti, viny a neschopnosti. Zavrhování sebe sama.
Nový mentální návyk: Žiji v přítomnosti. Každý okamžik je nový. Vážím si sám sebe. Mám se rád a jsem se sebou spokojený.

Alzheimerova nemoc
Možná příčina: Touha opustit tuto planetu. Nezpůsobilost brát život takový, jaký je.
Nový mentální návyk: Všechno probíhá ve správném okamžiku v čase i prostoru. Bůh vždy jedná správně.

Angína
Možná příčina: Strach. Potlačované emoce. Potlačovaná kreativita.
Nový mentální návyk: Mé dobro proudí bez překážek. Svým prostřednictvím vyjadřuji myšlenky pocházející od Boha. Jsem se sebou usmířený.

Bolesti (akutní)
Možná příčina: Touha po lásce a bezpečí
Nový mentální návyk: Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Mám rád lidi a lidi mají rádi mě.

Bolesti (chronické)
Možná příčina: Vina, vina si vždy hledá trest.
Nový mentální návyk: S láskou se zbavuji minulosti. Jsem volný a "oni" též. V mém srdci je teď všechno v pořádku.

Bradavice
Možná příčina: Vyjádření nenávisti. Přesvědčení jsem ošklivá.
Nový mentální návyk: Plně vyjadřuji lásku a krásu života.

Cukrovka
Možná příčina: Touha po tom, co by bývalo bylo, kdyby. Potřeba ovládat druhé. Nesmírný smutek. Zatvrzelost.
Nový mentální návyk: Tento okamžik je plný radosti. Ráda si osladím svůj báječný život.

Dech
Možná příčina: Představuje schopnost přijímat život.
Nový mentální návyk: Miluji svůj život.

Děloha
Možná příčina: Představuje sídlo kreativity.
Nový mentální návyk: Jsem ve svém těle doma.

Dna
Možná příčina: Potřeba dominovat, být nadřazený. Netrpělivost, hněv.
Nový mentální návyk: Jsem v bezpečí. Jsem usmířený se sebou i s ostatními.

Dýchací potíže
Možná příčina: Strach či odmítání naplno přijímat život. Pocit, že nemáte právo zabírat prostor či dokonce vůbec existovat.
Nový mentální návyk: Mým přirozeným právem je žít naplno a svobodně. Jsem hoden lásky. Jsem rozhodnut žít naplno.

Ekzém
Možná příčina: Vnitřní protiklady - mentální vyrážka.
Nový mentální návyk: Ve mně i kolem mě je harmonie, klid, láska a radost.

Hemoroidy
Možná příčina: Strach z termínů. Zloba z minulosti. Strach zbavit se minulosti. Pocit břemene.
Nový mentální návyk: Zbavuji se všeho, co není láska. Ke všemu, co chci udělat, mám dost času i prostoru.

Hluchota
Možná příčina: Odmítání, tvrdohlavost, izolace. Co nechcete slyšet?
Nový mentální návyk: Naslouchám Bohu a raduji se ze všeho, co mohu slyšet. Jsem součástí vesmíru.

Horečky
Možná příčina: Zloba, rozhořčení.
Nový mentální návyk: Jsem klidným a vyrovnaným ztělesněním harmonie a lásky.

Cholesterol
Možná příčina: Ucpává průchody radosti. Strach přijímat radost.
Nový mentální návyk: Jsem ochoten mít rád život. Volně mnou proudí radost. Přijímat je bezpečné.

Chronické nemoci
Možná příčina: Odmítání změn. Strach z budoucnosti. Pocit nejistoty.
Nový mentální návyk: Jsem ochotna růst a měnit se. Vytvářím si bezpečnou budoucnost.

Chřipka
Možná příčina: Reakce na všeobecnou negativitu a všeobecná přesvědčení. Strach. Víra v pravdivost statistik.
Nový mentální návyk: Jsem mimo dosah společenských předsudků. Nepodléhám žádným vlivům.

Infarkt
Možná příčina: Vypuzení veškeré radosti z těla kvůli penězům, postavení, funkci, lásce atd.
Nový mentální návyk: Navracím svému srdci radost. Všemu vyjadřuji lásku.

Infekce
Možná příčina: Podrážděnost, hněv, rozladěnost.
Nový mentální návyk: Jsem rozhodnuta žít v klidu a harmonii. Tím, že pečuji o sebe, pečuji o své bližní. Jsem k sobě laskavá a pozorná.

