Rituály

Bylinky k pohanským rituálům

12. listopadu 2016 v 19:36 | Lúmenn
Pokud světíte alespoň některé z osmi pohanských svátků (Samhain, Yule, Beltine a další, celý seznam rituálů z Kola roku a jejich popis najdete v článku Pohanské rituály I. - úvod), mohl by se vám hodit následující seznam rostlin, které se při těchto rituálech užívají. Seznam samozřejmě není nijak závazný, ale vychází z povahy jednotlivých svátků a je výbornou inspirací, ať už se rozhodnete dodržovat nějaké tradice, provozovat magickou praxi nebo si jen chcete vyzdobit váš domov podle daného ročního období.

Pohanské rituály IX. - Samhain

9. října 2014 v 4:44 | Lúmenn
Pomalu se blíží jeho čas a tak jím uzavřeme putování magickým světem pohanských rituálů. Jejich kompletní seznam s odkazy na články naleznete zde.
Samhainem se Keltské kolo roku uzavírá a magický rok pohanů končí. Je to jeden ze čtyř svátků ohně, které jsou mezi slunovraty a rovnodennostmi a v dávných dobách byl oslavou konce roku, jakýsi pohanský Silvestr:)
V tento magický den se dimenze protnou a náš svět, svět lidí, se na jedinou noc spojí se světem mrtvých, kteří mohou volně chodit pod hvězdnou oblohou. Naši předkové věřili, že když se zamaskují jako duchové, oklamou strašlivá zjevení a ta jim neublíží, protože je budou považovat za jednoho z nich. Z toho se postupem času stala tradice Halloweenu v anglosaských zemích. Ani u nás se na tradici spojení světů nezapomnělo a tak si v tento den připomínáme Dušičky, svátek zemřelých.

Pohanské rituály VIII. - Mabon

22. srpna 2014 v 12:29 | Lúmenn
Mabon je sedmým svátkem na kole roku a je třetím svátkem sklizně a bohaté úrody. Je podzim, pole jsou holá a sady plodí mnoho ovoce, zejména jablka, která jsou posvátným ovocem tohoto rituálu, protože symbolizují zemi Avalon, Jiný svět, svět za oponou, který se v tento den opět přibližuje našemu světu.
Země pomalu začíná usínat a do kraje se vkládá chlad a tak je Mabon oslavou posledních teplých dní a zároveň také podzimní rovnodennosti, kdy se rok opět překlápí v zimu a usínání. Tato doba také značí začátek honů a proto se uctívají nejen božstva rolnická, ale i bohové lovu a zvěře, kteří mají požehnat lovcům, aby bylo v zimě co jíst.
Nesmíme zapomenout ani na vinobraní a první mladičká vína.

Pohanské rituály VII. - Lughnasad

24. srpna 2013 v 5:40 | Lúmenn
Šestým svátkem na Kole roku je Lughnasad, který se jmenuje podle slunečního boha Lugha, boha moudrosti i řemesel, válečníků i umělců. Na jeho svátek jsou žně v plném proudu, všude se seče obilí a je třeba vzdát hold bohům za hojnou úrodu.
Naši předkové slavili tento rituál nejčastěji na polích, mezi sklizenou nebo dozrávající úrodu a symbolem Lughnasadu nebo též Lammasu, jak se svátku též říkalo, je proto obilí všeho druhu, ale i další úroda, v naší době třeba kukuřice, ale také různé letní ovoce.

Pohanské rituály VI. - Midsummer

10. dubna 2013 v 5:54 | Lúmenn
Pátým rituálem z pohanského Kola roku je ten, který slavíme na letní slunovrat 21.června a jmenuje se Midsummer, někdy také nazývaný Litha. Tento rituál se odehrává po Beltainu, na kterém bohyně zplodila dítě s bohem a nyní je tedy těhotná a plná mateřské síly. Proto je to rituál jak plodnosti tak úrody a zároveň oslavujeme naprostý vrchol léta, kdy zmírá Král zimy v boji s Králem léta - ten se narodil na Yule a nyní je tedy na vrcholu svých sil.
Dodnes lidé stavějí májky na oslavu a zároveň v tuto noc tančí u ohňů, aby posvětili léto.

