Zajímavé myšlenky

Proč pomáhat druhým?

8. srpna 2017 v 15:00 | Lúmenn
Někdy,když jsem vyčerpaná, unavená a přetížená, si si kladu otázku - proč vlastně pomáhat druhým lidem? Co dobrého mi to přináší? Hlavou se mi za ty roky, co se pomáhání druhým věnuji nejen na úrovni přátelské, ale i na úrovni profesní, skrze tyto stránky, honily různé odpovědi. Jednu jsem dokonce sepsala před třemi lety po velmi těžkém rozchodu s bývalým partnerem do článku Proč pomáháš lidem?. Ale stále ty úvahy byly neúplné, něco jim chybělo, něco mi unikalo. A to něco před pár dny perfektně vystihl ve svém krátkém zamyšlení můj kamarád Ondra.
Původně svou úvahu psal jen pro úzký okruh esotericky smýšlejících přátel, ale na mou prosbu uvolnil svůj text i pro čtenáře těchto stránek, za což mu moc děkuji. Pokud i vy si někdy kladete otázku, proč pomáhat druhým, k čemu se namáhat s lidmi, kteří se cítí mizerně, proč vůbec "ztrácet čas" s lidskými trápeními, možná pro vás jeho myšlenky budou stejně cenné, jako pro mě.

R.Honzák: Jsme předurčeni k tomu, abychom si pomáhali

5. dubna 2017 v 13:54 | Lúmenn
Včera jsem četla velice zajímavý rozhovor s psychiatrem a vysokoškolským pedagogem Radkinem Honzákem, který vyšel na webu Finmag.cz. Upoutalo mě tam více myšlenek, ale především mi sedl celý styl rozhovoru, v němž byla cítit životní moudrost téměř osmdesátiletého pana Honzáka. Kritizuje farmaceutickou lobby, mluví o celostním přístupu k člověku, dokonce zazněla i ostrá kritika spolku Sisyfos, který uděluje druhým posměšné ceny Bludný balvan, ale sami občas zapomínají, jaké je skutečné poslání vědy. Ty nejzajímavější postřehy vám přináším v tomto článku, jinak vřele doporučuji si přečíst celý rozhovor.

Chraňte silné lidi

8. ledna 2017 v 14:45 | Lúmenn
Často slýcháme, že ti nejslabší z nás jsou také těmi, kteří si zaslouží největší ochranu - ať už je to myšleno doslovně, totiž že bychom měli chránit děti či staré a nemocné, nebo metaforicky, tedy že ochranu zasluhují především jedinci citlivější, labilnější, méně stateční. Ale je dobré si položit otázku - kdo bude tyto slabé chránit, až se všichni silní jedinci totuo ochranou a pomocí zcela vyčerpají? V tomto kontextu mne velmi zaujal text s názvem Chraňte silné lidi, který jsem objevila na webu pronáladu.cz. A v mnohých tvrzeních jsem našla i samu sebe.

10 předpokladů vědomého života

29. října 2016 v 14:10 | Lúmenn
Včera jsem psala o tom, jak jsem vyhrála velmi zajímavou a inspirativní knihu Rok vědomého života. Dnes bych vám z ní ráda přinesla krátkou ukázku, hned z úvodu, která mě velmi zaujala. V deseti bodech tam autor Gay Handricks popisuje základní předpoklady vědomého života, co to vlastně ve skutečnosti je a jak k vlastnímu vědomému životu přistupovat.
Být vědomý, žít vědomě, je totiž ten zcela základní předpoklad pro to, aby náš život stál za to. Abychom nepřicházeli o jedinečné pocity, abychom nebyli utopení v bezedné jámě dávno odplynuvší minulosti, ani se neupínali na budoucnost, která tu ještě není, ale byli jsme schopni si neustále uvědomovat přítomnost a plně ji uchopili do svých rukou. Těchto deset předpokladů je začátek cesty.

Pema Čhödrön: Soucit a jeho hranice

31. srpna 2016 v 17:13 | Lúmenn
Občas se setkávám s tím, že člověk, který už prodělal hlubší vhled do života, chápe zákony vesmíru a sílu lásky a odpouštění, že takový člověk i přesto někdy zažívá trpká zklamání od druhých lidí. I já sama jsem se přistihla, jak si říkám: "Vždyť já tolik pomáhám, vždyť miluji a odpouštím, vždyť všechny chápu a zahrnuji je láskou, tak proč jsou krucipísek lidé, kteří jsou na mě i přesto přese všechno, co pro ně dělám, hnusní?"
Na tuto otázku se těžko odpovídá - ale velmi výstižně to popsala Pema Čhödrön, což je známá budhistka z Ameriky, která napsala několik knih o soucitu. V jednom odstavci vysvětluje, proč je chyba dávat bezbřehý soucit a proč je někdy třeba nastavit si hranice.