Játra
Možná příčina: Sídlo hněvu a primitivních emocí. Pocit, že jste špatní. Neustálé stížnosti.
Nový mentální návyk: Hledám lásku a nacházím ji všude a ve všem.

Klouby
Možná příčina: Představují změny.
Nový mentální návyk: Snadno a přirozeně se měním. Můj život opatruje Bůh, a proto se vždy ubírám tím nejlepším směrem.

Koktání
Možná příčina: Nejistota, nedostatek sebevyjádření. Není dovoleno plakat.
Nový mentální návyk: Mohu se svobodně vyjadřovat. Je to bezpečné. Se všemi komunikuji jen s láskou.

Kóma
Možná příčina: Strach. Útěk před někým nebo něčím.
Nový mentální návyk: Obklopujeme tě bezpečím a láskou. Vytváříme prostor, aby ses vyléčil. Jsi láska.

Kožní potíže
Možná příčina: Úzkost, strach. Staré, zasuté harampádí minulosti. Pocit ohrožení.
Nový mentální návyk: Láskyplně se chráním harmonickými a klidnými myšlenkami. Minulost je odpuštěna a zapomenuta. Jsem svobodná.

Krevní tlak - vysoký
Možná příčina: Dlouhodobě nevyřešený citový problém
Nový mentální návyk: S radostí se zbavuji minulosti. Jsem usmířený sám se sebou.

Krevní tlak - nízký
Možná příčina: Málo lásky v dětství. Poraženectví - pocit, že nic nemá cenu.
Nový mentální návyk: Jsem ochotný žít ve věčně harmonické přítomnosti. Můj život je radost.

Křeče
Možná příčina: Napětí, strach, lpění na něčem nebo na někom.
Nový mentální návyk: Jsem uvolněná. Věřím v běh života. Jsem v bezpečí.

Křečové žíly
Možná příčina: Setrvání v nepříjemné situaci či postavení. Pocit přepracovanosti a přetíženosti.
Nový mentální návyk: Spočívám v pravdě. Raduji se z pohybu. Pohybuji se přirozeně a spontánně. Mám život rád a raduji se z každého okamžiku.

Kýla
Možná příčina: Roztržky. Napětí, tíha povinnosti a zodpovědnosti. Nesprávně směrované tvůrčí vyjádření.
Nový mentální návyk: Má mysl je laskavá a harmonická. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Mohu být sám sebou.

Ledviny
Možná příčina: Kritika, zklamání, neúspěch. Hanba. Reakce na úrovni malého dítěte.
Nový mentální návyk: V mém životě vždy probíhá všechno správně. Z každé mé zkušenosti pochází jen dobro. Je bezpečné vyrůst.

Leukémie
Možná příčina: Brutální ubíjení inspirace. Pocit, že nic nemá cenu.
Nový mentální návyk: Přenáším se přes minulá omezení do svobodné přítomnosti. Je bezpečné být sám sebou.

Menstruační potíže
Možná příčina: Odmítání vlastního ženství. Provinilost, strach. Přesvědčení, že genitálie jsou hříšné nebo nečisté.
Nový mentální návyk: Plně přijímám své ženství a své tělesné pochody pokládám za normální a přirozené. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená.

Močový měchýř
Možná příčina: Úzkost. Lpění na starých myšlenkách a názorech. Strach zbavit se minulosti. Vztek, většinou na partnera.
Nový mentální návyk: Snadno a spontánně se zbavuji starého a vítám nové. Jsem v bezpečí.

Mozková mrtvice
Možná příčina: Kapitulace. Odpor. Raději zemřít než se změnit. Zavržení života.
Nový mentální návyk: Život je změna a já se snadno přizpůsobuji všemu novému. Přijímám život - minulý, přítomný i budoucí.

Mozkový nádor
Možná příčina: Nesprávné, naprogramované úsudky. Tvrdohlavost. Odmítání změnit staré mentální návyky.
Nový mentální návyk: Snadno měním své myšlení. Celý život je změna a má mysl se neustále proměňuje.

Nádory
Možná příčina: Lpění na starých křivdách. Rostoucí odpor.
Nový mentální návyk: Snadno odpouštím. Mám se rád a odměňuji se pochvalnými myšlenkami.

