Symboly a znaky

Strom

13. prosince 2015 v 12:00 | Lúmenn
Snad odnepaměti lidé vzdávají úctu stromům a kreslí je ve všemožných stylizovaných podobách. Strom byl uctíván jako symbol mnoha kvalit, zejména ale dlouhověkosti, protože žije mnohem déle, než trvá lidský život - u listnatých stromů to mohou být stovky, u jehličnatých i tisíce let. Cyklus života stromu, kdy na jaře raší nové pupeny, v létě se větve obalí květy, na podzim opadává listí a v zimě bez listů odpočívá, je pro člověka analogií k celému přírodnímu cyklu, k cyklu života. I lidská bytost se nejprve zrodí, pomalu roste, přijde do nejplodnějšího období svého života, pak pomalu stárne, až nakonec zemře. Tento neměnný cyklus je součástí přírody a strom nám jej každoročně ukazuje.

Jak je to s křesťanským křížem a křižováním?

5. září 2015 v 18:23 | Lúmenn
Občas mi na mail chodí dotazy, jak že je to ve skutečnosti s asi nejznámějším křesťanským symbolem, kterým je kříž. Existují názorové proudy, že je to velmi mocný ochranný symbol a právě křesťané je velice často užívají nejen jako fyzický předmět, ale i jako symbolické znamení, tzv. pokřižování se. Jiná skupina ale zase tvrdí, že kříž je velice nebezpečný ba dokonce zlý a že bychom se jej měli vyvarovat. Dokonce se prý při křtu vpálí do aury a člověku navěky ublíží. Jak je to tedy ve skutečnosti? Mají pravdu ti, kteří nás před křížem varují nebo ti, kteří se jím zaklínají pro ochranu? Možná vás překvapí, že pravda je někde uprostřed.

Keltské propletence

25. června 2014 v 7:00 | Lúmenn
Symbolika keltských propletenců je složitá a popravdě ani nepochází od tohoto národa. Přesto jsou Keltové nejzmánějšími uživateli těchto zajímavých proplétaných symbolů, protože jimi zdobili své nádoby, opasky, látky i šperky. Původně se tyto ozdoby ale využívaly již ve starověké Číně a Indii.
Úplně základním ornamentem je triquetra, se kterou se zde již můžete seznámit. Je základem mnoha vzorů a představuje trojjedinou bohyni a svatou trojici obecně ve všech významech tohoto slova.
Složitější propletence ale nejsou složeny jen ze tří smyček, ale z mnohem více. Ornamenty většinou představují nekonečnost života, jeho formy jež se neustále proplétají a život duše, který nikdy nekončí.
Použije-li se keltský uzel jako ochranný amulet, zabraňuje zlým silám, aby se dostaly k nositeli tím, že v podstatě všemu zlému "zamotá hlavu" ve svých složitých vzorech.

♣ Co symbolizuje osmihran?

26. srpna 2013 v 4:54 | Lúmenn
Tento článek vznikl na základě dotazu čtenářů. Svůj dotaz můžete vložit sem a nebo napsat na e-mail Lumennka@centrum.cz. Poradna je zdarma. Další služby, které nabízím najdete tady. Podpořit moje stránky můžete zde.

♣ Otázka: Dobrý den, našla jsem Vaše stránky teprve nedávno. Jsou moc pěkné a zajímavé. Mám od včera jeden problém a nevím jestli mi jen nepřeskakuje a na webu jsem to nenašla. Včera před usnutím jsem jen tak přemýšlela o pentagramu a hexagramu a v takovém skoro polospánku nejednou jako bych slyšela " a taky osmi, osmihran". Od té doby to nemůžu dostat z hlavy. Má má to nějaký význam?
Nebo mi jen "hrabe" :)) Mája

Jin Jang

8. března 2012 v 15:15 | Lúmenn
V rubrice o symbolech mi ještě mnoho důležitých symbolů chybí a tak je čas ji doplnit. Poměrně zásadním symbolem je jin-jang, který se dá těžko využít při praktickém "kouzlení", ale může hodně pomoci při čištění místností a harmonizaci těla. Ale k tomu se dostaneme...
Na začátek si řekneme, co to vlastně jin-jang je. Důležité je totiž pochopit, co je to jin a co je to jang. Tyto pojmy pocházejí z čínské tradice a vyjadřují to, co naši evropští předkové nazývali ženským a mužským principem. Jin je tedy symbolem principu ženského a na obrázku jej vyjadřuje černá barva, jang je symbolem mužským a symbolizuje jej barva bílá.