Pohanské rituály V. - Beltaine

8. března 2013 v 17:47 | Lúmenn
Další článek, který se věnuje pohanským rituálům z Kola roku, se bude zabývat svátkem Beltain. Připadá na poslední dubnovou noc a dodneška se silně dodržuje ve zvyku zvaném "pálení čarodějnic". Tento název patrně vznikl od tradice, kdy se slaměné panenky, naplněné negacemi a smutky hážou do ohně, aby je spálil a očistil. Křesťané také věřili, že lidé, kteří se scházejí tuto noc u ohňů a tančí a slaví jsou čarodějnice a čarodějové, kteří zaslouží trest - a jaký je lepší trest pro čarodějku, než ji hodit plamenům.
Přesto tento zvyk nemá nic společného s černou magií, naopak, vzývá prastaré síly Přírody, božský pár, který spojuje svá těla v tanci lásky, aby se z něj pak narodilo dítě - jehož narození připadá na svátek Yule, o němž jsme si tu už povídali, a stane se z něj nový rok.

Pohanské rituály IV. - Ostara

14. února 2013 v 5:55 | Lúmenn
Ostara, neboli Eostré je stará pohanská bohyně plodnosti a ženské síly. Je spojována s příchodem jara, naši slovanští předkové jí říkali Vesna. Její totemové zvíře je králík, symbol nejen jara, ale také plodnosti - vždyť na jaře se rodí mladí zajíčci, březňáčci.
Tento svátek je hojně rozšířený ve všech kulturách a většinu zvyků později převzalo křesťanství a spojilo je ze znovuzrozením Krista, přičemž o znovuzrození tu šlo už dávno před nimi - o znovuzrození Matky Přírody, která se probouzí po dlouhém zimním spánku, aby zase ožila v plné síle a nádheře.
Mrskání pruty, tak rozšířené u nás, mělo přelít sílu z přírody do lidí a vejce už dávno symbolizovalo nový život.

Pohanské rituály III. - Imbolc

25. ledna 2013 v 10:00 | Lúmenn
Další částí seriálu pokračujeme po kole roku dále, v předchozím článku jsme se seznámili se svátkem Yule, připadajícím na zimní slunovrat a v mezičase mezi ním a jarní rovnodenností je ohňový svátek Imbolc (nebo též Imbolg).
Je tuhá zima a všude leží sníh, který již pomaličku začíná odtávat. Dny se prodlužují, ale stále ještě vítězí noc - proto je třeba přivolat slunce a teplo, nejlépe tak, že se pečlivě vymete krb a zapálí se v něm veliký oheň. Pokud doma nemáte krb, stačí zapálit svíce, nejlépe v každé místnosti domu, aby se životodárný oheň dostal do každého koutu místnosti. Je třeba zahnat zimu, chlad a tmu a přivolat do života jasné slunce.
Dnes Imbolg známe pod názvem Hromnice.

Pohanské rituály II. - Yule

22. ledna 2013 v 5:50 | Lúmenn
První část seriálu o pohanských rituálech začneme na začátku pohanského roku - ale pozor, v některých tradicích je začátkem roku Samhain, podzimní svátek mrtvých předků. Přesto mi jako začátek roku více sedí právě Yule, které spadá na zimní slunovrat, 21.prosince.
Yule oslavuje konec prodlužujících se dní a příchod nové naděje, kdy se konečně zase slunce obrací a začne se vracet zpět.
Na pohanských základech jsou vystavěny celé křesťanské Vánoce - vždyť je již obecně známý fakt, že Ježíš se nenarodil v zimě a svátek jeho narození byl posunut k zimnímu slunovratu - koneckonců tomu odpovídá i povaha svátku, kdy zemře král zimy a narodí se nový rok, v podobě malého dítěte, krále Jara. Starce známe dnes jako Mikuláše, dítě jako Jezulátko.

Pohanské rituály I. - úvod

21. ledna 2013 v 4:44 | Lúmenn
Rozhodla jsem se stvořit seriál o pohanských svátcích a rituálech s nimi spjatých. Svátky vycházejí s tradice keltského pohanství, ale v obměnách se objevují ve všech pohanských náboženstvích, takže i ve slovanském a germánském, kde jsou pouze vzývána jiná božstva.
Svátků je celkem osm a vycházejí z takzvaného Kola roku. Čtyři svátky jsou přímo spjaté se slunovratem či rovnodenností, což byly pro naše předky významné a přelomové dny, oddělující části roku od sebe. Mezi těmito daty ležely pak tzv. svátky ohně, které byly pro keltské pohany ještě důležitější, než svátky astronomické. Týkaly se taktéž významých mezníků, jako byl začátek zimy, sklizeň, počátek plodného období přírody nebo dnešní Hromnice.
Většina těchto svátků přetrvala až do současnosti, protože mnohé zvyky se dochovaly až z pohanských dob a jiné zase převzalo za své křesťanství.
 
 

Reklama