Narkomanie
Možná příčina: Útěk od sebe sama. Strach. Neznalost, jak mít rád sám sebe.
Nový mentální návyk: Objevuji, jak jsem dokonalý. Jsem ochoten mít rád sám sebe. Jsem ochoten mít ze sebe radost.


Nechutenství nebo chorobná žravost
Možná příčina: Odpírání si života. Extrémní strach. Sebenenávist a odmítavost.
Nový mentální návyk: Je bezpečné být sama sebou. Jsem dokonalá taková, jaká jsem. Jsem ochotna žít. Raduji se a beru se taková, jaká jsem.

Nervozita
Možná příčina: Strach, úzkost, shon.
Nový mentální návyk: Jsem na nekonečné cestě věčností a na všechno je dost času.

Nespavost
Možná příčina: Strach, nedůvěra v běh života. Vina.
Nový mentální návyk: S láskou opouštím dnešní den a upadám do klidného spánku, neboť vím, že zítřek se sám o sebe postará.

"Nevyléčitelné nemoci"
Možná příčina: V tomto stavu nemoc nemůže být vyléčena vnějším zásahem. Skutečné vyléčení vyžaduje proniknout hluboko do pacientova nitra.
Nový mentální návyk: Každý den se dějí zázraky. Pronikám hluboko do svého nitra, abych se zbavila návyku, který tuto nemoc způsobil. Přijímám Boží lék. Je tomu tak!

Nosní mandle
Možná příčina: Rodinné neshody, hádky. Dítě se cítí nevítané.
Nový mentální návyk: Toto dítě obklopuje láska. Toto dítě chceme a přijímáme.

Obezita
Možná příčina: Strach, potřeba ochrany. Útěk před city. Nejistota, zavrhování sebe sama. Hledání seberealizace a naplnění.
Nový mentální návyk: Jsem usmířená s vlastními pocity. Jsem v bezpečí. Vytvářím si bezpečné prostředí. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená.

Obličej
Možná příčina: Představuje to, co ukazujeme světu.
Nový mentální návyk: Je bezpečné být sám sebou. Vyjadřuji, kdo jsem.

Obrna
Možná příčina: Ochromující žárlivost. Touha někoho zastavit.
Nový mentální návyk: Všeho je dost pro všechny. Láskyplnými myšlenkami si vytvářím radost a svobodu.

Oční potíže
Možná příčina: Nespokojenost s tím, co vidím ve svém životě.
Nový mentální návyk: Právě v tomto okamžiku si vytvářím život, na který se rád dívám.

Oči - dalekozrakost
Možná příčina: Strach z přítomnosti.
Nový mentální návyk: Vidím, že právě v tomto okamžiku a právě tady jsem v bezpečí.

Oči - krátkozrakost
Možná příčina: Stach z budoucnosti.
Nový mentální návyk: Nechávám se vést bohem a jsem vždy v bezpečí.

Oči - Šedý zákal
Možná příčina: Temná budoucnost. Neschopnost hledět s radostí do budoucna.
Nový mentální návyk: Život je věčný a plný radosti.

Opar
Možná příčina: Všeobecné přesvědčení o sexuální vině a potřebě trestu. Veřejná hanba.
Nový mentální návyk: Mé chápání Boha je mi oprou. Jsem normální a přirozený. Raduji se ze své sexuality a ze svého těla. Jsem dokonalý.

Opar pásový
Možná příčina: Stach a napětí. Přecitlivělost. Čekání, kdy to všechno praskne.
Nový mentální návyk: Jsem uvolněný a usmířený, protože věřím v běh života. V mém světě je všechno v pořádku.

Otoky
Možná příčina: Čeho nebo koho se chcete zbavit?
Nový mentální návyk: Ráda se zbavuji všeho minulého. Je to bezpečné. Jsem svobodná.

Páchnoucí dech
Možná příčina: Zloba a pomstychtivé myšlenky. Pomluvy.
Nový mentální návyk: Hovořím vlídně a laskavě. Vydechuji jen dobro.

Páchnoucí pot
Možná příčina: Strach z ostatních. Štítivost vůči sobě samému.
Nový mentální návyk: Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Jsem v bezpečí.

Pálení žáhy
Možná příčina: Strach, strach, strach. Svíravý strach.
Nový mentální návyk: Dýchám zhluboka a svobodně. Jsem v bezpečí. Věřím v poklidný běh života.

Paradentóza
Možná příčina: Zloba na vlastní nerozhodnost. Od slov daleko k činům.
Nový mentální návyk: Jsem se sebou spokojený. Vždy se rozhoduji správně.