Symboly čaker

1. února 2011 v 14:15 | Lúmenn
čakry
Uvažovala jsem, zda tento článek dám do rubriky o čakrách nebo o symbolech. Nakonec zvítězila rubrika symboly, ať máme všechny symboly pěkně ucelené dohromady.
Každá čakra v lidském těle má podle východní tradice i svůj symbol, nošením nebo přikládáním tohoto symbolu posilujeme danou čakru, pokud je oslabená, a harmonizujeme ji, pokud špatně funguje.
Čakrové symboly se můžete naučit kreslit, ale snadnější je si je vytisknout a používat je na laminovaných kartičkách při své práci. Prodávají se také krásné sady čakrových kamínků, s barvami i symboly, které se výborně dají použít při léčení.
Pro účely léčení a práce s čakrami se nejčastěji používá systém sedmi čaker, někde můžete najít i čaker devět (ve smyslu od spoda nahoru, ale také sedm základních + dvě ušní) nebo dokonce jedenáct (kdy jdou čakry za sebou a ještě nad hlavou máme dvě). My zůstaneme u sedmičakrového systému, jejichž symboly najdete níže.

Hexagram

31. ledna 2011 v 13:49 | Lúmenn
hexagram
Název hexagram vychází z podobného základu, jako pentagram (článek o pentagramu čti zde). A zatímco penta znamená pět, po rychlém spočítání cípů téhle hvězdy vám asi dojde, že hexa značí šest.
Hexagram (řecky) neboli sexagram (latinsky) je šesticípá hvězda, kterou v moderní době známe zejména jako symbol Židů (viz označení za druhé světové války) a jejich státu (vlajka Izraele). Původní význam symbolu je ale mnohem starší - první kresby hexagramů pocházejí z hinduistických chrámů z šestého až osmého století před našim letopočtem.
Číslo šest, které tato šesticípá hvězda symbolizuje, je číslem materiálna, číslem hmoty (hmota je šestkrát komprimovaná energie). Je to také magické číslo, protože se jedná o zdvojnásobenou trojku. Trojka je jedním ze základních magických čísel, jeden ze symbolů života a není tedy divu, že i hexagram symbolizuje v hermetické tradici život.

Symboly planet

21. června 2010 v 17:58 | Lúmenn
Symboly planet jsou ustálené v magii už stovky let, některé využívali už starověcí astronomové a astrologové. Vy je při své praxi můžete použít jako energetické zářiče v podobě přívěšků, ale můžete jimi dobře doplnit i různá rituální kouzla, dokreslit symbolikou planet ochranné amulety a podobně. Jak symboly využijete je jen na vás.
Ke každému symbolu v následujícím článku pak najdete ještě pár zajímavostí z mytologie a historie jména té které planety.
Ještě bych dodala, že pokud vás zajímají bližší informace o jednotlivých planetách a další věci z oblasti astrologie a planetární magie, komplexní informace najdete v rubrice "Astrologie".

Jak je to se symboly a rituály?

3. května 2010 v 21:13 | Lúmenn
Mágové všech kultur, náboženství a vyznání odpradávna používají symboly a rituály, které mají vyjádřit jejich přání a pomoci jim ve splnění jejich záměru. Rituální tance mají představovat síly, které se snaží mágové vyvolat; symboly kreslené do písku, ryté do kamene nebo čmárané na papír je zase mají spoutat či nasměrovat. A neustále se jedni přou s druhými - stačí jen symbol a rituál, aby bylo splněno, čeho si člověk žádá a nebo je tohle vše zbytečné a všechno závisí jen na myšlence? V tomhle článku se na to pokusím odpovědět.

Triquetra

17. února 2010 v 11:11 | Lúmenn

Triquetra (z latinského tři rohy) je důležitým symbolem pohanských náboženství, zejména keltského a vikingského, a jako taková provází i rituály související s magií těchto starověkých kultů.

 
 

Reklama