Chybička se vloudila aneb vtip s přesahem

15. srpna 2016 v 15:16 | Lúmenn
Ráda sbírám zajímavé myšlenky, ať jsou zabaleny do jakéhokoli obalu - citátu, knihy, článku a nebo klidně i vtipu. A právě krátký vtípek o Bohu, Albertu Einsteinovi a pár drobných chybkách mě dnes donutil zamyslet se jako by to byl ten nejzásadnější zenový příběh s mnohovrstevnatým ponaučením. A on možná vážně je:) Posuďte sami;)

Nemá smysl zalíbit se všem...

25. dubna 2016 v 20:35 | Lúmenn
Na mínění druhých narážíme v jednom kuse - v partnerském životě, v rodině, ve škole, v práci a v dnešní době sociálních sítí v podstatě non stop i na internetu. Každý si něco myslí a touží to vytroubit do světa - a nezřídka si něco myslí i o nás, o vás, o mě, a nezřídka to není zrovna lichotivé. Není divu, že se tak ve svém životě neustále trápíme nejrůznějšími názory na naši osobu - podle babiček bychom se měli víc najíst, podle partnerů zase nějaký ten špíček shodit a módní časopisy snad ani do této debaty raději nebrat. Vzhled, povaha, chování, návyky, všechno je ihned podrobováno pečlivé kritice a my tak snadno ztrácíme představu o tom, kdo vlastně jsme a jací skutečně chceme být. Cesta ven z osidel názorů ostatních je velmi složitá, ale je jedinou cestou ke svobodě - a světe div se, tento problém řešili už hinduisté před tisíci let. Krátké podobenství s Šivou a Parvátí je krásným příběhem o tom, že nemá smysl snažit se zalíbit se všem, protože to prostě ani není možné.

Šrí Aurobindo: Duchovní evoluce

28. března 2016 v 16:35 | Lúmenn
Možná jste si všimli, že se v menu objevila nová rubrika "Myšlenky k zamyšlení". Už delší dobu o založení podobného "skladiště podnětných myšlenek" uvažuji, protože často narážím na zajímavé texty a tak různě je práskám do rubrik hlava nehlava a pak je horko těžko hledám:) Už nyní v této rubrice najdete sdružené starší články, obsahující moudrá slova, která jsem při svých toulkách světem objevila. Dnešní zamyšlení je z pera hinduistického filozofa Šrí Aurobinda a já na ně narazila v knize Tanatounati od Bernarda Webera.
Tato kniha, ač beletrie, je vůbec prodchnutá mnoha zajímavými filozofickými ukázkami z nejrůznějších mytologií a filozofických směrů a patrně x ní do budoucna ještě nějaké úryvky určitě přinesu:)

Václav Havel o nenávisti

14. prosince 2015 v 8:00 | Lúmenn
Někdy si říkám, že internet funguje jako jedno velké zrcadlo - když jste negativně naladění, máte pocit, že všude narážíte na děsivé zprávy, příšerné diskutéry a ještě horší názory. Ale když máte dobrou náladu a otevřenou mysl, jako by k vám vesmír přihrával samé zajímavé myšlenky. A někdy se mi stane, že mě různá popostrčeníčka ke správným věcem dokážou i zvednout ze smutku a melancholie. Tak tom bylo i jednoho dne, kdy jsem ve statusu známého objevila tahle silná slova o lidské nenávisti od bývalého českého prezidenta, dnes již zesnulého Václava Havla. Měla by pocházet z Konference o nenávisti v Oslu, která se konala v roce 1990, ale jsou velmi aktuální i dnes. Ty pro mě osobně nejpodstatnější pasáže jsem v textu zvýraznila tučně.

7 hlavních pravidel pro život

12. prosince 2015 v 10:00 | Lúmenn
Kdo sledují facebookový profil Posla světla už to znají, ale přišlo mi to natolik dobré, že bych s tím ráda seznámila i pouze blogové čtenáře. Vody internetu ke mě přinesly zajímavý obrázek se sedmi jednoduchými pravidly, která mohou člověku dost usnadnit život - originální obrázek s anglickým textem i můj překlad do češtiny najdete v celém článku;)
 
 

Reklama