Parkinsonova nemoc
Možná příčina: Strach. Intenzivní potřeba všechny a všechno ovládat.
Nový mentální návyk: Uvolňuji se, neboť vím, že jsem v bezpečí. Život je tu pro mne. Věřím v běh života.

Páteř
Možná příčina: Představuje životní oporu.
Nový mentální návyk: Vím, že život je mi vždy oporou.

Páteř - bederní
Možná příčina: Vina. Ustrnutí v problémech minulosti. Touha mít od všeho pokoj.
Nový mentální návyk: Zbavuji se minulosti. Jsem svobodná, abych mohla s láskou v srdci postupovat vpřed.

Páteř - hrudní
Možná příčina: Nedostatek citové opory. Pocit, že mne nikdo nemá rád. Potlačování projevů lásky.
Nový mentální návyk: Mám se ráda a jsem se sebou spokojená. Život mne má rád a je mi oporou.

Páteř - křížová, kostrč
Možná příčina: Strach z peněz. Nedostatek finanční podpory.
Nový mentální návyk: Věřím v běh života. O vše, co potřebuji, je vždy postaráno. Jsem v bezpečí.

Páteř - krční
Možná příčina: Odmítání vidět druhou stránku problému. Tvrdošíjnost a nepružnost.
Nový mentální návyk: Pružně a snadno vidím všechny stránky problému. Věci jde dělat nekonečně mnoha způsoby. Jsem v bezpečí.

Plicní potíže
Možná příčina: Smutek, strach přijímat život. Pocit, že nejsem schopen žít naplno.
Nový mentální návyk: Jsem schopen naplno přijímat život a přijímám ho v dokonalé rovnováze.

Ploténky
Možná příčina: Nerozhodnost. Pocit, že nemám v životě žádnou oporu.
Nový mentální návyk: Život podporuje všechny mé myšlenky, a proto se mám ráda, jsem se sebou spokojená a v mém světě je všechno v pořádku.

Plynatost
Možná příčina: Svíravé pocity. Strach. Nestrávené myšlenky.
Nový mentální návyk: Jsem uvolněný. Dovoluji životu, aby mnou volně proudil.

Pohlavní nemoci
Možná příčina: Sexuální vina. Potřeba trestu. Přesvědčení, že genitálie jsou hříšné a nečisté. Zneužívání druhých.
Nový mentální návyk: Láskyplně a radostně přijímám svou sexualitu a její vyjádření. Přijímám jen myšlenky, které mne podporují a dělají mi dobře.

Potrat
Možná příčina: Strach. Strach z budoucnosti. Pocit nesprávné volby času.
Nový mentální návyk: Bůh v mém životě určí pravou chvíli. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená. Všechno je v pořádku.

Premenstruační syndrom
Možná příčina: Podléhání zavádějícím názorům a vnějším vlivům. Zavrhování ženství.
Nový mentální návyk: Jsem zcela zodpovědná za svou mysl a za svůj život. Jsem silná a energická. Každičká část mého těla dokonale pracuje. Mám se ráda.

Prostata
Možná příčina: Představuje mužský princip. Sexuální tlak a vina. Přesvědčení, že člověk musí zestárnout. Kapitulace.
Nový mentální návyk: Přijímám své mužství a raduji se z něj. Mám se rád a jsem se sebou spokojený. Přijímám vlastní sílu. Jsem navěky mladý duchem.

Prsa - uzliny, cysty, nádory
Možná příčina: Přílišná péče. Přehnaná starostlivost. Panovačnost. Bránění druhým v růstu.
Nový mentální návyk: Mohu být sama sebou a nechávám ostatním volnost, aby byli tím, kým jsou. Pro všechny z nás je bezpečné dospět a vyrůst.

Průjem
Možná příčina: Strach. Odmítání. Útěk před někým nebo něčím.
Nový mentální návyk: Zcela normálně přijímám, asimiluji a vylučuji. Jsem usmířený se životem.

Rakovina
Možná příčina: Velká křivda. Dlouhodobý odpor a zášť. Skryté tajemství či zármutek, který člověka vnitřně stravuje. Tajemná nenávist. Pocit, že nic nemá smysl.
Nový mentální návyk: Zbavuji se celé své minulosti a s láskou jí odpouštím. Jsem ochotna naplnit svůj život radostí. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená.

Ramena
Možná příčina: Jsou od toho, aby nesla radost, nikoli břemena.
Nový mentální návyk: Mohu se svobodně radovat.

Revmatismus
Možná příčina: Pocit diskriminace. Nedostatek lásky. Chronická zatrpklost. Odpor a zášť.
Nový mentální návyk: Své zážitky si vytvářím sám. Mé životní zkušenosti jsou čím dál tím příjemnější, protože mám rád sebe i ostatní a jsem se sebou i s nimi spokojený.

Rozedma plic
Možná příčina: Strach přijímat život. Pocit, že nejsem hoden života.
Nový mentální návyk: Mým přirozeným právem je žít spontánně a naplno. Mám se rád. Mám rád život.

Roztroušená skleróza
Možná příčina: Zatvrzelost, nepřístupnost, neoblomnost, nepružnost. Strach.
Nový mentální návyk: Vybírám si láskyplné a radostné myšlenky, a vytvářím si tak láskyplný a radostný svět. Jsem v bezpečí. Jsem svobodná.

Rýma
Možná příčina: Příliš mnoho událostní najednou. Zmatek.
Nový mentální návyk: Dovoluji své mysli, aby se uvolnila a usmířila. Všude ve mně i kolem mne panuje čistota a harmonie.

Rýma - senná
Možná příčina: Nahromaděné emoce. Stach z přesného časového harmonogramu. Přesvědčení, že jsem pronásledován. Vina.
Nový mentální návyk: Jsem zajedno s veškerým životem. Žiji rád. Jsem vždy v bezpečí.

Senilita
Možná příčina: Návrat do bezpečí dětství. Vyžadování péče a pozornosti. Způsob ovládání bližních. Únik.
Nový mentální návyk: Boží ochrana, bezpečí, klid, vesmírná inteligence působí na každ

Psychické příčiny nemocí - II.část - Sebenenávist

11. října 2009 v 14:12 | Lúmenn
Minule jsme si povídali o stresu a strachu, jako hlavní příčině psycických a fyzických neduhů našeho těla a mysli. Dozvěděli jsme se, že stres a strach automaticky vedou k sebenenávisti, nejhorší nemoci nás všech. A dnes si o ní povíme něco víc.
První část naleznete zde, doporučuju přečíst ať neztratíte souvislosti;)

Nenávist k sobě samému - klíč ke všem bolestem

Podívejte se zpět na dnešní den, na včerejšek nebo na poslední týden. Kolikrát za tu dobu jste si řekli něco jako:
Já jsem blbý/á!
Já jsem ale trdlo!
Já jsem nešika!
Já jsem to zase posral/a.
Tak to se mi fakt nepovedlo…
Když se koukám do minulých dní já, najdu to nespočetněkrát, od malých blbostí až k větším rozhodnutím. Ale kolikrát jste si řekli:
Já jsem dobrý/á!
Já jsem ale šikula!
Já jsem tak chytrý/á!
Tak to jsem udělala moc dobře.
Tohle se mi opravdu povedlo.
Často si tyhle pochvalné věty říkáme z legrace nebo dokonce ironicky. Ale kolikrát se jimi opravdu upřímně a ze srdce pochválíme? Vždycky si při téhle příležitosti vzpomenu na základní školu, kdy mi kamarádka vtloukala do hlavy: "Samochvála smrdí." Kolikrát i vás rodiče, učitelé a kamarádi varovali před pýchou a nadutostí a proto jste se přestali chválit?
Sami sebe tedy nechválíme a když, tak jen výjimečně. Proto hledáme pochvalu a uznání u druhých lidí nebo prostřednictvím věcí. Když nás druzí chválí, je nám dobře, našli jsme to, co si sami nedáváme. Ale ne vždy nás naše okolí chválí - učitelé nebo zaměstnavatelé, rodiče nebo partneři, kamarádi, známí, všichni občas pronesou nějakou štiplavou poznámku, kritiku, nadávku. Sami se nechválíme (to přece smrdí) a oni nás nepochválili, co teď? Náš pochvalovací mechanismus už léta nefunguje a tak jediné špatné slovo nás zasáhne jako šíp prostředek terče. Celou dobu si říkáme, že jsme špatní a hele, oni nám to potvrzují, tak na tom asi něco bude.
Když nám druzí nedávají dost uznání, hledáme ho občas prostřednictvím získávání - vyděláváme hodně peněz, kupujeme si drahé věci, hodně se učíme a získáváme jednu dobrou známku za druhou a když se to náhodou nepovede podle našich představ, věta "jsi špatný" přispěchá na pomoc a nabídne se jako berlička. Dost chatrná berlička. Mimoto my vlastně netoužíme po tom, získat hodně věcí, ale po tom, aby nás za ně druzí chválili. Potřebujeme pocit lásky, chvály a uznání, který nám žádná věc nedá. A když naše získané statky nejsou dostatečně ohodnoceny, vracíme se v bludném kruhu na začátek.
Celý problém naší psychiky je tedy v tomto:
Nechválíme se (protože nám někdo někdy říkal, že chválit sám sebe je špatné, nevhodné a nedělá se to) a proto hledáme pochvalu u druhých nebo prostřednictvím získávání věcí (což ale není vždy naplňující, ne vždy nás druzí chválí a ne vždy získáme to, co chceme) a když to nevyjde, užíráme se sebenenávistí. Díky ní chceme po našem těle větší výkony, než jakých je schopno, trýzníme svoje tělo bolestmi nebo nemocemi, popřípadě utíkáme od naší věčné touhy po pochvale do postele s nějakou nemocí.
Většina z nás je zavřena ve věčném kolotoči stresu, strachu, sebenenávisti a zase stresu. Čím více jsme ve stresu, tím více máme strach, čím větší máme strach, tím méně věcí jsme schopni udělat, čím méně věcí jsme schopni udělat, tím více se nenávidíme, čím více se nenávidíme, tím více toužíme po pochvale a uznání zvenčí a tím více jsme ve stresu.
Už od dětství se snažíme zavděčit rodičům, učitelům, kamarádům a naše touhy jdou stranou. Podle psychologických pouček se většina naší osobnosti utváří ve věku do tří let - vše, co si pamatujete z tohoto věku jako křivdu, bolístku na duši nebo nedostatek lásky, zůstalo ve vašem podvědomí až dodnes a dělá to tam binec v podobě stresu, kdykoli se objeví nějaká podobná situace, kolotoč začne zase odznova.

Jak z kolotoče ven se dozvíte v poslední části článku, která je TADY.

Psychické příčiny nemocí - I. část - Stres a strach

9. října 2009 v 18:00 | Lúmenn
Moderní věda stále nijak zvlášť nepropojuje stav psychiky člověka s jeho fyzickým zdravím. Ano, máme sice psychosomatická onemocnění (třeba dítě, které má strach chodit do školy, si podvědomě vyvolá bolesti břicha, horečky apod. - není to simulant, opravdu ho něco bolí, ale příčina není v těle, ale na duši), ale řekne-li vám doktor, že jste psychosomatik, většinou se při tom tváří, jako byste byli největší zvrhlíci. Prostě být psychosomatický je dnes dost nepříjemná diagnóza a také obtížně léčitelná - to, že se dozvíte, že vaše nemoci způsobuje psychika na vás vyvolá většinou ještě větší nátlak, objeví se výčitky (Já jsem ale blbec, vždyť jsem vlastně simulant, zbabělec…) a většinou také nové potíže.
Jenomže lékaři stále ještě nedošli k poznání, že všechny naše nemoci (od rýmy a kašle až po rakovinu) si způsobujeme my sami. Jak je to možné? A lze tomu vůbec uvěřit?

Stres, strašák moderního lidstva

Ještě před dvaceti třiceti lety, byl stres naprosto opomíjen. To, že někdo chodí do práce od nevidím do nevidím a stejně má sotva na chleba, to že by mohlo způsobovat nemoci? Ale nesmysl!
Dnes se se slovíčkem stres operuje ve všech odborných lékařských časopisech a publikacích a vaše žaludeční vředy, bolesti hlavy, nervová onemocnění a další neduhy doktor stresu připíše úplně běžně. Ano, stres se stal strašákem, který stojí za zadkem nám všem. Ale co to vlastně je?
Stres není nic více než strach. Strach, že neuspěju, že nebudu tak dokonalý, úspěšný, flexibilní, rychlý, krásný, asertivní… jakého mě společnost chce mít. V tomhle neustálém strachu žije velká část lidí - a tento strach zvládají tak, že přepínají svoje tělo. Srdce buší silněji, nervy jsou napnuté k prasknutí, mozek pracuje na sto dvacet procent, produkuje se víc adrenalinu a méně serotoninu, žaludek se stahuje a člověk nemá hlad, aby tělo neplýtvalo ve vypjaté situaci energií na trávení. Je to jako kdybyste ve škodovce jeli stovkou - auto to zvládá, ale klepe se, řinčí, takzvaně "mele z posledního". Tomu starému autíčku byste to neudělali, ale svému tělu to děláme všichni dnes a denně.
Věty "nestíhám" "nemám čas" "mám toho moc" zaplnily náš každodenní slovník, míra úspěchu se měří vydělanými penězi a získanými oceněními. Máme spoustu zaměstnanců roku - s úsměvy od ucha k uchu, ale s vráskami, kruhy pod očima z nevyspání a neustálou svíravou bolestí v žaludku.
Ano, stres všichni známe, viděli jsme ho už sami na sobě i na našich blízkých. Víme, že stres způsobuje bezpočet nemocí a přijde nám to běžné. Ale stres = strach. Jenomže nad tím už nepřemýšlíme.


Vážné onemocnění jménem strach

Podle lékařských análů je i strach nemocí. Psychiatrická porucha, kdy se člověk bojí kdečeho a nebo pro jistotu všeho. My "normální" ale tímhle strachem přece netrpíme, léky na uklidnění nebereme a tak je všechno v pořádku. Vážně?
Strach nás pronásleduje na každém kroku. Zamyslete se, z čeho máte strach? Z ničeho? Tak poslouchejte tohle.
Mám strach, že neudělám zkoušku/nenapíšu tu písemku.
Mám strach, že nestihnu tu práci v termínu.
Mám strach, že jsem zase přibral/a a ty kalhoty mi budou malé.
Mám strach, že tento měsíc nevyjdu z penězmi.
Mám strach, že je mi partner/ka nevěrný/á/ že se se mnou bude chtít rozejít/ že už ho/ji nezajímám.
Mám strach, že mi šéf nedá dovolenou/ že mi sníží plat/ že mě vyhodí.
Našli jste se v některé z těch vět? Určitě, možná dokonce ve vícero a možná vás při čtení napadaly vaše vlastní strašidelné věty. Pořád se něčeho bojíme, aniž bychom k tomu často měli racionální důvod - na písemku či zkoušky jsme se učili, partner nám nedává žádné náznaky, že by náš vztah měl nějaké problémy a šéf je docela pohodový chlapík.
I kdyby k tomu všemu důvod byl, naše zaběhlé stereotypy, zvyky a návyky nás nutí přemýšlet negativně, místo abychom si řekli - no tak tu zkoušku udělám na další termín, no tak jsem přibral/a, tak si koupím nové kalhoty, nestihnu to v termínu, tak vysvětlím své důvody a určitě to půjde posunout.
Ne ne, my prostě sveřepě trváme na tom, že je všechno špatně. Huntujeme svoje tělo k větším a větším výkonům, zabíjíme svoje buňky tunami kávy, prášků na nervy, alkoholu nebo cigaret, jen abychom byli "v pohodě" a mohli zabrat ze všech sil. Svět kolem nás na nás klade stále větší nároky a my se mu snažíme ve všem vyhovět. V neustálém strachu se skláníme před neviditelnými ranami osudu a trpíme bolestmi páteře. Stažený žaludek, který šetří energii, podpořen nevhodnou stravou nakonec rozhasí celé naše trávení. Zbytečně prudce bušící srdce nezvládá okysličování těla a objevují se nedokrvené nebo překrvené orgány a s tím spojené další potíže. Hrudník se bojí opravdu nadechnout a přichází alergie, astma a dýchací problémy.
Problém není, že nestíháme. Problém není, že na nás všichni okolo kladou tak strašné nároky. A problém není ani v tom, že nemáme šanci takový nápor zvládnout. Problém je v naší hlavě. Máme představu, že nestíháme, nezvládáme, že nejsme dost dobří, chytří, dokonalí (to jsme už před chvilkou četli, že?)… prostě máme pocit, že jsme špatní.
Co špatní, já jsem ten nejhorší, já všechno zkazím, já nic nestíhám, já si nic nezasloužím. Já jsem úplně k ničemu!

A jsme u jádra pudla. Naše společnost, celý náš svět trpí jedinou nemocí a tou je nenávist k sobě samému.
O ní se dozvíte v pokračování článku, které najdete TADY.
 
 

Reklama